Vajinismusta ıkınma yöntemi

IkınmaVajinismus birçok kadının başına gelen cinsel rahatsızlıkların başında gelmektedir. Vajinismus toplumsal baskılar ve kadınların çekinme, utanma duygusu nedeniyle oldukça yaygın olmasına rağmen çok fazla dile getirilmektedir. Vajinismus ıkınma yöntemi ile tamamen yenilemese de uygulanması hastalığın yenilmesine katkı sağlar. Rahatsızlığını yaşayan kadınlar bu durumun tamamen kendi istekleri dışında geliştiğini ve ne yaparlarsa yapsınlar rahatsızlığın önüne geçemediklerini ifade etmektedirler. Vajinismus rahatsızlığını kısaca tanımlamak gerekirse kadınlarda görülen cinsel ilişki sırasında kadının çok fazla stres yaşaması, buna bağlı olarak da vajinal ve pelvik kasların tamamen istemsiz kasılması sonucu cinsel birleşmenin gerçekleşememesidir. Bu rahatsızlığı yaşayan kadınlar penisi bekleme sürecinde aşırı kasılmanın farkında bile değillerdir ve çok ağrılı, yangılı bir cinsel ilişki yaşamaktadırlar.

Vajinismus rahatsızlığı uzun yıllardır görülen ciddi cinsel rahatsızlıkların başında gelmektedir ve eşlerin cinsel hayatını olumsuz etkilemektedir. Buna bağlı olarak ayrılık ve boşanmalarında beraberinde getirebilmektedir. Vajinismus tedavisi oldukça karmaşık görünse bile aslında çok kolay bir tedavi sürecine sahiptir ve eşlerin birbirlerine destek olarak başarmaları gereken bir durumdur. Eşlerin bu rahatsızlığın tam anlamıyla tedavi edilebilir olduğunun farkında olmaları gerekir ve buna bağlı olarak tam ve doğru bir jinekolojik muayene yapılması gerekir.

Vajinismus hastası olan kadınlar jinekolojik muayenede çoğunlukla sıkıntı yaşamaktadırlar ve şiddetli bir stres altına girmektedirler. Buna bağlı olarak muayeneyi yapacak olan kişi hastayı rahatlatmalı ve gerekirse psikoterapi uygulayarak muayene konusunda ikna etmesi gerekmektedir. Eşlere tedavi konusunda inançlı olmaları telkin edilmelidir ve tedavi sırasında çatı kaslarını kasma ve gevşetme egzersizleri, idrar tutma egzersizleri, ayna egzersizleri, kegel egzersizleri, parmak ve çubukla aşk kaslarını kasma egzersizleri, sınırlı penis girişi egzersizleri gibi çeşitli egzersizler konusunda eğitim ve bilgi verilmesi gerekir. Tedavinin ilk aşamasında hastaya kendi vücudunu tanıması için okşama ve parmak egzersizleri ile ilişki sırasında yaşanan panik atağın tekrar hissedilmemesi için ilişkiden önce eşinin parmağı ile yapılan egzersiz ile de vajinanın genişletebilir ve ilişki için uygun bir organ olduğunun hastaya hissettirilmelisi uygun bir yöntem olabilecektir. Bu egzersizler sırasında kayganlaştırıcı kremler kullanılabilir ve hastaya pelvik, vajinal kasları isteği doğrultusunda kullanabilmesini sağlayan kegel egzersizleri de yaptırılması gerekir. Daha sonraki aşamalarda ise hastaya ön sevişmenin etkileri ve yeteri kadar uzun tutularak gevşeme durumuna getirilmesi üzerinde bilgi verilir, bununla beraber hastaya hipnoterapi uygulanarak tedaviye katkıda bulunması sağlanabilir.

Vajinismus hastası olan kadınlara ıkınma egzersizleri aktif bir şeklide öğretilmelidir. Bu egzersizde cinsel birleşme sırasında ağrı duyduğunda derin bir nefes alıp tutmasını ve bununla beraber bütün gücü ile kuvvetlice ıkınması gerektiği konusunda gerekli eğitim verilmelidir. Ikınma egzersizleri bu rahatsızlığın tedavisi açısından oldukça önmeli bir yere sahiptir. Eşler tedavi sürecinde birbirlerine anlayışlı davranmalı ve karşılıklı hoşgörü içinde olmalıdırlar. Vajinismus evli çiftlerin aile hayatını darbe vuracak biçimde etkilemektedir. Tabi ki ıkınma egzersizinin yanı sıra daha birçok egzersiz yöntemi de uygulanabilecektir. Bu egzersizler sayesinde hastanın cinsel birleşmeye hazır olması ve cinsel birleşme esnasında oluşabilecek sıkıntı ya da ağrının savuşturulması için de etkili olabileceklerdir. Ayrıca eşinde bu yöntemleri ve egzersizleri bilmesi hanımını rahatlatmadan ilişkiye girmesinin sonucunda neler oluşabileceğini bilmesine olanak sağlar. Ayrıca da ilişkiye hazırlama aşamasında neler yapabileceği konusunda da bilgi sahibi olmasına olanak sağlayacaktır. Kısacası eşinde bu egzersizleri bilmesi ve katılması ilişki esnasında oluşan o kasılmaların yönetilmesinde büyük bir yardım ve destek sağlayabilecektir. Tabi ki bu cinsel egzersizlerle beraber cinsel terapinin de sürdürülmesi çok önemli olduğundan her iki tedavi bir arada götürülmeli ve yaşanılan sorunlar hekim ile de paylaşılmalıdır. Bu durumların neden gerçekleştiği de detaylı olarak konuşulmalı ve çözüm için jinekolog ile birlikte karar vereceğiniz yolda yürümeniz fayda sağlayabilecektir. Jinekologunuzun önerilerinin arkasından giderseniz sonucun iyi olmasından yana bir sıkıntı yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü bu hastalığın tedavisi zannedildiği gibi o kadar zor ve sıkıntılı bir süreç değildir. Tabi ki hekiminizin önerilerini dinlerseniz sonuç verimli olabilecektir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir