Vajinismusun çözümü imkansız değil

vajinismusa çareKadınlarda görülen ve cinsel ilişkiye girmeden yaşanan zorluk ya da tamamen cinsel ilişki yaşayamama durumu olarak tanımlanan vajinismus hastalığıdır. Vajinismus çözüm olarak birçok alternatif tedavinin bulunduğu bir hastalık olduğundan kadınların bu hastalıkla yaşamaya alışmamaları aksine tedavi olmak için adım atmaları daha doğru olacaktır. Tedavi yöntemlerinden bahsetmeden önce bu hastalıktan kısa bir şekilde bahsetmemiz gerekir. İlk olarak vajinismusun gelişmesine neden olan nedir. Vajinismus neden gerçekleşir sorusuna cevap verelim. Bu hastalık daha çok psikolojik olarak altta yatan kötü cinsel deneyim ya da duyulan veya görülenlerden kaynaklı yaşanabilen bir durum olarak değerlendirilebilir. Bunun yanı sıra ilk kez cinsel ilişkiye girecek kişilerde de bu hastalığın görülmesi mümkündür. ama herhangi bir psikolojik sorun olmamasına rağmen görülen durumlarda mevcut olabilir ki bu durumda vajina da var olan bir anomali ya da enfeksiyon durumunun var olmasından şüphelenilebilir. Vajinismus kadın ile erkeğin ön sevişme esnasında sorunsuz bir birleşme yaşamasına rağmen, erkek cinsel organının kadın cinsel organına giriş yapması ile kadının tüm vücudunda ya da belden aşağısında bulunan kasların kasılması durumu olarak ifade edilebilir. Bu durum sonucunda kişi eşini elleri ile itebilir ya da yüzünde korku ve endişe ifadesi görülebilir. Eşin böyle bir durumda ilişkiyi kesmesi en doğru adım olacaktır. Çünkü kadının bu şekilde ilişkiye girmesi onda kötü deneyim olarak kodlanabilecektir ve bu da kişinin bir sonraki ilişki deneyiminde daha kötü tepkiler vermesine neden olabilir.

Hastanın kaslarında kasılma oluşturan ve erkek cinsel organının vajinaya girmesine müsaade etmeyen bu hastalık durumunda bir hekime başvurulması çok önemli olacaktır. bu hastaların jinekologların yaptığı vajinal muayenelerden de korkmalarından dolayı hekime başvurmaktan kaçınabilirler ama eşler bu durumda destek olmalıdır. Hekime başvurulduktan sonra detaylı bir muayene ve tetkik yapıldıktan sonra hastanın tedavi yöntemine karar verilir. Eğer iyi bir muayene yapılmaz ise; kişinin cerrahi bir girişime ihtiyacı varken aylarca cinsel terapi ve egzersiz tedavisi alarak vakit kaybı yaşanabilir. Bu gibi sorunların yaşanmaması için iyi bir jinekolojik muayene yapmak isteyen hekiminize yardımcı olmanız çok önemlidir. Jinekolojik muayene de eğer sizlerin vajinanızda; kör vajina, vajinal kısalık, vb gibi doğuştan ya da sonradan oluşan ama cinsel birleşmeye engel olan durumlar olduğu anlaşılır ise cerrahi müdahale gerekecektir. bu cerrahi girişimler duruma göre lokal ya da genel anestezi ile yapılabilecektir. Eğer vajinanızda enfeksiyon, mantar gibi medikal tedavi gerektiren durumlar oluşmuş ise bu durumda da hekiminizin uygun gördüğü antibiyotiklerle tedavinizi sürdürmeniz gerekecektir. Fakat bunların hiçbiri sizlerde yok ise; işte o zaman cinsel terapi uygulanması gerekecektir ve bu terapi ile birlikte de hastanın cinsel organını tanıması ve cinsel birliktelikte daha da rahat olması için özel egzersizler verilir.

Cinsel terapilerde; hastanın cinselliğe dair var olan bilgi eksikliği giderilmeye çalışılır. Bunun yanı sıra yanlış olarak bildiklerinin de giderilmesi ve doğru bilgilerle yer değiştirmesi sağlanır. Ayrıca kişinin cinsel organı ve eşinin cinsel organı hakkında da kısa bir şekilde bilgilendirilmesi de sağlanır. Cinsel terapi kaç seans süreceği tamamen kişinin durumu ile orantılı olarak değişiklik gösterebilecektir. Ayrıca da cinsel terapiye ek olarak cinsellikte daha da rahat olmalarına yardımcı olabilecek egzersiz eğitimleri verilir ve bunları evde de belirli sürelerde yapmaları beklenir. Bu egzersizlerden bahsedecek olursak; ilk olarak aynı karşında cinsel organın tanınması egzersizi önerilenlerdendir. Bunun yanı sıra kegel egzersizleri de çok sık önerilenlerdendir. Kegel egzersizleri ile hastanın kasılmaya neden olan kaslarının kasılıp gevşetilerek rahatlaması sağlanır. Parmak egzersizleri de çok sık önerilen egzersizlerden olabilmektedir. Parmak egzersizlerinde amaç; hastanın genital bölgesine ilk olarak işaret parmağının ilk boğumuna kadar olan kısmının sokulması ile başlar. Devamında ise; bu kademe kademe arttırılır. Bu işlem iki parmağa kadar çıkartılır ki ilişkiye hazırlamak ve kası rahatlatmaktır amaç. Sonrasında eşinde parmak egzersizine katılması beklenir ama istememesi durumunda kadın kendisi devam edebilir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir