Vajinit nasıl tedavi edilmektedir

Vajinit

Vajinit

Vajina iltihabı olan vajinit, kadınlarda en sık rastlanan jikekolojik hastalıklardan biridir. Her yıl milyonlarca kadın vajinitle karşı karşıya kalır. Vajinite kullanılan veya temas edilen kimyasallar, hormon düzensizlikleri ve alerji sebebiyet verebilir.

Eğer vajinitten şüpheleniyorsanız ilk iş bir jinekologla görüşün. Sadece doktorunuz vajinit için doğru teşhis koyabilir ve tedavi yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Bakteriyel vajinitiniz varsa antibiyotik kullanmanız gerekir. Bakteriyel vajinit kendini beyaz ya da gri; balık kokusuna benzer bir kokuya sahip akıntıyla gösterir. Bakteriyel vajinitte eşinizin veya partnerinizin tedavi olması gerekmez.

Eğer mantarınız varsa mantar tedavisi için reçete edilen ilaçları kullanmanız gerekir. Ayrıca doktorunuz mantar için antibiyotik reçete edebilir. Mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan çeşitli merhemler de piyasada bulunmaktadır.

Vajinit tedavisi için doktorunuzun belirlediği süre boyunca verdiği ilacı kullanmalısınız. Belirtiler kaybolsa bile ilaç kullanımına tavsiye edilen süre boyunca devam etmek gerekir.

Vajiniti tedavi etmek için çoğu kadın vajinasının içini temizlemeye çalışır. Vajina içine su değmemelidir çünkü su vajinanın doğal ph dengesini bozar.

Sert kimyasallar, parfüm ve sabun gibi temizleyicilerin vajinal bölgeye sürülmemesi gerekir. Her zaman pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmelisiniz. Ayrıca vajinit nedenlerinden birisi de strestir. Stresten mümkün olduğunca uzak durun.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir