Vajinismusun bitkisel tedavisi var mı?

vajinismusun evde tedavisiVajinismus kadınlarda görülebilen ve cinsel birleşmenin gerçekleştirilememesi durumudur. Vajinismusta tıbbi tedavinin yanı sıra kişiler vajinismus bitkisel tedavi yöntemlerini denemektedirler. Vajinismus kadının kendi isteği ile gerçekleştirdiği bir rahatsızlık gibi algılanır çoğu kişi tarafından ama bu durum kadının istemsiz olarak yaşadığı ve yaptığı bir işlemdir. Vajinismus; kadınların pelvik bölgesinde bulunan kasların cinsel ilişki esnasında erkek cinsel organının vajinaya yaklaşmasıyla oluşan kasılma durumudur. Bu kasılma kadının elinde olan bir durum değildir ve asla bilinçli olarak yapılan bir kasılma durumu değildir. Bu durum daha çok ilk gece korkusundan dolayı olsa da bunun yanı sıra kötü bir deneyim, tecavüz, ağrılı bir ilişki ya da bunun gibi birçok sebep olabilecektir ama bu hastalık daha çok psikolojik sebeplerden olmaktadır. Ama vajinada oluşan anomalilerde buna sebep olabilecektir. Bu durumlarda genelde medikal tedavi ya da cerrahi tedavi gerekmekte olabilecektir. Bu tabi ki iyi bir jinekolojik muayene ile belirlenmelidir. Bu yüzden kendinizde cinsel ilişkiye girmede sıkıntınız varsa hemen kadın sağlığı uzmanına danışmanız faydalı olabilecektir.

Vajinismus tedavilerine yönelik bitkisel tedaviler

Vajinismusun birçok alternatif tedavi yöntemi vardır fakat biz bu yazımızda vajinismusun bitkisel tedavisinden bahsedeceğiz. Vajinismusda cinsel isteği artırmak için birçok bitki bulunmaktadır ama bu bitkiler vajinismus da ne kadar etkili olabilecektir bunu kestirmek çok zordur. Cinsel isteği artıran yani afrodizyak etkisi olan besinler nelerdir konuşmadan önce bu bitkilerin etkilerinden bahsetmek daha doğru olacaktır. Afrodizyak besinler beyine etki ederler ve bu şekilde de bir istek artması durumu gerçekleşir. Şimdi içerisinde afrodizyak bulunan besinlerden kısaca bahsedelim; kuşdili, maydanoz, nane, tarçın, kekik, kişniş, vanilya, sivri biber, hardal, kereviz, ayçiçeği, greyfurt, çam fıstığı, yumurta, kuşkonmaz, enginar, bezelye, badem, ceviz, istiridye, hindi, roka kereviz, muz kabuğu, şalgam, çikolata, Antep fıstığı, fındık, salatalık, soğan, karpuz, Hindistancevizi, bal, pekmez, kırmızıbiber sayılabilecektir.

Cinsel isteği artıcı bitkiler

Ayrıca bu besinlerden hariç olarak kişilerde cinsel isteğin artması için özel olarak hazırlanan karışımlardan vardır bunların adlarından bahsedecek olursak; Japon eriği karışı, libido, Hafsa ana macunu, padişah macunu, mesir macunu, doping ballı çerez, aşk taşı ve chan su, Bafra macunu sayılabilir. Cinsel olarak uyarılmayı sağlayan bitkiler ise; İspanyol sineği, aslan perisi tozu, gergedan boynuzu, saparna, çadıruşağı otu toniği, çinko, zencefil, zerdeçal, fosfor, kişniş, kakule, karanfil, yabani yulaf özü, tarçın, polen, susam yağı, çakşır kökü, meyan kökü, rezene, selenyum, adamotu, ısırgan otu, ada çayı sayılabilecektir. Fakat bu bitkilerin kullanımlarında çok dikkatli olunmalıdır çünkü bu bitkilerin fazla kullanımları kişilerde ciddi sorunlar oluşturabilecektir. Hatta macunların bu işi bilen aktarlar tarafından yapılması daha doğru olacaktır. Tabi ki bu sizlerin seçimidir ama cinsel hayatımızın düzene girsin derken istenmeyen sorunlarla karşılaşabilir ve daha çok üzülebilirsiniz. Bir şey daha demem gerekir ki; bu bitkilerin vajinismus sorununda ne kadar etkili olacağından şüpheliyim çünkü aslında kadınlarda ilişkiye girmede isteksizlik yoktur. Bunun en belirgin kanıtı ise ön sevişmede gayet istekli olup iş birleşmeye geldiğinde sıkıntının oluşması durumu olacaktır.

 

Vajinismus hastalarının çoğunda görülen sebep psikolojik olduğundan bu durumun giderilmesi içinde buna yönelik girişimlerde bulunulması gerekecektir. Bu hastalığın isteksizlik olarak algılanması çok da doğru bir tutum olmayacaktır. Özellikle kadınların eşlerine çok fazla iş düşmektedir. Bunun sebebi ise bu durumun üstüne gitmek yerine anladığınızı ve onun yanında olduğunuzu hissettirmeniz faydalı olacaktır. Şayet bunu hissettirmez iseniz, kadın daha kötü olabilecektir ya da depresyon gibi psikolojik sorunlar yaşayabilecektir. Bu gibi sıkıntıların yaşanmaması için hemen eşinizin elinden tutup onu bir jinekologa götürmeniz ve bunun düzeleceğine inandırmanız gerekecektir. Eşinize sevginizi hissettirmeniz bu durumun daha kolay atlatmanızda çok büyük bir destek sağlayacaktır. Kadınların bu hastalıkta eşlerinden gelecek böyle bir desteğe çok ihtiyaçları olduğu asla unutulmamalıdır. Ve zorlamak yerine anlamak ve sevmek daha iyi bir adım ve seçim olacaktır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir