Vajinusmus nedir? Vajinismus nedenleri nelerdir?

 

Vajinismus

Vajinismus

Vajinismus vajinal kasların istem dışı kasılarak, penisin vajene girememesi veya girmekte aşırı zorlanması sonucu ortaya çıkan bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus durumunu yaşayan kadınlar cinsel ilişki sırasında sadece vajina kasılması yaşamakla kalmazlar; tüm beden kasılır, partner istem dışı itilir, korku ve heyecan hali son derece yüksek olur. Vajinismusta en sık rastlanan durum da kadının bacaklarını kasarak kapatması ve penis girişini reddetmesidir.Vajinaya sadece penisin girmesi değildir asıl korku. Özellikle jinekolojik muayenede de vajinismus kendisini belli eder. Değil spekulumla muayene edilmesine izin vermek, bacaklarını açmakta bile zorluk çeker vajinismuslu kadınlar… Vajinismus tedavisinde uygulanan yöntemlerden biri olan parmak egzersizlerini yapmak da birçok vajinismuslu kadın için çok zordur.Bazı durumlarda ise penis vajinaya girse de cinsel ilişki ağrılı geçer. Aşırı ağrı ve acı sonucu her iki tarafta cinsellikten haz alamazlar.

Vajinismusa nedenleri nelerdir?

Vajinismus nedenleri psikolojik ve fizyolojik olarak iki ana kısımda incelenebilir. Çoğunlukla vajinismusun nedeni psikolojiktir. Bu nedenle önce psikolojik etkenleri inceleyelim;

Psikolojik vajinismus nedenleri

 • Akla zor gelse de kadının eşine veya partnerine olan bakış açısı vajinismusa neden olabilir. Çok sevdiğini ve istediğini düşünse de farkında olmadan partnerine karşı güvensizlik, öfke, kırgınlık duyuyor olabilir. Hatta eşini ya da partnerini sevmeme de vajinismus nedenleri arasındadır.
 • Kadının cinsel olarak doruğa çıkmasının normalden uzun sürmesi veya kısa ön sevişme süresi gibi etkenler de vajinismusa neden olabilir. Yeterli ön sevişmenin olmaması hali hazırda korkan ve endişeli olan kadının cinsel ilişkiye izin vermemesiyle sonuçlanabilir.
 • Kadının eşini kaybetme korkusu da vajinismus etkenleri arasındadır. Terk edilme korkusu vajinismusa neden olabilmektedir.
 • Geçmişinde tacize veya tecavüze uğramış kadınların cinsel işlev bozukluğu yaşama oranı daha yüksektir.
 • Sosyal çevrenin cinselliğe olan bakışı, toplum genelindeki tabular; cinsellikle ilgili yanlış düşünce ve duyguların oluşmasına neden olabilir. Bu da kadının cinsel yaşamına olumsuz olarak yansımaktadır.
 • Yaşanan travmatik olaylar da vajinismusa neden olabilmektedir.
 • Kadının anneliğe hazır olmaması, hamile kalmaktan korkması da vajinismusun psikolojik etkenleri arasında yer alıyor.
 • Cinsellikle ilgili sahip olunan yanlış bilgiler kadar, yeterince bilgi sahibi olmama da kadını vajinismusa götürebiliyor. Bu nedenle cinsel deneyim öncesinde, cinsellikle ilgili doğru ve yeterli bilgiye sahip olmak gerekiyor.
 • Bazı psikolojik hastalıkların sonucu olarak vajinismus da ortaya çıkabiliyor. Farkında olmasanız da psikolojik bazı sorunlarınız olabilir. Psikolojik sorunlar kendini psikolojik hastalıklar ya da fiziksel rahatsızlıklar olarak gösterebilmektedir.
 • Çocukluk döneminde anne ve babanın ilişkisini gözlemleyen çocuk, eğer bu ilişki sağlıklı değilse erişkinliğinde bazı psikolojik problemler yaşayabilmektedir. Bu psikolojik sorunlardan birisi de vajinismustur.
 • Dindarlık bazı ailelerde ve toplumlarda cinselliğe karşı yanlış bir bakış açısına neden olabilmektedir. Bu dindarlık tabii ki yanlış bir inanışın sonucudur çünkü kadın evli olsa bile cinsellikle ilgili yanlış inanışları ve yanlış bilgileri sonucunda, cinselliği yaşaması halinde kendisini kirlenmiş ve kötü biri olarak görebilir.
 • Cinsel olarak partnerini tatmin etmek isteyen fakat bu konuda kendine güvenmeyen kadın; partnerini tatmin edememekten öylesine korkar ki cinsel ilişkiye bile farkında olmayarak girmek istemez. Bu tarz endişelerinizin olup olmadığını gözden geçirmeli ve partnerinizle bu konuda açık açık konuşmalısınız. Cinsel iletişim eksikliği vajinismusun sebepleri arasında yer almaktadır. Hoşunuza giden şeyleri partnerinize söyleyebileceğiniz gibi onun da size karşı bu konuda açık olması gerekir. İlişki sırasında yaptıklarınızın onun hoşuna gidip gitmediğini beden dilinden anlayabileceğiniz gibi sorular da sorabilirsiniz.
 • Cinselliğe yönelik fazla beklenti içinde olma da yanlış bir eğilim ve vajinismus nedenidir.
 • Herhangi bir fiziksel hastalığınız sonucunda fazla ilaç kullanıyor veya gereğinden fazla alkol tüketiyorsanız doktorunuzla bu konuda konuşmanız gerekir. Araştırmalar aşırı ilaç ve alkol tüketiminin vajinismusa neden olabileceğini göstermiştir.
 • Stres akla gelebilecek her türlü fiziksel ve ruhsal rahatsızlığa neden olabilir. Vajinismus da bunlardan sadece bir tanesidir.
 • Eğer evli değilseniz, cinsel ilişkiye girememenizin sebebi bu durum olabilir. Toplum genelinde kadınların evlilik dışı ilişki yaşaması halen bir tabudur. Bu tabunun kurbanlarından birisi de siz olabilirsiniz. Evlilik dışı ilişkiye girerek, kendinizi kötü ve kirlenmiş bir kadına dönüşecek gibi hissediyor olabilirsiniz.
 • Aynı zamanda evlilik de vajinismus nedenlerinden birisi olabilir. Evliliğe karşı duyulan yanlış his ve düşünceler sonucunda evliliği tamamlayan cinselliği yaşamayı psikolojik olarak reddediyor olabilirsiniz.
 • Eşinizle ya da partnerinizle olan anlaşmazlığınız cinsel yaşamınıza yansıyor olabilir.

Unutmamalısınız ki vajinismusun – eğer fiziksel bir rahatsızlığınız yoksa- kesinlikle psikolojik bir nedeni vardır. Nedeni çözmeden vajinismusu çözmeniz her ne kadar mümkün olsa da bu nedenler yaşamınızın farklı alanlarında beklenmedik farklı problemlere neden olabilir. Bahsettiğimiz tüm bu vajinismus nedenlerini gözden geçirip üzerinde düşünün. En sağlıklısı ise konuyu cinsel terapist ile çözüme kavuşturmanız olacaktır.

Fiziksel vajinismus nedenleri

Her ne kadar vajinismus denince akla ilk olarak psikolojik nedenler gelse de aslında vajinismusun fiziksel nedenlerden kaynaklanabileceğini de unutmamak gerekir. Bu ihtimal az da olsa öncelikle bir jinekologla görüşüp problemin fiziksel olup olmadığı kesinleştirilmelidir. Vajinismusa yakalanan her 100 kadından yalnızca 1’inde vajinismus nedeni fizikseldir.

 • Vajina girişinde bulunan bir yara cinsel ilişkiyi acılı hale getirebilmekte ve bu nedenle cinsel birliktelik tam olarak gerçekleşememektedir. Vajinismus yaşamanıza vajina girişindeki bir yara neden olabilir.
 • Kızlık zarının normalden kalın olması, acılı cinsel ilişkiye neden olabilir.
 • Vajinada bulunan anormallikler de vajinismusa sebep olabilmektedir.

Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismusu karmaşık hale getiren etkenler

Öncelikle uzun süre vajinismustan muzdaripseniz yaptığınız bazı yanlışlar var demektir. Öncelikle vajinismuzun birkaç ay gibi kısa bir sürede tedavi edilebileceğini bilmeniz gerekir. Eğer uzun yıllar boyunca vajinismustan kurtulamamışsanız, aşağıdaki durumlardan bazıları vajinismustan kurtulamamanıza sebep oluyor olabilir.

 • Problemi çözmek isterken aslında daha da karmaşık hale getiriyor olabilirsiniz. Örneğin alkol veya sakinleştirici ilaçlar kullanarak cinsel ilişkiye girmeyi denemek yanlış bir uygulama olacaktır.
 • Sorun çözülmeden konunun üstüne gitmeniz de vajinismusun kötüleşmesine neden olur. Tekrar tekrar denemeniz bir sonuç vermediği gibi moralinizi bozacak ve sizi umutsuzluğa sürükleyecektir.
 • Cinsel deneyimin olmaması kişiyi cinsellik sırasında utangaç bir hale sokabilir. Bazı kadınlar biraz önce bahsedilen psikolojik sebeplerden dolayı ilişki sırasında çekingen ve utangaç olabilirler. Bu da ilişkiyi daha da zor hale sokabilir.
 • Vajinismuslu kadınların cinsel birleşmeye karşı gösterdikleri tepkiler erkeği zor duruma sokabilir. Kendisini reddedilmiş, istenmeyen olarak algılayan erkeğin verdiği tepkiler işi daha karmaşık bir hale sokmaktadır.

Vajinismus tedavisi için yapmanız gerekenler

Eğer vajinismus hastasıysanız eşinizle bu konuyu konuşarak, bunun ortak bir problem olduğunu dile getirebilmeniz gerekir. Eşinizin ya da partnerinizin desteği bu dönemde sizin için büyük bir öneme sahip olacak. Vajinismus hastalarının en büyük problemlerinden birisi de hastalığın tedavisiyle ilgili duydukları şiddetli anksiyetedir. Bu hastalığın tedavisinin olduğunu bilseler de tedavi olabileceklerine inanmaları gerçekten zor olur. Öncelikle tedaviden çok kendinize inanmanız gerekir. Tedavi olmak için gereken tüm prosedürleri uygulamak konusunda kararlı olmalısınız.

Öncelikle biraz önce de değindiğimiz gibi jinekolojik bir muayeneden geçmeniz gerekir. Her ne kadar 100 kişiden sadece 1’inde fiziksel bir probleme rastlansa da aslında bu oran yadsınamayacak kadar çoktur. Jinekoloğunuz fiziksel bir sorununuzun olmadığını belirtirse vajinismus tedavisini kimin uygulayacağını araştırmaya başlayın. Genellikle tedavi cinsel terapist tarafından uygulanır. Cinsel terapistin bu konuda deneyimli olması gerektiğini unutmayın. Vajinismus konusunda deneyim sahibi bir terapist bulmanızın önemi aslında tedavinin başarısının biraz da terapistin deneyimlerine bağlı olmasıdır. Uzun süre vajinismustan yakınan kadınların ortak özelliklerine baktığımızda tedaviyi denemiş ancak istedikleri sonucu alamamış olduklarını görüyoruz. Vajinismus tedavisindeki uzama ya da başarısızlık gerek kadının gerekse erkeğin tedaviye olan inancını ve hevesini baltalıyor. Bu nedenledir ki çoğu kez tedavi sonlanmadan cinsel denemelerin yapılması da tavsiye edilmiyor.

Vajinismus tedavisinde her ne kadar amaç cinsel ilişkinin gerçekleşmesi olsa da kadının gerekli cinsel bilgiye sahip olması ve cinsellikten haz alması da hedeflenmektedir.

Peki cinsel terapi nasıl başlıyor? Biraz önce eşiniz veya partnerinizle bu sorunun ortak olduğunu konuşmanız gerektiğine değinmiştik. Çünkü cinsel terapist her iki tarafı da psikolojik olarak değerlendirmek isteyecektir. Kadının cinselliğe ve partnerine bakış açısı kadar erkeğin de bakış açısı çok önemlidir. Gerekli değerlendirmelerin sonucunda terapistinizle nasıl bir yol izleyeceğinize karar verin. Terapistinize karşı ne kadar açık olursanız tedavinizin süresi o kadar kısalacaktır.

Cinsel terapide vücudunuzu tanımanız ve vücudunuzla barışmanız için deyim yerindeyse eğitimden geçersiniz. Çoğu vajinismuslu kadının ortak dertlerinden birisi de bedenlerine karşı yabancı olmalarıdır. Vajinalarına bakmak hatta düşünmek bile can sıkıcı olabilir. Bunu aşabilmeniz için terapistiniz size yardımcı olacaktır.

Terapistiniz vajinismusa yakalanmanıza neden olan faktörü belirlemekle işe başlayacaktır. Bunun bir anda olmasını beklemeyin. Vajinismus uzun yıllar boyu maruz kaldığınız etkenlerin sonucunda ortaya çıktı. Bu etkenleri iyi şekilde belirlemek ve ortadaki yanlışlığı düzeltmek de bir anda olmayacaktır.

Nefes egzersizleri gevşeme için önemlidir. Nefes egzersizleri sayesinde kaslarınızı gevşetmeyi öğrenmeye başlarsınız. Ayrıca nefes egzersizleri kaygılarınızı da azaltacaktır. Çoğu kez yaşadığınız panik duygusuyla baş edebilmeniz için nefes egzersizlerini öğrenmeniz gerekir.

Kasları kontrol edebilmek için yapabileceğiniz bir diğer şey de kegel egzersizleridir. Vajina girişinde bulunan pelvik kaslarının kasılıp gevşetilmesiyle yapılan bu egzersizler kaslarınıza hakim olmanızı sağlayacak ve size farkındalık kazandıracaktır.

Parmak egzersizleri de vajinismus tedavisinde izlenen bir diğer yoldur. Parmak egzersizleri tek parmakla başlar ve ardından iki ve gerekliyse üç parmağa kadar devam eder. Parmak egzersizleri sayesinde vajinaya yabancı bir şeyin girebileceğini bilinçaltınız algılamaya başlar. Ayrıca pelvik kaslarınızın kasılmasını kontrol edebilmeniz için de etkili bir egzersizdir. Parmak egzersizleri sırasında nefes tekniklerini kullanarak cinsel birleşmeye kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Cinsel ilişki denemeleri de adım adım olmalıdır. Cinsel ilişkinizin aşamaları konusunda terapistiniz size ayrıntılı bilgi verecektir çünkü her çift için verilen tavsiyeler farklılık gösterir.

Son olarak belirtmek isteriz ki vajinismus kesinlikle aşılamayacak bir problem değildir. Sadece adım adım belirli aşamalardan geçmeniz gerekir. Vajinismus tedavisini gece yolculuğuna benzetebiliriz. Tüm yolu bilmeniz gerekmez. Sadece aracınızın farlarının izin verdiği kadarını görürsünüz ve yine de gideceğiniz yere ulaşırsınız. Siz ilk adımı atın. Sonraki adımlar kendiliğinden gelecektir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir