Vajinismusun evde tedavisi mümkün mü?

Vajinismusun tedavisiKadın hastalıklarının bir tanesi olan vajinismus; cinsel hayatı çok etkileyebilen ve hatta cinsel birleşmeyi imkânsızlaştıran bir hastalıktır. Vajinismus evde tedavisi nelerdir diye çok sık sorulur fakat vajinismus hastalığında kesinlikle hekime başvurulması önerilmektedir. Çünkü vajinismus hastalığı kişinin kendi kendine yenebileceği bir hastalık asla değildir ve evde kendi başına yapmaya kalacağı her hareket durumu daha da ciddi boyutlara götürebilecektir. Bu sebeple ilk olarak hekime danışılmalı ardından da verilenlerin evde uygulanması daha doğru bir yöntem olacaktır. vajinismus; cinsel birleşme esnasında kadının vajinal ve pelvik kasların da kasılma oluşması sonucunda erkek cinsel organı olan penisin kadın cinsel organı olan vajinaya girememesi durumu şeklinde ifade edilebilecektir. Bu kasılmalar kadınların ellerinde olan bir durum değildir. Birçok sebebi olabilecek bir hastalıktır. Kadın cinsel organında var olan bir enfeksiyonda bu hastalığa neden olabilir, kadının cinsel organında var olan bir anormallikte bu durumu oluşturabilir. Ayrıca yaşanmış olan bir kötü deneyim öyküsü, tecavüz öyküsü ya da tecavüz olayının görülmesi, aile de şiddet öyküsü ya da aile bireylerinin kötü bir cinsel deneyimini görme ya da duyma, gibi birçok psikolojik etmenlerde bu hastalığın sebebi olabilir. Ayrıca ilk gece korkusu olan ve cinsellik hakkında bilgisi olmayan ya da ailesi tarafından hep baskılanmış kişilerde de görülebilecek bir rahatsızlıktır.

Vajinismus evde kendi başınıza ya da bir arkadaşınızın tavsiyesi ile çözebileceğiniz bir hastalık değildir. Hastalığınız bir enfeksiyon olabilir ve belki siz bunu evde bol sıvı tüketerek atlatabileceğinizi düşünebilirsiniz ama bu o kadar kolay olacak bir durum değildir. Ve sizde evde uğraştıkça belki çok ciddi olmayan sorununuz daha da ciddi bir boyuta ulaşabilecektir. Bu konuda bir uzmandan destek her zaman önerilmektedir. Hekime başvurursunuz hekim sizleri derinlemesine bir muayene tabi tutar ve bundan sonra sizler için en uygun olacak yönteme karar verir. Bu yöntem hastalığın şekline ve sebebine göre değişiklik gösterebilecektir. Örneğin bir enfeksiyon ya da mantar gibi bir durum ile mücadele ediyorsanız sizler için en uygun olacak tedavi yöntemi ilk olarak var olan enfeksiyon veya diğer durumların kurutulması ve vajinal bölgeden uzaklaştırılmasını sağlayacak olan antibiyotik tedavisinin uygulanması olacaktır. Bu tedavinin ardından hala sizlerin cinsel ilişkiye girmede sıkıntınız oluyorsa bu durumda ise sizler için alternatif bir yönteme başlanabilecektir. Ya da cinsel organ olan vajina da anomali var ise bu durum içinde hekiminizin istemi doğrultusunda cerrahi bir operasyon uygulanması gerekebilecektir. Cerrahi uygulaması kişinin durumu ve yapılacak işleme göre genel ya da lokal anestezi altında yapılabilecektir. Bunların dışında ise hastanın cinsel terapi alması uygun olabilir. Bu uygulama ile hastanın cinsellikle ilgili olan bilgi eksikliklerinin giderilmesi ve cinsel korkularını dışa aktarması sağlanabilecektir. Bu terapiler hekimin sizler için uygun gördüğü miktarda seanslara bölünerek yapılacaktır. Günlerini ve saatlerini beraber ayarlayabilecek olduğunuz bu terapilerin yanında egzersiz eğitimleri ve ödevleri de verilecektir.

Evde yapabileceğiniz egzersizler aslında bu tedavide sizleri cinsel ilişkiye hazırlayan en önemli tedavi yöntemlerinden olacaktır. İlk olarak aynalı egzersiz yaptırılır. Bu egzersizde amaç kadının ayna karşısında cinsel organını incelemesinin sağlanmasıdır ki hasta cinsel organını tanıyabilsin. Bir diğeri ise dokunma egzersizleridir ve bu egzersizdeki amaç da hastanın cinsel organına dokunması ve okşaması beklenir ve bu sayede hastanın cinsel organını dokunarak tanıması ve cinsel hazzı tatması amaçlanır. Bir diğer yöntem ise parmak yöntemidir. Bu yöntem hastaların tarafından ilk etapta pek sevilmez ve hatta bu yöntemden dolayı tedaviyi yarım bırakan hastalar bile olduğu söylenir. Fakat ilk sefer ne kadar irite gelse de çok etkili bir egzersiz olduğu bir iki seans sonunda anlaşılır. Bu egzersizde hastanın işaret parmağının ilk boğumuna kadar olan kısmını cinsel organına sokması beklenir. Daha sonra ikinci boğuma kadar daha sonra tamamı ve en son ise iki parmak birden sokulma ile biter egzersiz ama tabi bu etap etap gidilen bir egzersizdir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir