Vajinit için uygulanan tedaviler

Vajinit

Vajinit

Vajinit, vajina iltihabını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Vajinitin olası nedenleri bakteriyel enfeksiyon ve mantar enfeksiyonu, parazit veya atrofi sayılabilir. Tedavi vajinit tipine bağlıdır, ve tipik olarak hap ya da kremler formunda reçeteli ilaçları içerir. Vajinit tedavisinde bitkisel ilaçlardan da ek tedavi olarak doktorunuz kontrolünde faydalanabilirsiniz.Vajinit türleri

Vajinitin dört ana türü vardır:

Vajina içinde doğal olarak meydana gelen bakterilerin aşırı sayıda çoğalmasının neden olduğu bakteriyel vajinoz,
Candida albicans adlı vücutta doğal olarak oluşan bir mantarın neden olduğu bir mantar enfeksiyonları. Bu tür mantar enfeksiyonu yaşamları boyunca tüm kadınların tahmini olarak yüzde 75’inde görülmektedir.
Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir türü olan parazitik enfeksiyonlar. Bunun için tıbbi terim trikomonasdır.
Östrojen seviyesinin azalması sonucu olarak ortaya çıkan atrofik vajinit. Atrofik vajinit, genellikle, menopoz sonrası görülür. Yanma, ağrı ve kaşıntıya neden olabilir. Ayrıca vajinal kuruluk da kötü bir belirtisidir.

Vajinitin belirtileri

Vajinit akıntıya neden olur. Ağrılı cinsel ilişki ve ağrılı idrara çıkma da belirtileri arasında yer alır. Vajinit ayrıca vajinada kaşıntı, ağrı ve kanamaya sebebiyet verebilir.

Bakteriyel vajinozis balık kokusuna benzer bir akıntıya sebep olur. Bu koku özellikle cinsel ilişki sonrasında kendini gösterir. Vajinal akıntı gri veya beyazdır. Mantar enfeksiyonunda ise akıntı süzme peynir görünümündedir.

Mantar enfeksiyonu için tedaviler

Vajinitinizin nedeni bakteriyel, parazitik ya da atrofi ise, tek etkili tedavi bir hekim tarafından reçete edilen ilaçlardır. Bazı olası doğal tedaviler bakteriyel vajinozisin belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmak için kullanılabilir.

Krem veya fitil, mantar enfeksiyonu tedavisine yardımcı olmak için bir hafta boyunca kullanılabilir. . Bu ilaçların temel malzemeleri arasında clotrimazol, mikonazol ve tiokonazol bulunmaktadır. Bu tarz bir tedaviye başlamadan önce hekime danışmanız gerekir.

Kullandığınız ilaçlara ek olarak, soğuk kompres uygulanması ağrı ve iltihabı azaltır. Soğuk su dolu küvette oturmak da geçici rahatlama sağlayacaktır.

Bakteriyel vajinozis için tedaviler

Bazı sağlık sitelerinde bakteriyel vajinozisin bitkisel ev ilaçlarıyla tedavi edilebileceği iddia edilirken bir diğer sağlık sitesinde ise (mayoclinic.org) bu iddia reddedilmektedir.

Vajinaya yoğurt veya sarımsak tatbik etmek vajinitin bitkisel tedavileri arasında yer alır. Soğuk kompres yapmak da vajinite iyi gelir. Süt içinde çözülmüş zerdeçal, çeşitli sebze suları ve gülsuyu eklenen banyo suyunda dinlenmenin de vajinite iyi geldiği söylenir.

Alternatif tedavileri uygulamadan önce yan etkileri önlemek ve durumun kesin nedenini belirlemek için bir doktora danışmak akıllıca olacaktır.

Vajiniti önlemek

Vajiniti önlemek için beslenme düzeninizi yeniden planlayabilirsiniz. Beslenme değişikliğinin amacı, vajinal salgıların miktarını azaltmaktır. İlk iş olarak şekeri azaltmanız gerekir. Ortalama olarak iki hafta boyunca çiğ veya haşlanmış sebzelerden oluşan bir beslenme düzeni sadece vajinal salgıları minimuma indirmekle kalmaz aynı zamanda iltihabı da azaltır.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Vajinit için uygulanan tedaviler için 1 cevap

  1. ümran der ki:

    mrb 17 kasımda trikomonos tedavisine başlasım bugün 4. gün fakat hala yoğun kaşıntı devam ediyor vajial mantar sık olurdu ilk edfa parazit oluyor ornisid ford ve vajinal tablet flagentyl,infex 200 mg kullanıyorum fitil bitti antibiyotiklere devam ed.yorum hala kaşıntının olması normal mi baska bir tedavi almalı mıyım?Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir