Vajinusmusun oluşmasının sebebi nedir?

Vajinismuslu kadınVajinusmus birçok kadının yaşadığı veya yaşayabileceği ciddi boyutlara ulaşabilecek bir kadın hastalığıdır. Bu hastalık kadınların üreme organı olan vajina bölgelerinin ilişki esnasında istem dışı olarak daralıp kasılması durumudur. Bu durum nedeniyle kadınlar ciddi sıkıntılar ve çok ağrılı bir süreç yaşatacaktır. Bu ağrılar özellikle de ilişkiye girmek için zorlama ile daha da artacaktır. Bu durumda iken ilişkiye girilmesi daha büyük ve sıkıntılı sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

Kadınların üreme ve cinsel birleşme organı olan vajinalarında bulanan pelvik kaslarında gerçekleşen kasılmalar kadınların kendi istekleri ile gevşeme göstermeyeceklerdir. Çünkü bu kasılma durumu kadının istemi doğrultusunda gelişen bir durum değildir. Vajinusmusun oluşmasının sebebi olarak daha psikolojik sebepler belirtilmektedir. Özellikle küçük yaşlarda kötü deneyimler yaşayanlar, kötü cinsel ilişki deneyimlerini gören ya da duyanlar, tecavüze uğrayanlar, gibi cinsel birlikteliği kötü bir şekilde yaşamış olan kişilerde daha sık görülmektedir. Ama cinsellik hakkında bilgisi olmayan kişilerde de çok sık yaşanabilen bir durumdur. Bu durumda olan bayanların özellikle psikolojik tedavi almaları gerekmektedir. Eğer tedavi alınmadan ilişkiye girilmeye devam edilirse daha da ciddi sıkıntıların yaşanması mümkün olabilecektir. Psikolojik tedaviler ile çok kısa sürede hastanın eski sağlığına kavuşmasına imkân sağlanacaktır. Tedaviler seanslar halinde bir hafta da olabileceği gibi daha uzun sürede de yapılabilecektir. Bu kişinin durumuna göre değişiklik arz edecektir.

Kadınlar genelde bu durumlarını gizlerler bunun sebebi ise karşı tarafın yani eşlerin yanlış anlamasında çekinmeleri ya da bir başkasının bunu bilmesinden rahatsızlık duymaları yer almaktadır. Fakat paylaşılmadığı durumlarda kadınlar daha ciddi psikolojik baskı altına girmektedirler ve vajinusmusun yanı sıra ciddi kanama ve tahriş ile birlikte ciddi enfeksiyonların oluşmasına da neden olabilecek sonuçlar ortaya çıkabilecektir. Bunun için de bu tarz sıkıntı yaşadığında kadınlar eşlerine bu durumu söylemeli ve cinsel ilişkiyi sonlandırmalıdırlar.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir