Vajinismusta uygulanan tedaviler nelerdir?

Umutsuz kadın

Vajinismusta uygulanan tedaviler

Cinsel ilişkide penis vajina birleşmesi sırasında vajen kaslarının aşırı şekilde ve bilinçdışı olarak kasılması sonucunda penisin vajinaya girememesi durumuna vajinismus denmektedir. Vajen kaslarının kasılması bilinçdışı bir şekilde olur. Bazı uyuşturucu ilaçlari vajina kaslarının kasılmasını engellese de ilaçların etkisi geçince (birçok vajinismus hastasında) kaslar yine kasılmaya devam eder.

Psikolojik bir rahatsızlık olan vajinismusun nedenleri çoğu kez, çocukluk dönemindeki yanlış bilgilendirmeler ve duyumlara dayanmaktadır. Kadın cinselliği toplumumuzca yok sayılır. Aile içinde cinselliğin adı bile geçmezken, cinselliği anımsatacak şeylerin de üzeri örtülür. Örneğin kız çocuklarının bacakları açık oturması bile annelerin uyarı sebebidir. Bu nedenle kadınlar vajinalarına yabancı büyürler. Vajinismus hastalarının geçmişlerine baktığımızda cinsel organlarına dokunmaktan ve mastürbasyon yapmaktan imtina ettikleri görülür. Bu çekinceler evliliğe kadar devam eder ve ilk gecede vajinismjusla sonuçlanır.

Vajinismuslu kadınların cinsellikleri çocukluk dönemlerinde kalır. Bu yüzden vajinalarının küçük ve dar olduğunu düşünürler. Bilinçaltındaki bu kalıptan dolayı yetişkinlik döneminde cinsellik yaşadıklarında küçük bir kız çocuğu gibi davranırlar ve tepkileri de bu şekildedir. Bilinçaltındaki kalıplardan dolayı da penisin vajinaya girişi istemsizce engellenmek istenir ve vücut tüm kasları otomatik olarak kasar.

Vajinismus tedavisi oldukça kolaydır. Vajinismuslu kadınlar gözlerinde her ne kadar büyütseler de egzersizlere çabuk adapte olurlar. Egzersizler sayesinde vajinanın içi daha iyi tanınır ve gerçek dışı düşünceler ortadan kalkmaya başlar.

Bazı vajinismus hastaları doktora gitmek yerine konuyu kendileri halletmeye çalışır. Esasen vajinismus doktora gitmeden de çözülebilir ancak yanlış uygulamalar sorunu içinden çıkılamaz bir hale sokabilir. Örneğin sakinleştirici ilaç kullanımı ya da uyuşturucu ilaçlar hiçbir işe yaramamakla birlikte hastanın moralinin bozulmasına neden olurlar.

Vajinismusta hipnoz tedavisi uygulanabilmektedir. Ayrıca hastalığın nedenine ilişkin bilgilere de daha hızlı ulaşmak amacıyla hipnoz uygulanabilir.

Birçok hasta kalıcı tedavi konusunda endişelidir. Vajinismus hastalığını yendikten sonra tekrarlanması mümkün değildir. Vajinismus bir kere tedavi edilir ve etkisi ömür boyu sürer. Vajinismus tedavisinde davranışçı teknikler uygulanır. Gerek verilen kegel egzersizleri gerekse parmak egzersizleriyle duyarsızlaştırma sağlanır.

Vajinismuslu kadınların cinsellikten zevk almadığına dair toplumda genel bir kanı var. Aksine vajinismuslu kadınlar cinsellikten haz duyarlar ancak penis vajina birleşmesi sırasında istemsizce ilişki engellenir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir