Yumurtalık kistleri nasıl oluşur?

Yumurtalık kistleri

Yumurtalık kistleri

Yumurtalık kistleri oldukça yaygındır. Kadınlar hayatları boyunca en az bir kez yumurtalık kistine sahip olurlar. Çoğu kistine herhangi bir belirtisi yoktur. Aslında masum olan yumurtalık kistlerine kadınların bakışı genelde korkulu olur. Sanıldığının aksine bu kistler çoğunlukla iyi huyludur.

Yumurtalık kistlerinin oluşumu

Yumurtalıklarımız hormonel olarak sürekli değişim halindedir. Sürekli değişikliğe maruz kalan yumurtalıklarda yer alan hücreler büyüyerek kist oluşturabilirler. Kistler sahip oldukları hünrelerin tiplerine göre çeşitli maddeler salgılayabilirler.

Kist, çevresi farklı bir doku ile kaplı sıvı ihtiva eden kitlelere denir. Vücudumuzdaki her bir alan sürekli değişim yaşar. Hücrelerimiz de aynı insanlar gibi oluşur ve bir süre sonra ölür. Hücrelerimiz kendi yapılarına ve var oluş amaçlarına uygun şekilde belirli sıvılar meydana getirirler. Ayrıca hücrelerimiz bazı sıvıları kandan alır. Eğer bu döngüde bir dengesizlik olursa sıvılar gereğinden fazla birikebilir. Bu durumda da ödem oluşur. Oluşan ödemin çevresinde doku oluşur ve bu kitlenin içindeki sıvı dışarı çıkamaz ya da dışarıdan sıvı alamazsa meydana gelen yapıya kist adı verilir. Kistler bedenin tüm bölgelerinde meydana gelebilir fakat yumurtalık kistleri kendilerini diğer kistler kadar belli etmezler. Yumurtalık kistleri genellikle yumurtalıkların işleyişini bozmaz. Eğer yumurtalık kisti belirti veriyorsa, yumurtalıkların işleyişini etkilemiş demektir.

Yumurtalık kistlerinin belirtileri

Yumurtalık kistlerini iyi huylu ya da kötü huylu olarak değerlendirebiliriz. Geneli iyi huyludur. Daha önce de belirttiğimiz gibi yumurtalık kistleri kendilerini çok iyi saklarlar. Eğer jinekolojik bir muayeneye giderseniz, bu esnada fark edilebilirler. Yine de yumurtalık kistlerinin belirtilerine şöyle bir göz atalım;

  • Karında ödem
  • Karın bölgesinde ağrı
  • Mide ve bağırsakla ilgili bozukluklar
  • İdrar yolu problemleri
  • Adet dengesizliği

Gördüğünüz gibi hemen hemen hepimizin sıklıkla yaşadığı bu belirtiler akla yumurtalık kistlerini getirmez. Bahsettiğimiz belirtilerden nadiren yumurtalık kisti suçludur. Yumurtalık kisti karın bölgesine yerleştiğinde çoğu zaman şişliğe neden olmaz. Eğer bir yumurtalık kisti hormon salgılamıyorsa adet düzenini de bozmayacaktır.

Eğer yumurtalık kistinizin olduğundan şüpheleniyorsanız bu konuda size en net bilgiyi jinekoloğunuz verecektir.

Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için Gata’nın http://www.gata.edu.tr/cerrahitipbilimleri/kadinhastaliklaridogumad/sss/jsrs16.html sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir