Vajinismusu jinekolog tedavi edebilir mi?

Jinekolog

Jinekolog

Vajinismus bazı durumlarda fiziksel problemlerle ortaya çıksa da asıl neden psikolojiktir. Bilinçaltının tepkisi olarak ortaya çıkar. Bu tepkiyi değiştirebilmek için öncelikle vajinayı tanımalı ve bedeninizin doğal bir parçası olarak kabul etmelisiniz. Cinselliğin de aynı şekilde hayatın bir parçası olarak görülmesi gerekir. Cinselliği tanımlamanız asla negatif olmamalıdır.

Vajinismusta asıl korku erkek cinsel organına karşı olmaktadır. Vajinismus cinsel bir korku olduğundan tedavisi de cinsel terapi olmalıdır. Hastalar çoğu zaman nereye gideceklerini bilmezler. İlk olarak gittikleri jinekologlar tarafından da genellikle yanlış yönlendirilebiliyorlar. Bunun sebebi jinekologların daha çok fiziksel problemler hakkında bilgi sahibi olmaları; psikolojik sorunların nasıl çözüleceği konusunda gerekli bilgi ve donanıma sahip olmamalarıdır. Vajinismus olsanız da olmasanız da ilk adres her zaman jinekolog olmalıdır. Jinekoloğunuz hastalığınızın fiziksel olup olmadığını kontrol edecektir. Eğer size cinsel ilişkiye girmeniz için herhangi bir fiziksel problem olmadığını söylerse bu durumda konusunda uzman bir terapist ile görüşmeniz gerekir. Kızlık zarının cerrahi olarak alınması veya vajinanın genişletilmesi kesinlikle size yardımcı olmayacaktır. Dolayısıyla vajinismus fiziksel bir problem olmadığı için jinekologlar – eğer vajinismusla ilgili yeterli bilgiye sahip değillerse- size yardımcı olamazlar.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir