Vajinismusta ıslaklık hissi ve gebelik

Üzgün kadınVajinismus hastalığı ciddi bilgi eksikliklerinden, aileden oluşan baskılardan, kötü deneyim öyküsünden, tecavüz öyküsünden olabileceği fizyolojik rahatsızlıklar sebebi ile de gerçekleşebilecek bir durumdur. Vajinismusta ıslaklık gebelik durumlarının gelişmesi nasıl gerçekleşir, bir tedavi işlemine gerek var mıdır gibi birçok soru sorar bu hastalığa yakalanmış olan bayanlar. Vajinismus kimi insanlarda psikolojik sebeplerden dolayı oluşabilecekken çok seyrekte olsa kimi insanlarda da fiziksel sebepler nedeniyle de oluşabilmektedir. Bu sebeple de iyi bir jinekolojik muayene yapılması gerekecektir. ve belirlenen sebebe uygun olan tedavi yönteminin de seçilmesi gerekecektir.

Vajinismus; kadının cinsel ilişki esnasında ilk adım olan ön sevişme de herhangi bir sıkıntı yaşamaması hatta büyük bir istek duymasına rağmen; cinsel birleşmeye geçilecek iken kadının bütün kaslarında ya da sadece belden aşağısında olan kaslarında oluşan kasılmalardır. Bu kasılmalar kesin olarak kadının istemli olarak gerçekleştirdiği bir durum değildir. Vajinismus hastası olan kadınlarda belirtiler nelerdir ve eş nasıl anlar derseniz. Kadın ilk olarak kasılır ve bu kasılmalara bağlı olarak da ayaklarında açılma oluşturmak çok zorlaşır. Ayrıca yüz ifadesinde de ciddi bir korku ve endişe durumu gözenebilir. Bunun yanı sıra korku ile eşini eli ile itebilir. Bu gibi durumlarda eşin de cinsel ilişkiyi sürdürmeye ısrar etmemesi gerekir ki kadın daha ciddi bir sıkıntıya girmesin. Ama genelde kadınlar acı ya da başka bir durumları olsa da yokmuş gibi davranmaya çalışabilirler ki bunun sebebi yetersizlik hissinin oluşmaması veya aile baskısından ya da eş baskısının oluşmasından çekinmek gibi sayılabilir. Çünkü her eş bu durum için yeterince anlayışlı olmayabilir ama bu çok nadir olarak görülen bir durumdur.

Her halükarda hastanın eşi ile bu durumu paylaşması ve cinsel ilişkiye girmemesinin bir süre daha etkili olacağını unutmaması gerekir. Eşlere ciddi bir görev düşmektedir. Kadınların acilen kadın hastalıkları uzmanına görünmeleri gerekecektir. Kadın doğum uzmanına gitmek genelde vajinismus hastalarında ciddi korku yaratmaktadır bunun sebebi de yapılacak olan vajinal muayeneden çekinmektir. Vajinal muayeneden çekinilse de yapılması çok önemlidir. Ve bu hastalık tedavi edilmezse hastalıkta iyileşme gözlemlenmesi daha yavaş gerçekleşecektir ya da hiç olmayacaktır. Bu da hamilelik ve bebek sahibi olma imkânını neredeyse imkânsız kılacaktır. Neredeyse diyoruz çünkü vajinismus hastası olduğu halde hamile kalan kişiler çok çok az da olsa yok değildir. Bu gebelik durumu; hastanın vajinasın ucuna giriş yapan penisten erkeklerin üreme sıvı olan spermlerinin vajinaya akmasına neden olur bu spermler de yumurta ile birleşerek gebeliğin oluşmasına olanak sağlar.

Fakat bu 1000 de 1 görülebilecek bir durumdur. Çünkü vajinanın girişinden yumurtalığa kadar spermlerin alması gereken yol çok uzundur bu sebeple gerçekleşme olasılığı çok düşüktür. Vajinismus hastası olan kişilerin gebe kalabilmesi için tedavi olmaları ciddi önem taşımaktadır. Tedavi yönteminin belirlenebilmesi için de çok iyi bir jinekolojik muayenenin yapılması gerekecektir. Çünkü psikolojik bir sebepten oluşabileceği gibi vajinada oluşan fizyolojik bir durum nedeni ile de oluşabilecektir. Bu sebeple jinekolojik muayene esnasında kadınların ciddi korkular yaşayabileceği bir gerçek olmasına rağmen bu duruma dayanmalarının önemi anlatılmalıdır ve oluşabilecek ağrı gibi durumların giderilmesi için de hastaya bir iki egzersiz ve neden gerekli olduğuna dair detaylı bir bilgi verilmelidir. Özellikle vajinal muayenede vajinaya sokulacak olan spekulumun girişi esnasında kadın oluşabilecek kasılmaların ya da çok hafif bir şekilde oluşabilecek ağrıların en aza indirilmesi için özellikle nefes egzersizleri ya da ıkınma egzersizleri önerilebilmektedir. Vajinal muayene ardından eğer sorun fiziksel ise bunun nedeninin belirlenmesi de önemlidir. İki seçenek olabilir; ya medikal tedavi gerektiren bir mantar ya da enfeksiyon durumu söz konusudur ya da cerrahi operasyon gerektiren vajinal bir anomali durumu söz konusudur. Kısacası fiziksel etmenlerden kaynaklı vajinismuslarda sıkıntının giderilmesi için ya antibiyotik ya da cerrahi uygulama gerekir demek yanlış olmaz. İyi bir tedavi için sizlerin hekiminizin önerilerine uymanızda çok önem taşır.

 

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir