Vajinit türleri ve belirtileri nelerdir

Vajinit türleriVajinit, vajina iltihabı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Vajinitin olası nedenleri bakteriyel enfeksiyon ve mantar enfeksiyonudur. Tedavi vajinit tipine bağlıdır, ve tipik olarak hap ya da kremler formunda reçeteli ilaçlar içerir.

Vajinit türleri


Vajinit dört ana türü vardır.

Vajina içinde doğal olarak bulunan bakterilerin çoğalmasının neden olduğu bakteriyel vajinoz, vajinit türlerinden biridir.

Vajinitin bir diğer türü mantar enfeksiyonudur. Mantar enfeksiyonuna candidaalbicans adı verilen bir mantar sebep olur. Kadınların dörtte birinde yaşamları boyunca en az bir kez mantar enfeksiyonu görülür. Mantar enfeksiyonu vajinitin en sık karşılaşılan tipidir.

Parazitik enfeksiyonlar da vajinit türü olarak karşımıza çıkar. Cinsel yolla bulaşırlar. Tıbbi adı trichomoniasisdir.

Atrofikvajinit ise vücutta estrojen seviyesinin azalmasından kaynaklanır. Atrofikvajinit, genellikle  menopoz sonrası kadınlarda görülür. Vajinitin bu türü vajinanın incelmesine ve kurumasına sebebiyet verir. Ayrıca ağrılı ve kaşıntılıdır.

Vajinit Belirtileri

Vajinit ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir. Vajinada kaşıntı ve ağrı görülebilir.  Bazı durumlarda kanama görülebilir.

Vajinit belirtileri, vajinitin türüne göre değişiklik gösterebilir. Bakteriyel vajinozis, özellikle cinsel ilişki sonrası ortaya çıkan balık kokusuna benzer kötü bir kokuyla kendini belli eder. Akıntı grimsi ya da beyaz formdadır.

Trikomoniyazisde ise akıntı köpüklü ve yeşilimsi, sarı bir renge sahipken mantar enfeksiyonundaana belirti kaşıntı ile birlikte süzme peynire benzeyen bir akıntıdır.

Vajinit için tedavi

Sahip olduğunuz vajinitin nedeni bakteri parazit veya atrofi ise tek etkili tedavi bir hekim tarafından tavsiye edilecek ilaçlardır. Mantar enfeksiyonu için her ne kadar bazı bitkisel tedavi yolları olsa da tam olarak iyileşebilmek için ilaç kullanılması gerekir.

Krem veya fitil şeklinde ilaçlarla mantar enfeksiyonu bir hafta içinde tedavi edilebilir. Bu ilaçların ana maddeleri klotrimazol, mikonazol ve tiokonazoldür. Eğer mantar enfeksiyonunuz varsa ek tedavi olarak bitkisel tedavileri deneyebilirsiniz ancak bunu yine de doktor kontrolünde yapmanız gerekir.

İlaca ek olarak vajinal bölgeye soğuk baskı yapmak ağrıyı azaltır ve yanmayı hafifletir. Ayrıca bir şırınga yardımıyla vajinaya az miktarda soğuk su akıtmak hem vajinal bölgeyi serin hem de nemli tutacaktır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir