Vajinismusun ilacı var mı?

HaplarVajinismus kadınlarda oluşan ve vajinalarında bulunan kasların cinsel ilişkiye girmeye çalışırken kasların kasılması ile oluşan cinsel ilişkiye girememe durumu olarak ifade edilir. Vajinismus ilaç ile tedavi edilecek bir olgu değildir sadece enfeksiyon sebebi ile oluşan bir durum mevcutsa o zaman medikal tedaviye başvurulabilecektir. Ama aksi durumdan ilaç önerilmez. Hastalık psikolojik ya da fiziksel sebeplerden dolayı gelişebilecektir. Hastalığın gelişmiş olduğu duruma göre de tedavi yöntemi seçilebilecektir. Bu hastalık genel olarak kadınlarda saklama ihtiyacı duydukları bir psikoloji oluşturmaktadır. Bunun sebebi ise; hastanın bu durumun düzelebileceğine dair inancı ve bilgisi olmamasıdır. Ayrıca da bunun ciddi bir sağlık sorunu olduğunu ve eşiyle arasında sıkıntı oluşturabileceğine inanması gibi sebepler gibi birçok sebebi olacaktır. Fakat bu tamamen yanlış bir karar olacaktır. Çünkü aslında bu jinekolojik tedavinin ardından düzelmesi çok kolay ve mümkün olan bir hastalıktır. Hastaların kesinlikle kendilerinde bu hastalığın olduğunu düşündükleri anda bir kadın doğum uzmanına başvurmaları gerekecektir.

Peki, kendinizde ne gibi belirtiler olduğunda hekime başvurmanız gerekir. İlk olarak cinsel ilişkiye girerken ön sevişme aşamasında hiçbir sorun yaşamazken cinsel birleşmeye geçecekken birden bir korku yaşarsanız ya da istemsiz olarak bacaklarınızı kastığınızı ve bunun ilişkiye girmek için bir engel teşhis ettiğini fark ettiğiniz durumlarda hekime başvurmanız önerilir. Ayrıca cinsel ilişkiye öyle ya da böyle girmenize rağmen ciddi ya da hafif bir ağrı hissetmeniz durumunda da hekime başvurmanız gerekir çünkü bu hastalığın başlangıcı olabilir ve eğer ilk başta tanı ve tedaviye başvurursanız daha kolay tedavi edilebilecektir. Ayrıca cinsel birleşmeye başlarken eğer istemsiz olarak eşinizi elinizle itme gereği duyuyorsanız ya da cinsel ilişkiden korkuyorsanız da geç kalmadan hekime başvurunuz.

Asla ezbere ya da bir arkadaşım da yaşamış bir süre sonra geçmiş benim ki de geçer demeyin çünkü arkadaşınız başka bir rahatsızlık yaşamış olabilir ya da size istemsiz olarak yanlış bilgi verilmiş olabilir. Kesinlikle hekiminizle iletişime geçin ve ona danışmadan kendi kafanıza göre bir ilaç kullanmayın. Bu ilaç kullanımı sizi iyileştirmek yerine daha da ciddi bir hastalığa götürebilecek olabilir. O sebeple ezbere iş yapmayın ve hekime başvurmaktan asla çekinmeyin. Çünkü ezbere yapılan her işlem durumu daha da kötüye götürebilir.

Tedavi almak için kadınların jinekologa gitmeleri de çok zor olacaktır ama buna cesaretlerine toplamaları gerekir. Vajinismus olan kadınlar neden jinekolojik muayeneden korkar derseniz vajinaya spekulum sokularak yapılacak olan muayeneden hem çekinmeleri hem de korkmalarından kaynaklı bu tarz bir kaçış mümkün olabilmektedir. Ama bu durumdan kaçarak sağlıklı bir cinsel hayata ve sağlıklı bir evlilik ilişkisine sahip olamazsınız. İşte bu sebeple önce durumunuzu eşinizle paylaşın ardında da eşinizle beraber bir jinekologa gidin.

Jinekolojik muayene esnasında canınız yanmasın ya da muayene işlemi gerçekleşebilsin diye hekiminiz sizlere bir iki egzersiz öğretebilir. Bu egzersizler öğretilmese bile vajinal muayene esnasında bir ağrı yaşarsanız ilk olarak derin nefes alın ve verin. Ardından da rahatlamak için hafif bir ıkınma hareketi yapabilirsiniz. Ama eğer hekiminiz önermiyorsa yapmayın. Jinekolojik muayene de siz de fiziksel bir anormal durum var mı yok mu ona bakılır ve ayrıca da enfeksiyon ya vajinada bir travma var mıdır diye bakılır. Sonuç olarak vajinanın iç dokusunda ya da dış yapısında oluşabilecek bir travma ya da enfeksiyon da ilişkiyi sıkıntıya sokabilecektir. Bunlar araştırıldıktan sonra şayet böyle bir durum varsa ya cerrahi uygulama ya da medikal tedavi uygulanarak iyileşmenin gerçekleşmesi sağlanır. Fakat hastanın vajinal bölgesinde bir fiziksel sıkıntı yoksa bu durumda hastanın psikolojik bir temelden kaynaklı bir sorun yaşadığı düşünülür ve hasta cinsel terapiste yönlendirilir ve var olan bilgi eksikliğinin giderilmesi için çalışılır. Ayrıca da hastaya terapinin yanı sıra cinsel egzersizlerde önerilebilir. Hatta bu cinsel egzersizler kişinin gerçek bir cinsel birleşmeye hazır olmasına da olanak sağlar.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir