Vajinismusu kendi kendine yenenler var mı?

Mutlu kadınVajinismus bir kadın hastalığıdır ve jinekolojik muayene gerektiren bir durumdur. Vajinismus kendi kendine yenenler vardır bilgisi çok fazla doğru bir bilgi değilse de yok da değildir hastalığı kendi başına yenenler. Vajinismus jinekolojik anlamda muayene edilmesi gereken ve bunun içinde hekime başvurulması gerekecektir. vajinismus; kadınlarda görülen, cinsel ilişki esnasında oluşan kasılmalar nedeniyle cinsel birleşmenin gerçekleşmeme durumu olarak açıklanabilir. Bu duruma birçok etmen neden olabilir. Örneğin geçmişte yaşanmış ya da duyulmuş kötü bir cinsel deneyim sizin sağlıklı bir cinsel birleşmenizi engelleyebilecektir. Ya da normal bir cinsel hayatınız varken birden bire de gelişebilir bu durum ama bu olasılık diğer durumlara göre daha nadir görülmektedir. Yani kadın cinsel tacize, tecavüze ya da şiddete maruz kalıyorsa da bu durum gerçekleşebilir. Bu hastalığın altında psikolojik nedenler yattığı doğrudur ama çok nadir olarak da olsa vajinadaki flora yapısındaki bozukluklardan ya da doğuştan gelen bir hastalıktan da oluşabilecek bir durumdur. Bu durumların teşhis edilebilmesi için hastanın kesin olarak jinekologa başvurması gerekecektir.

Hastalar genel olarak jinekologa başvurmaktan da çok fazla çekinirler. Bunun sebebi ise jinekolojik muayene de kullanılan spekulum aracından da çekiniyor olmalarıdır. Ama bu muayene yapılmadan sizin tam olarak sorununuzun ne olduğu belirlenemez. Örneğin sizin vajinanızda ciddi travmalar oluşmuş olabilir ve bu sizlerin cinsel ilişkiye girmenize engel olabilir. Ama siz jinekolojik muayene olmadan cinsel terapi tedavisine geçiş yaparsanız bunu bilemez ve boşuna uzun soluklu terapi almış olabilirsiniz. Sonucunda da iyileşme göremezsiniz. Çünkü vajinada oluşan travma yaralarının giderilmesi için antibiyotikler kullanılmalıdır. Yani kendi kendine iyileşen kişiler genel olarak ufak çaplı enfeksiyon geçirme öyküsü olan ve ufak acılar duyduğu için kasılan kişilerdir ve bu durum kolay geçebilir. Ya da ilk gece bu tarz sıkıntı yaşar ama daha sonra ki gece eşinin de desteği ve yumuşatması ile cinsel birleşme sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilir. Bu durumlar vajinismus bile sayılmaz.

Vajinismus; uzun soluklu cinsel ilişkiye girmede yaşanan sıkıntı olarak ifade edilebilir. Ama tabi ki illa aylar beklenmemelidir tedaviye ya da jinekologa başvurmak için. 3-4 gün bile bu durumun sürmesi için uzun bir süredir. Kendi kendinize tedavi ederken eşiniz gerçekten anlayışlı davranıyor ve size masaj uygulayarak ilişki için yumuşamanıza destek oluyorsa belki bu durumu aşabilirsiniz ama gene de önerilen bir hekim eşliğinde bu durumdan kurtulmanızdır. Jinekologa başvurduğunuzda kendinizi jinekolojik muayeneye gireceğinizi bilerek ve kendinizi hazırlayarak gitmelisiniz. Ayrıca hekim sizi vajinal muayene ederken derin solunum egzersizleri yapabilir ya da ıkınma egzersizi uygulayarak spekulumun vajinanıza girişini kolaylaştırabilirsiniz. Jinekolojik muayene sırasında hekiminize olabildiğince yardımcı olun ki hekiminizin teşhisinizi kolayca koyabilsin ve size uygun tedavi yöntemine karar verebilsin. Eğer sizde fizyolojik bir sorun yoksa o zaman psikolojik bir sorun olduğu belirtilebilir ve jinekologunuz sizi cinsel terapi almanız için cinsel terapiste yönlendirebilir. Cinsel terapi de hastaya cinselliğe dair bilgiler verilir.

Ayrıca da yanlış olarak bildiği bilgilerin aslında nasıl olduğu anlatılır ve hastanın cinsel birleşmede neden korku ve endişe yaşadığını anlatmasına da izin verilmelidir. Bu sayede kişinin asıl sıkıntısının sebebi de anlaşılabilecektir. Bu terapilerde eşlerinde olması istenebilir. Bu terapistin eşleri gözlemlemesine ve daha doğru bir yolda yürünmesine de yardımcı olacaktır. Ayrıca terapi ile birlikte çiftlere evde yapacakları cinsel egzersizler verilir ve bu sayede kadının cinsel birleşmeye hazırlığı da hızlandırılmış olunur. Birçok cinsel ilişki metodu vardır. Ama ilk etapta kadının cinsel organını tanıması adına ayna egzersizi, dokunma ve okşama egzersizleri önerilir. Daha sonra ise cinsel ilişki de yaşanacak hazzı hissetmesi için parmak egzersizleri önerilebilir. Parmak egzersizleri ilk etapta kadınlara itici gibi gelse de aslında cinsel egzersizlerin için de en etkili yöntemlerden biridir. Bu sebeple de aslında kadınlar sevmeseler de bu egzersizleri uygulamaları faydalı olacaktır. Hatta parmak egzersizlerini ve okşama egzersizlerini eşinde yapması istenir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir