Vajinismusun özellikleri nelerdir?

Vajinismus hastalığı

Vajinismusun özellikleri

Vajinismus genellikle genç kadınların korkulu rüyası haline gelen kadınlığın ilk aşamasında görülen bir cinsel rahatsızlıktır. Vajinismus özellikleri nedeniyle rahatsızlığı yaşayan kadınlar eşleri ile büyük sıkıntılar yaşamakta ve eşlerin cinsel hayatına bük darbe vurulmaktadır. Vajinismus gerek toplumsal baskılar gerek kadının utanama duygusu ve yetersizliğini ortaya çıkarma korkusu nedeniyle sıklıkla belli edilmekten kaçınılmaktadır. Buna bağlı olarak vajinismus rahatsızlığı hakkında çok fazla net araştırma yapılamamamıştır ancak yapılan tüm çalışmalar bize her on kadında birinde bu rahatsızlığın görüldüğünü göstermektedir. Vajinismus rahatsızlığını kısaca tanımlamakta fayda görülmektedir.

Vajinismus genellikle genç kadınlarda görülen kadının cinsel ilişki sırasında kendisini çok fazla strese sokması ve buna bağlı olarak kadının vajinal ve pelvik kaslarının istemsiz olarak kasılıp vajinal kanalı kapatması sonucu cinsel birleşmemin gerçekleşememesidir. Bu rahatsızlıktan sıkıntılı kadınlar durumun tamamen kendi istekleri dışında olduğu ve sürekli üzgün olduklarını ifade etmektedirler. Bu hastalığa yakalana kadınların ve eşlerin kendine özgü özellikleri vardır. Bu duruma yakalan kadınlara genelde otoriter, mükemmeliyetçi ve detaylara takılan kadınlardır. Kadınlar genellikle cinsel birleşmeden önce ön sevilmeden çok zevk alırlar, hatta sürtünme ile orgazm olabilirler. Genellikle aşırı baskıcı ve otoriter davranış gösteren ailelerin çocukları bu rahatsızlığı yaşamaktadır ve hemen hemen her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır.

Vajinismus rahatsızlığının tedavisi için yapılması gereken en önemli şey doğru bir jinekolojik muayenenin yapılmasıdır. Bu rahatsızlığı yaşayan kadınlar jinekolojik muayene sırasında çok aşırı stres yaşayıp panik olurlar jinekolojik muayeneye izin vermeyebilirler. Jinekolojik muayenenin yapılması hastalığın tanımlanması ve tedavisi açısından büyük önem taşımaktadır, vajinismus rahatsızlığı bazen fiziksel ve doğumsal anormallikler bazense duygusal ve psikolojik nedenler sonucu ortaya çıkmaktadır. Vajinismus rahatsızlığı bazı durumlarda erkeklerde görülen sertleşme sorunu ya da çeşitli yetersizlikler sonucu bu problemler ile karıştırılabilir, bu nedenle eşlerin mutlaka birlikte değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Vajinal muayene sırasında enfeksiyon vb gibi durumlarda örnek alma vb gibi durumlar ile araştırılmalıdır. Eğer vajinismus fiziksel bir sorun nedenli ise buna bağlı olarak uygun medikal tedavi ve cerrahi tedavi ile başlanmalıdır, eğer bu rahatsızlık psikoloji nedenli ise ilk olarak uygun bir cinsel terapist ile tedaviye başlanmalıdır.

Cinsel terapist mutlaka eşleri birlikte değerlendirmeli ve eşler arasındaki iletişimi iyi analiz etmeli, mümkün olan en yüksek seviyeye çıkarmalıdır. Cinsel terapist eşlere öncelikle bir rahatsızlığın tam anlamıyla geçici bir durum olduğunu ve bunu bilincinde olarak eşlerin tadabilmek sürecinde birbirlerine destek olmaları gerektiği konusunda telkinde bulunmalıdır. Cinsel terapist terapi de kadının cinsel ilişki sırasında yaşanan panik durumun ortaya çıkarmalı ve çeşitli gevşeme egzersizlerini kullanmalıdır. Bu egzersizler sıcak uygulama, parmak egzersizi, ıkınma egzersizi vb’dir. Bu rahatsızlığın tedavisinde parmak egzersizlerinin büyük önemi vardır, kadına parmak egzersizleri ile vajinal kanalın rahatça gevşemesi öğretilmelidir ve eşinin parmağı ile de egzersizleri öğretilmelidir. Kadına ıkınma egzersizlerinde is derin bir nefes almasını ve bununla beraber kuvvetlice ıkınmasını ve gevşemenin sağlanmasını öğretmelidir.

Cinsel terapist vajinismus hastalığını tedavisinde davranışsal yaklaşım üzerinde durmalıdır. Bu yaklaşıma göre cinsellikte diğer davranışlar gibi öğrenilmiş bir davranıştır ve geçmişte yaşanan yanlış öğrenmeler ve geçmişte olan kötü deneyimler bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında büyük etken oluşturmaktadır. Cinsel terapist bu durumlarını iyi analiz etmeli terapi sırasında bunlara uygun telkinlerde bulunmalıdır.

Vajinismus hastalığının tedavisi sabır gerektiren bir süreçtir ve aceleci anlayışsız ve sorunlu eşlerde tedavi süreci uzayabilir ve eşlerin ayrılması gibi durumlar ile de sonuçlanabilir, eşler birbirine karşı hoşgörü ve sevgi ile yaklaşım göstermelidir ve ev ödevleri ve egzersizleri yılmadan harfiyen yerine getirmelidir. Cinsel birleşme sırasında uygun kayganlaştırıcı kremlerde kullanabilir. Bu kremler cinsel ilişkinin daha rahat gerçekleşmesine imkân sağlayabilir ama tedavi edilmeyen olgularda bu kremler bir işe yaramayacaktır. Çünkü kremler sadece kaydırıcı özelliğe sahiptirler ama kadının sıkıntısı kuruluk durumu değildir. Daha çok kaslarda oluşan kasılma durumudur ve bu sebeple kişilerin cinsel ilişkiye girememesi durumudur.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir