Vajinismusun nedenleri çeşitlidir

Vajinismusun sebepleriVajinismus kadınların yaşadığı ve cinsel ilişki esnasında kasılmalarla kendini gösteren bir sıkıntıdır. Vajinismus nedenleri arasında birçok sebep olabilir. Örneğin vajina da olan fiziksel hastalıklar kadın cinsel ilişki esnasında ağrı duymalarına ya da sancı hissetmelerine neden olabilir ve bu da tabi ki kadının bir sonraki ilişki de sıkıntı yaşamasına neden olabilecektir. Bu nedenlere devam etmeden kısaca vajinismus hakkında bilgi verelim. Vajinismus; kadınların cinsel ilişki esnasında fiziksel ya da psikolojik etmenlerden kaynaklı olabilen ve kadında cinsel ilişki esnasında ağrı ya da yanma hissi gibi durumları da oluşturabilen bir durumdur. Bu hastalıkta kadının elinde olmayan sebeplerle bütün kaslarında ya da sadece pelvik ve vajinal kaslarında oluşan kasılma durumudur ki bu kasılma ile kadının vajinasına erkeğin penisinin girişi imkânsızlaşıyor. Bu sebeple de tabi ki cinsel birleşme tam manasıyla gerçekleşemeyecektir. Genel olarak kadınlar bu durumlarını mümkün mertebe eşlerine belli etmemeye çalışırlar ama ilerleyen vajinismus vakalarında maalesef bu mümkün olmamaktadır.

Eğer eşler hanımlarının bu durumunu fark ederlerse eşlerine anlayışlı davranmalıdırlar. Çünkü kadınların bu gibi durumlarda psikolojileri de ciddi mana da bozulabilecektir. Bunun sebebi de kendilerini eşlerine karşı yetersiz hissedebileceklerdir ya da daha farklı sebeplerden ötürü eşlerin kadınlara çok destek olmaları ve bu durum için tedavi olmaları için cesaretlendirmeleri gerekir. Hatta tedavi için beraber hekime gitmeleri de kadının kendini daha da güvende hissetmesine neden olabilir. Kısacası bu durumda asla eşinizi yargılamayın ve karşılıklı anlayış içerisinde tedavi için jinekologa başvurun.

Vajinismusun sebeplerinden bahsedecek olursak; bu hastalığın oluşmasına neden olabilecek durumlar hem psikolojik etmenler olabilir hem de fizyolojik bir hastalık da buna neden olabilir. Sıklıkla psikolojik etmenlerden kaynaklı olduğu görülmesine rağmen fizyolojik etmenlerde görülmüyor denemez. Fizyolojik hastalıklardan dolayı görülen vajinismusda hastanın vajinal bölgesinde oluşmuş olan hastalıklar kadının cinsel ilişkiye girmesine mani olabilir. Bu hastalıklara bir iki örnek enfeksiyon ya da ciddi travmalar oluşabilir ve bu durumlarda hastaya medikal tedavi önerilir. Ya da vajinada oluşmuş olan ya da doğuştan gelen hastalıklarda bu duruma neden olabilir. Bu durumda da hastanın cerrahi operasyon olması gerekebilir. Vajinal muayenede bir fizyolojik hastalık görülmemesi durumunda ise hastanın vajinismus sebebi olarak psikolojik etmenler belirlenebilir. Psikolojik olarak ne buna sebep olabilir derseniz. Birçok etmen bu duruma neden olabilir. Özellikle ilk defa ilişkiye girecek olan kişilerde ilk gece korkusu yaşanabilir. Ve bu korkuda kasılmaların oluşmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra hastanın yaşamış olduğu kötü deneyimlerde bu duruma neden olabilir.

Ayrıca illa yaşaması da gerekli değil duymuş ya da görmüş olmada hastanın bu gibi bir rahatsızlık yaşamasına neden olabilecektir. ayrıca tecavüz gibi bir durumda hastanın ciddi travma yaşamasına ve doğal olarak da kendini kötü hissetmesine neden olabilecektir. Bu sebeplerin yanı sıra aile içinde var olan cinselliği dair baskıcı tavırlar ya da şiddet olguları da bu durumun gerçekleşmesine neden olabilecektir. Bu gibi sebeplerden oluşan durumlar psikolojik etmenler arasında olacaktır. ama psikolojik etmenlerin tedavisinde ilaç ya da operasyon yapılamaz aksine kişiye terapi uygulanması ve evde yapabileceği egzersizlerin verilmesi gerekecektir. kişilere cinsel terapi verilmesi için terapistlere gönderilirler. Terapide amaçlanan kişinin var olan yanlış bilgilerinin düzeltilmesi amaçlanır. Bilgi eksikliği varsa o eksikliklerde giderilmeye çalışılır. Ayrıca hastanın var olan cinsel korkularını da anlatması istenir. Eğer hastanın eşi de kabul ederse beraber terapi almaları daha istenen bir durumdur. Bunun sebebi ise terapistin ilişkilerini gözlemlemesine ve bu doğrultuda bir süreç yürütmesine yardımcı olacaktır. bunun yanı sıra terapi ile birlikte cinsel egzersizlerde önerilecektir. Bu egzersizlerle kişinin cinsel ilişkiye hazırlanması sağlanacaktır. Bu egzersizlere örnek vermek gerekirse; ayna egzersizi, dokunma ve okşama egzersizleri en çok önerilenlerdendir. Ayrıca parmak egzersizleri kegel egzersizleri de cinsel ilişki de rahatlamaya yardımcı olacak egzersizlerdir. Bu egzersizler uygulandığında kişinin daha da rahatladığı çoğu vaka da görülmüştür.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir