Vajinismusun basit çözümleri

Vajinismus çözümleriVajinismus kadınların cinsel organlarında yer alan kasların kasılması durumda oluşabilecek cinsel ilişkinin gerçekleşememesi durumudur. Vajinismus çözümleri nelerdir sorusuna birçok cevap verilebilecektir ama ilk olarak vajinismus hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır. vajinismus; kadınların pelvik bölgesinde olan ve cinsel birleşmenin gerçekleşmesinin mümkün olmaması ve bu durumun sebebi olarak ise vajinal kasların kasılması durumu gerçekleşecektir. Tabi ki bu da cinsel ilişkinin gerçekleşmesini engelleyecektir.

 Cinselliğin ilk aşaması olan ön sevişme esnasında kadında herhangi bir sıkıntı oluşmaz ve gayet istekli durumda iken, cinsel birleşmenin başlayacağı durumda birden kadının tüm kaslarında kasıl ya da sadece belden aşağısındaki kaslarında kasılmalar oluşabilecektir. Bu durumda tabi ki direk bacakların kasılmasına ve bacakların ilişki esnasında kapanmasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra kadının yüzünde ciddi bir korku ve endişe de oluşabilecektir. Bu gibi durumlarla belirti veren bu hastalık çok fazla zorlanma yaşanması durumunda daha da ilerleyebilecektir. Bunun önlenmesi için hastanın hemen bir jinekologa başvurması yerinde bir karar olacaktır.

Vajinismusda birçok alternatif çözüm bulunmaktadır. İlk olarak psikolojik terapi yöntemi uygulanabilmektedir. Bu yöntem ile kişinin bilgi eksikliği var ise; bu eksikliğin giderilmesi amaçlanır ve cinselliğe dair merak edilen her türlü şeyin doğru bir ifade yöntemi ile açıklanması sağlanacaktır. Bu da kişinin bilgisizlik nedeniyle yaşadığı korkuların giderilmesi sağlanmış olacaktır. Bunun yanı sıra hastalara verilebilecek birçok egzersiz yöntemi de vardır. Bu egzersizler sayesinde hastanın cinsel birleşmeye alışması ve cinsel organını tanıması sağlanacaktır.

Bu egzersizlerden bahsedecek olursak

İlk ve en bilindik egzersizlerden birisi kegel egzersizleridir ki bu egzersiz de amaç kadın cinsel organında bulunan kasların kasılıp gevşemesi şeklinde gerçekleştirilen işlem kasların daha da rahatlamasına olanak sağlar ve ilişki esnasında da kadının kaslarını kullanabilmesini sağlar. Bu egzersizin yanı sıra karşısına ayna koyma egzersizi de gerçekleştirilebilecektir. Ayna ile kadının cinsel organını tanımayı başarabilecektir.

Bu sayede de korkularının hafifleyeceği düşünülecektir. Aynı zamanda rahatlama ve nefes egzersizleri de önerilen egzersizlerdendir. Ayrıca genital bölgeye dokunarak oluşacak hazzı tanımak ve cinsel organın hissedilmesinin amaçlandığı bir egzersizdir. Bu işlemde ilk başta kadın kendisi yaparken daha sonra ise eşin bu duruma katılması sağlanır. Parmak egzersizi de bir diğer vajinismus durumunda kullanılan egzersizlerden bir diğeridir. Bu uygulama genelde kişileri irite etse de ilk denemenin ardından etkisi ve başarısı görülen bir yöntemdir. Ama bu yöntem nedeniyle tedaviyi yarı da bırakanlar da yok değildir.

Bu egzersizde hastanın işaret parmağının ilk boğumuna kadar olan kısmını ilk seferde vajinasına sokması istenir ve bu ilerleyen seanslarda daha da ileri şekilde devam eder son olarak ise iki parmak sokulur ve ardından da eşinin bu işlemi eşinin de yapması beklenir ama yapmaması durumunda da kadınlar da devam edebilir. Bunlar kısaca egzersizlerdir ama bunların yanı sıra bazı yağlar ve kremlerde kullanılabilecektir. Bunlarda kişilerin ilişki esnasında daha da rahat hareket etmelerini sağlayabilecektir. Bunun yanında lokal kremlerle ağrısız bir şekilde ilişkiye girilmesi de etkili bir yöntem olur mu bilinmez ama denendiği de bilinmektedir. Bunların yanı sıra hastaların ruhsal bir desteğe de ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Bu durumlarda hastanın eşine çok fazla iş düşecektir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir