Vajinismusta ıslaklık hissi oluşur mu?

Vajinismus hastasıVajinismus; kadın hastalıkları içerisinde olan ve çok fazla sayıda kadında görüldüğü düşünülen bir kadın hastalığıdır. Vajinismusta ıslaklık hissi gibi birçok durum oluşur mu oluşmaz mı hep merak edilen durumlar arasında yer alır. Vajinismus kısaca anlatılacak olursa; erkek ve kadının cinsel bir birleşme için bir arada olan çiftin ilk olarak ön sevişme yaparken hiçbir sorun yaşamadıkları gözlemlenirken ileriye doğru yani erkek cinsel organının kadın cinsel organına doğru yanaşmaya başlaması ile birlikte kadında istemsiz olarak gerçekleşen kasılma durumudur. Bu kasılma durumu nedeniyle genellikle cinsel ilişki gerçekleşemez. Çok nadir olgularda cinsel ilişki gerçekleştiği bilgisi elde edilmiştir fakat bu da tam bir birleşme olmayacaktır. Penisin belli bir kısmı vajinaya girebilecektir. Bu sebeple bu hastalığın fark edildiği kişilerin acilen tedavi için jinekologa başvurmaları gerekecektir.

 Bu gerekli mi kendiliğinden geçmez mi gibi birçok soru sorulabilir fakat bunun kesinlikle gerekli olduğu ve kendiliğinden geçse bile bu durumun kesin olarak geçmiş olduğu anlamına gelmeyeceği yani çok kısa süre sonra ya da daha uzun bir süre sonra tekrarlamasının mümkün olabileceği unutulmamalıdır. Bunun en büyük sebebi ise; kişinin sorununun etmeni ne olursa olsun psikolojik ya da fizyolojik hangi sebepten olursa olsun düzeltilmeden iyileşme olduğuna inanmak çok mantıklı olmayacaktır ve altta yatan bu sebep tekrar gün yüzüne çıkabilecektir. Bu da ciddi sıkıntıların tekrar tekrar ve daha artarak yaşanmasına neden olabilecektir. İşte tam da bu sebeple böyle bir cinsel ilişkiye girmede zorlanma durumunuz mevcut ise hemen kadın sağlığı hekimine başvurmalısınız.

Jinekologa gitmek için de korkuları olan bu hastalıktan muzdarip kadınların cesaretlendirilmesi ve destek olunması gerekmektedir. Çünkü vajinal muayene işleminden de ciddi manada korkabilir vajinismus hastaları. Bunun sebebi de vajinal muayene de kullanılan spekulum aletinden korkulmasıdır. Fakat hastalara bu aletten korkmamaları ve bu işlemin ne kadar önemli olduğu anlatılmalıdır. Sonuç olarak eğer iyi bir vajinal değerlendirme yapılmaz ise uygulanacak tedavi de çok verimli bir sonuç elde edilmesine engel olabilir. Ya da yapılması gereken tedavinin aksi bir tedavi uygulanmasına da neden olabilir ki bu hem hasta hem de hekimi için zaman kaybı olabilecektir. Evet, bayanların bu korkusu bilinçli olarak yapılan bir durum ya da nazlanma değildir aksine istemsiz olarak gerçekleşen ve kendisinin de üzüldüğü bir durum olduğu herkes tarafından bilinmeli ve üzerine gidilmemelidir. Bayanın üzerine gidilmesi onun daha da gerilmesine ve sonuç olarak tedaviyi reddetmesine bile neden olabilecektir. Böyle bir sıkıntı yaşamamak için kesinlikle hastanın desteklenmesi ve cesaretlendirilmesi ve işlem esnasında rahatlamasına yardımcı olacak egzersizlerin önceden öğretilmesi büyük önem taşıyacaktır.

 Örneğin spekulum sokulacakken oluşabilecek ufak ağrıların savuşturulabilmesi için ıkınma ya da derin nefes alıp verme egzersizleri gibi egzersizler önerilebilir ve öğretilebilir. Muayene uygulandıktan sonra sorunun tam sebebi öğrenilmiş olur ve ona uygun tedavi yöntemi de seçilebilir. Bu şekilde vajina da eğer fiziksel bir sıkıntı yok ise; cinsel terapiler ve egzersizler uygulanır. Bu sayede hastanın cinselliğe dair bilmediklerinin öğretilmesi ve bilip de yanlış olan bilgilerinin de düzeltilmesi sağlanır. Ayrıca eşi ile olan iletişiminde değerlendirilebildiği bu terapilerde gerekli görülürse çift olarak da devam edilebilir. Egzersizlerden en çok önerilen fakat kişilerce çok irite bir egzersiz olarak görüleni; dokunma ve parmak egzersizleridir. Bu egzersizlerdeki en büyük amaç hastanın kendi cinsel organını tanımasını sağlamak ve cinsel hazzın ve cinsel birleşmenin aslında hiç de sandığı gibi bir şey olmadığını anlamasını sağlamaktır. Başka birçok egzersizde mevcuttur. Bu egzersizlerin olması tabi ki tek başına yeterli değil bunları önerildiği şekilde kişinin uygulaması da çok büyük önem taşımaktadır. Eğer hekiminizin önerdiği şekilde egzersizlere ve terapilere uymazsanız doğal olarak etki bir sonuç alamayabilirsiniz. Vajinismus iyileşme yüzdesi en yüksek hastalıklar arasındadır sadece önerilenlere nizami bir şekilde uyulması yeterli olacaktır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir