Vajinismuslu kadınların zannettikleri ve gerçekler

Mutsuz kadın

Vajinismus

Vajinismus vajina girişindeki kasların penisin girişi sırasında kasılarak cinsel birleşmeyi engellemesiyle kendisini gösterir. Kaslar, bilinçdışı kasıldığından kasları gevşetme ya da kasma kadının kendi kararıyla olmaz.

Vajinismus fiziksel bir hastalık değildir. Vajinismuslu kadınların çoğu, bu durumun fiziksel nedenlerle (vajinadaki anormallik, kızlık zarının kalın olması, vajinanın dar olması gibi) oluştuğunu düşünür. Aslında durum tam tersidir. Ön sevişme ne kadar uzun olsa da iş cinsel birleşmeye geldiğinde kadın korku ve kaygı duyar. Vücut savunma mekanizması olarak kaslarını kasar. Vajinismuslu kadınlarda genellikle sadece vajinadaki kaslar kasılmaz. Tüm vücut bu kasılmaya eşlik eder. Bacaklar adeta kilitlenir. 

Vajinismus hastalarının yanılgıları

Vajinam penise göre çok dar düşüncesi!

Vajinanın yapısı cinsel birleşme için tasarlanmıştır. Penis uzunsa vajina uzar ve kalınsa genişler. Vajina genişleyip uzayarak kendini penisin boyutuna göre yeniden ayarlar. Vajinanın geride kalan kısmı oldukça geniştir. Giriş kısmı ise büyük oranda genişleyebilen özelliğe sahiptir.

Vajinismuslu kadınların, vajinismusun fiziksel bir problemden kaynaklandığı konusundaki fikirleri aslında gerçekten de acı hissetmelerinden kaynaklanır. Acının sebebi ise vajina girişindeki kasların kasılarak sertleşmesidir. Bazen de gerçekten hissedildiği düşünülen acı aşırı kaygı ve korkunun sonucudur.

Vajina girişinde etten duvar olması ya da vajinanın girişinin kapalı olması gibi bir durum fiziksel olarak olası olsa da çok nadir yaşanır. Tanısı çok basit olan böyle bir fiziksel sorunun gerçekten olup olmadığını öğrenmek basit bir jinekolojik muayene ile mümkündür. Jinekoloğunuz size fiziksel bir sağlık sorununuzun olmadığını söylemişse vajinismustan bahsedilebilir. Vajina girişi doğumu göz önünde bulundurduğunuzda fark edeceğiniz gibi genişleyebilmektedir. Yeri geldiğinde kendisini doğuma göre genişleten vajina girişi penis için de aynı şekilde genişleyebilir. Vajinanın bir diğer özelliği ise oldukça güçlü kaslara sahip olmasıdır. Bu kas sistemi vajinismuslu kadınların bahsettiği gibi etten bir duvar halini alabilmektedir. Bu kasılma sadece vajinada değil tüm kas sisteminde oluşur. Kadındaki yüksek endişe sonucu bacaklar kapanır ve kadın erkeği itmeye başlar.

Kızlık zarının kalın olduğu yanılgısı

Vajinismuslu kadınların aklındaki bir diğer yanılgı da kızlık zarlarının kalın olması düşüncesidir. Kızlık zarı oldukça ince bir yapıya sahiptir. Kağıttan da ince olan kızlık zarı üzerinde sinir de yer almaz. Bu nedenle kızlık zarındaki açılma acı ya da ağrıya sebep olmaz. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan kadınlar suçu kızlık zarında bulur. Sadece kadınlar değil erkekler de bu konuda bilgisiz. Bu da vajinismuslu kadınların kızlık zarlarını aldırmak istemelerine, erkeklerin destek vermesine neden oluyor. Çift jinekologla görüşüyor ve kızlık zarının alınmasını sağlıyor. Bu noktadan sonra herşeyin düzeleceğine inanıyorlar fakat tablo düşledikleri gibi olmuyor. Vajinismusa kızlık zarı neden olmadığı için vajinismus problemi devam ediyor.

Anestezi altında cinsel ilişki

Genel anestezi uygulaması psikologlar tarafından tavsiye edilmiyor. Bu durum kadın için de erkek için de cinsel problemlere neden oluyor. Kadın anestezi altında baygın yatarken eşinin onunla cinsel ilişkiye girmesi; erkekte sertleşme sorunu, erken boşalma gibi cinsel sorunlar yaratabiliyor. Ayrıca anestezinin etkisi geçtiğinde sorun psikolojik olduğundan kadın cinsel birleşme anında yine bacaklarını kapatacak ve erkeği itecektir.

Alkol ve sakinleştirici ilaçlar denemek

Alkol ve sakinleştirici ilaçların normal şartlarda bazı kişilerde sakinleştirici etkisinin olduğu doğrudur ancak vajinismuslu bir kadın için cinsel birleşme adeta bir panik anıdır. Alkol ve sakinleştirici ilaçlar bu güçlü panik duygusunu dindiremezler. Çoğu çift bu yanılgıya düşer ve sakinleştirici ilaç kullanarak ya da alkol kullanarak cinsel ilişkiye girmeyi dener. Cinsel ilişki gerçekleşmeyince ise daha çok çaresizlik hissederler.

Bende cinsel isteksizlik var düşüncesi

Vajinismuslu kadınlar kendilerinde cinsel isteksizlik olduğunu düşünür. Aslında cinsel isteksizlikleri vajinismustan kaynaklanır ancak onlar bunun tam tersini düşünürler. Vajinismus hastalarının cinsel isteksizlik yaşamaları normaldir çünkü cinsel ilişki süreci onlar için sıkıntılı ve kaygılı olur. Bu sıkıntı ve kaygıdan kaçınmak için bilinçsizce cinsel ilişkiyi de istemezler.

Tedavi sürecindeki yanlışlar

Tedaviye karar verme sürecinin uzaması

Vajinismus sürecinde tedaviye karar verilmesi de bazı hastalar için uzun zaman almaktadır. Tedavinin başarısız olmasından ya da tedavinin kendisinden korkan kadınlar savunma mekanizması olarak aslında tedaviye gerek olmadığını düşünmeye başlarlar. Cinsel ilişkinin, birbirini seven iki insan arasında bir öneminin olmayacağını düşünürler ki bu aslında yanlış bir düşüncedir. Bu düşünce kadınları her ne kadar kısa süreliğine rahatlatsa da uzun dönemde vajinismus beraberinde başka sorunlar getirir. Erkeklerde bazı cinsel sorunlar yaşanır, eşine karşı cinsel isteksizlik duyarlar. Erkekler sevilmediklerini ve istenmediklerini düşünerek eşlerine karşı öfke hissederler. Bu durumda da ilişki eski saflığını ve gücünü kaybetmeye başlar.

Erkeğin tedavide kadını yalnız bırakması

Vajinismuslu kadınların eşlerinin duruma yaklaşımları farklılık gösterir. Bazıları tedaviye başvurmayı ertelerken bazıları da suçu tamamen kadında bulur. Vajinismus çiftlerin her ikisini de etkileyen ve ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Vajinismusun kaygı ve korkularını kadın yaşasa da cinsel birleşmenin gerçekleşmemesi çiftlerin ikisine de rahatsızlık verir.

Cinsel ilişki sırasında itilen ve istenmeyen (en azından düşüncesi böyledir) erkekler tepkilerini sessizce verirler. Bu da sorunu önemsememe, tedaviyi erteleme şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Sıra vajinismus tedavisine geldiğinde, eşler kadınların tedaviye tek başına gitmesi gerektiğini düşünür. Bu durumda kadınlar kendilerini çok daha yalnız ve çaresiz hissetmeye başlar. Eşlerinin desteğine ihtiyaç duyan kadınlar en güçsüz ve savunmasız oldukları anda beklemedikleri tepkilerle karşılaşır. Bu durumda da problem sadece cinsellik olmaktan çıkmaya başlar. Dolayısıyla erkeklerin eşlerine destekleri ve tedaviye katılmaları çok önemlidir.

Eşinizle oturup bu konuyu içtenlikle konuşmalısınız. Neler hissettiğinizi net bir şekilde açıklamalı, eşinize karşı da empati kurmalısınız. Eşinizin de hayallerinin yıkıldığını ve ümitsizliğe düştüğünü hatırlayın. Eşinizle olan iletişiminiz düzgün olduğunda sorunları birlikte daha kolay çözebileceğinizi göreceksiniz.

Tedavi sırasında cinsel ilişki denemek

İster tedavi olun ister olmayın sürekli cinsel ilişki denemesi zamanla vajinismusu çözmek yerine daha da beter hale getirecektir. Henüz hazır olmadan cinsel ilişkiye girmeyi denediğinizde başarısızlıkla karşılaşırsınız. Vajinismus bir çeşit kaygı bozukluğudur. Karamsarlık ise vajinismusu sadece besler. Bu yüzden tedavinizin belirli bir aşamasında cinsel ilişki denemeleri başlamalıdır. Doktorunuza güvenmeli ve sabırsız davranmamalısınız. Siz kendinizi hazır hissetseniz bile doktorunuz size hazır olduğunuzu söylemeden cinsel ilişkiye girmeyi denememelisiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir