Vejetaryenler için emzirme döneminde beslenme önerileri

Emziren anne

Emziren anne

Beslenme alışkanlığı nasıl olursa olsun, emziren her annenin daha fazla gıda tüketmesi ve daha fazla kalori alması gerekir. Bir vejetaryen olarak hem bebeğinizin süt ihtiyacını hem de kendi beslenme ihtiyacınızı çok rahat karşılayabilirsiniz. Bu konuda çevrenizden gelen eleştiriler canınızı sıkmasın.

Öncelikle yeterli kaloriyi tükettiğinizden emin olun. Bazal metabolizma hızınızdan 500 kalori fazla almanız gerekir.

Kalsiyum alımını artırın. Kalsiyum yönünden zengin besinlerden günde en az dört porsiyon tüketmelisiniz. Süt ve süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum içerirler.

Yaz aylarındaysanız vücudunuzun güneş görmesi gerekir ki D vitamini depolayabilesiniz. Bunun için günde 10 dakika güneş banyosu yapın.

Yeterli miktarda B12 aldığınızdan emin olun. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde daha çok B12’ye ihtiyacımız olur. B12 içeren tahıllar ve soya sütü tüketiminizi artırın.

Aldığınız demir miktarına bir göz atın çünkü demir ihtiyacınız hamileyken ve emzirme döneminde azalır.

Aldığınız protein miktarını da kontrol edin çünkü hamilelik döneminizde normalde olduğundan 5 mg daha fazla protein almanız gerekir.

Emzirme döneminde ihtiyacınız olan çinkoyu baklagiller ve tahıllardan elde edebilirsiniz.

Her zaman taze besinler tüketin. Mümkün olduğu kadar işlenmiş gıdalardan kaçının çünkü yediğiniz her besinin sütünüze geçme olasılığı vardır.

Emzirme döneminizdeki ihtiyaçlarınızı bildikten sonra, bu mineralleri ve vitaminleri içeren besinleri günlük yemek düzeninize eklemeniz gerekir. Kendinize haftalık bir plan oluşturun ve bu plana sadık kalın.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir