Vajinismusun görülme sıklığı ne kadardır?

Vajinismus istatistikVajinismus birçok kadının muzdarip olduğu ve başına gelmesinden korktuğu cinsel hastalıklardan birisidir. Vajinismus görülme sıklığı özellikle genç bayanlar arasından oldukça yüksektir. Vajinismus hastalığı kadının cinsel ilişki sırasında ilişkiye hazır olmaması ve bu ilişkiye girememesi hatta çok şiddetli ağrılı ve yanmalı ilişki olması durumudur. Vajinismus hastalığında vajinal ve pelvik bölgede bulunan kaslar istemsiz bir şekilde kasılır ve kadın bunun farkında bile olmayabilir, bunun sonucunda da cinsel birleşme gerçekleşemez. Vajinismus hastalığının görülme sıklığı konusunda birçok araştırma her 10 Kadından 1’inde vajinismus görülmektedir. Ancak bu rahatsızlığı yaşayan kadınların utanç ve çekinme duygusu yüzünden tedavi alma konusunda çekinmekte ve böyle bir girişimde dahi bulunmamaktadırlar. Yapılan araştırmalara göre bu problemi yaşayan kadınların yüzde 80 i ve erkeklerin yüzde 90 ı evliliklerinden doyum aldıklarını ifade etmektedir. Bu rahatsızlığı yaşayan kadınların yüzde 57 si eşlerinin yeterince anlayışlı ve metanetli davrandığını, yüzde 15 i bu konuda sıkıntılı ve öfkeli olduğunu yüzde 28 i bu konuda tepkisiz ve ilgisiz davrandığını ifade etmektedir.

Vajinismus öyle bir cinsel rahatsızlıktır ki tamamen kadının isteği dışında gerçekleşen vajinal kasılmalar sonucunda cinsel birleşme çoğu zaman hiç olmamakta ve cinsel hayatı olumsuz etkileyip felce uğratmaktadır. Bu rahatsızlık çoğu zaman psikolojik olarak gerçekleşen bir durumdur ve eşler tedavi sürecine beraber katılmalı ve karşılıklı anlayış içinde olmalıdırlar. Vajinismus rahatsızlığının sebebi olarak geçmiş deneyimler, travmalar ve psikolojik faktörler yer almaktadır. Bu rahatsızlığın tedavi sürecinde öncelikle fiziksel ve psikolojik etkiler göz önüne alınmalı ve bunlara yönelik tedavi planı hazırlanmalıdır.

Vajinismus görülme sıklığı tam ve düzgün bir biçimde belgelenememektedir. Bunun en büyük nedeni olarak eşlerin bu rahatsızlığı gizli tutmaları ve tedavi için bir talepte bulunmamalarıdır. Bu nedenle de eşlerin cinsel hayatı olumsuz bir biçimde etkilenmekte ve boşanmaları ve ayrılıkları beraberinde getirmektedir. Vajinismus rahatsızlığını yaşayan kadınlar ilişki sırasında ya da penisi bekleme sırasında meydana gelen vajinal kasılmalar sonucunda eşlerini de olumsuz etkiler ve bunu sonucu olarak da eşlerde ereksiyon problemleri, erken boşalma ve cinsel açıdan isteksizlik meydana gelmektedir, böylece eşler birbirinden soğur ve ayrılıkları meydana getirir.

Vajinismus tedavi yöntemlerine kısaca değinmekte fayda olabilecektir. Vajinismus tedavi yöntemleri başında öncelikle doğru tanı konulması büyük önem taşımaktadır ve bazen erkeğin yetersizliği ve sertleşme sorunu gibi sebepler ile cinsel ilişki meydana gelmemekte ve kadınlar yanlışlıkla vajinismus olduklarını düşünmektedirler. İlk olarak doğru ve düzgün bir şekilde jinekolojik muayene yapılmalıdır. Bazı durumlarda vajinada doğuştan meydana gelen anatomik bozukluklar sonucu sağlıklı bir cinsel ilişkiye izin vermemektedir.

Vajinismus tedavisi kesinlikle mümkün olan bir rahatsızlıktır ve tedavi aşamasında fiziksel bir bozukluk olmadığı sürece herhangi cerrahi müdahale yapılmaz. Tedavi sürecinde kesinlikle metabolik bir ilacın kullanılmasında önerilmemektedir. Tedavinin en önemli aşaması kadının iyileşmeyi konusunda istekli olması ve kendisine iyi ve yetenekli bir cinsel terapist bulmasıdır. Öncelikle cinsel terapisti kendi durumunu ve sıkıntılarını açıkça anlatmalıdır, ayrıca terapisine çizeceği yol haritası doğrultusunda tedaviye başlamalı ve sürdürmelidir, böylelikle kendi kendini tedavi etmiş olacaktır.

Tedavinin başlangıç aşaması olarak cinsel terapistin çiftlerin cinsel içgüdülerini ortaya çıkarması, çiftlerin iletişimini değerlendirip karşılıklı iletişimi mümkün olan en yüksek seviye çıkarması gerekir. Tedavide evlilik terapisi, cinsel tutum ve davranışlar ile istek ve dürtülerin açık ve net bir şekilde açıklaması gerekir. Çiftler tedavi sürecinde birbirine destek ve anlayışlı olmalı birbirlerini yargılamamalıdırlar, birbirlerine karşı ön yargılı davranmamalıdırlar. Eşler birbirlerini teşvik etmelidirler ayrıca cinsel terapistin kendilerine verdikleri ev ödevlerini birbirlerine destek olarak karşılıklı anlayış içinde yerine getirmelidirler. Vajinismus tedavisinde davranışçı yaklaşım uygulanmalıdır. Bu yaklaşımda cinsel davranışlar diğer tüm davranışlar gibi öğrenildiği ve buna bağlı olarak da yanlış öğrenme sonucu cinsel rahatsızlıklar ve bu tür bozukluklar meydana gelmektedir. Tedavi sürecinde bu yanlış öğrenilen davranışlar düzeltilmeli ve derin kas gevşetme egzersizleri uygulanmalıdır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir