Vajinismuslu hastalar hamile kalma yöntemlerini kullanmalı mı?

Vajinismus hamile kalma yöntemleri Vajinismus; birçok kadının yaşadığı ve cinsel ilişki esnasında ön sevişme etabında bir sıkıntı oluşmazken birleşmenin gerçekleşmesi için erkek cinsel organın kadın cinsel organına yanaşması durumunda oluşan vücut genelinde ya da belden aşağı kısımlarda oluşan kasılma durumudur. Bu nedenle oluşamayan cinsel birleşme nedeniyle kişiler vajinismus hamile kalma yöntemleri nelerdir diye sürekli merak ederler. Aslında vajinismus hastalığı olan kişilerin tedavi edilmeden hamile kalma durumları doğal bir birleşme olmayacağı için çok ama çok zor bir beklenti olabilecektir. Fakat imkânsız ya da olmaz denemez çünkü bu hastalığı olup tedavi görmeden hamile kalan kişilerde bilinmektedir. Bu durumun gerçekleştiği durumlarda genellikle birleşme tam manada gerçekleşmemiştir ama ucunda da olsa bir birleşme olur ve erkek cinsel salgısının kadın cinse organı içine akması sağlanır ve ya tutarsa gibi bir ümit ile hamilelik beklenir ama çok çok düşük bir ihtimal olduğu da unutulmamalıdır. vajinismus hastalarının hamile kalabilmeleri için iyi bir tedavi sürecinden geçmeli çok önem taşımaktadır. Genel olarak bu hastaların jinekologlarda yapılan vajina muayenelerden de korkmaları da beklenen ve görülen bir durum olabilir. Ama iyi bir cinsel hayat ve bebek sahibi olmak için kadının jinekolojik manada çok detaylı bir muayene yapılması gereklidir. Özellikle kadın doğum hekimlerine başvurmaktan çekinen bayanların eşlerine çok ciddi bir görev düşmektedir. Öyle ki eşlerine destek olmalı ve onları doktora başvurmak için cesaretlendirmelidirler. Hatta mümkün olabiliyorsa doktora beraber gidilmesi de çok daha iyi olabilecektir.

 Vajinismus; kadınların cinsel ilişki esnasında kasların oluşan kasılma durumu ile birlikte bacaklarının kapanması ve o şekilde kalması, yüzde oluşan endişe ve panik durumu, ellerle eşin itilmesi, gibi birçok belirti ile eş tarafından anlaşılabilecektir. Bu durumlarda eşlerin kendini çekmesi ve asla hanımlarını zorlamaması gerekecektir. Şayet anlaşılmaz ve eş zorlanırsa bu durum psikolojik olarak eşin daha da ciddi bir soruna girmesine neden olabilecektir. Kısacası böyle bir durum yaşayan kadınlar asla eşelerinden durumlarını gizlememeleri gerekmektedir. Ayrıca da tedavi için bir jinekologa gitmeleri gerekmektedir. Jinekologa başvurulduğunda vajinal muayene yapılması gerekecektir. vajinal muayene de sizleri rahatsız edebilecek bir durum olabilir ama bu muayenenin kesinlikle yapılması gerekecektir. Yapılmaması durumunda hastanın istenilen sonucu alması için doğru bir tedavi yöntemi tercih edilebilecektir. Çünkü bu hastalığın altında yatabilecek üç sebep olabilir; ilk olarak psikolojik etmenlerden kaynaklı olarak kadın cinsel ilişki esnasında onları anımsayabilir ve bu anımsamada kadında istemsiz bir kasılmaya yol açabilecektir. İkinci ise; vajina da olabilecek floradaki ciddi yaralar ya da travmalar ya da enfeksiyonel bir yapı da bu duruma neden olabilecektir. Son olarak ise cinsel organda oluşmuş ya da doğuştan var olan anormal durumlar ya da hastalıklarda vajinismusa neden olabilecektir.

Vajinismus hastalarına önerilecek tedavilerin iyi bir şekilde uygulanması sonucunda istenilen hamilelik sürecine ulaşılabilecektir. Vajinismus hastalığının oluşma durumuna göre tedavi yöntemleri belirlenecektir. Eğer hastanın durumu psikolojik etmenlerden kaynaklı bir durum ise; cinsel terapi uygulamaları ve egzersizler verilecektir. Cinsel terapide amaç hastanın cinsellik hakkında bilgi eksikliklerinin ya da yanlış bilgi olup olmadığı araştırılacak ve eğer varsa bu bilgilerinde doğrulanması sağlanacaktır. Egzersizler ile de hastanın cinsel birleşmeye hazırlanması sağlanacaktır. Ama hastalığın sebebi florada oluşan enfektif durumlarda ise medikal tedavilere başvurulabilecektir ama bunun için tamamen hekimin istemi önemli olabilecektir. Yani hekim önermedikten sonra asla medikal tedaviye kendiniz karar vermemelisiniz. Son olarak ise; hastalığın sebebi olarak vajina da oluşmuş olan bir anomali durumunda tedavi cerrahi bir operasyon olacaktır. Bu tedavilerin hekimleriniz tarafından karar verileceği bir durumdur. Hastaların tedavi sürecinde önerilenleri dikkatli bir şekilde uygulamaları sonuç olarak hem cinsel hayatlarının normale dönmesine imkân sağlayacaktır hem de istedikleri hamilelik sürecine girmelerine engel olan rahatsızlığında ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Hamilelik her kadının ve erkeğin evlilikte en çok istedikleri şeyler arasındadır.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir