Vajinismusa neden olan etmenler nelerdir? Vajinismus nasıl fark edilir?

Vajinismuslu kadın

Vajinismus hastalığı

Cinsel birleşme sırasında vajinanın hemen giriş kısmında bulunan kaslar kontrol dışı olarak kasılarak cinsel birleşmeyi engeller. Bazen ise cinsel birleşme sağlansa da, cinsel ilişki acılı olabilir. Bu durumda vajinismustan söz edilebilir. Vajina girişinde bulunan kaslar her ne kadar kontrol edilebilse de psikolojik nedenlerden dolayı bir şekilde kadının kontrolünden çıkar ve vajina girişini adeta bir etten duvara çevirir.

Vajinismuslu kadınların bu duruma şaşırmalarının nedeni ise eşleriyle veya partnerleriyle gerçekten uyumlu olmalarıdır. Gerek cinsel yönden gerekse sosyal olarak uyumlu olan bu çiftler iş cinsel birleşmeye geldiğinde büyük bir sorunla karşılaşırlar.

Vajinismusa neden olan etmenler

Vajinismusun en büyük sebebi kız çocukları üzerinde bulunan cinsel baskıdır. Toplumumuzda çoğunlukla kız çocuklarına cinsellik sakınılması gereken kötü bir şey olarak tanıtılır. Erkeklerin yaşaması normal olan cinsellik kadınlar için tamamen tabudur. Cinsel ilişkiye giren kadın figürü toplumda aşağılanır ve kötü bilinir. Çocukluğundan beri bu fikirlerle yetişen kızlar, evlenseler dahi cinsellikten bilinçsiz bir şekilde kaçınırlar. Özellikle doğu toplumlarında vajinismusun daha sık görülmesinin altında bu tabu yatmaktadır.

Dolaylı yoldan da olsa kızlık zarıyla ilgili korkular da aynı tabuya dayanır. Kız çocukları bisiklete binerken bile kızlık zarlarının bozulmasıyla ilgili endişe duyarlar. Uzun yıllar boyu kızlık zarlarını büyük bir özenle korumaya çalışan kadınların bilinçaltlarında yatan kızlık zarlarını kaybetme endişesi vajinismusa neden olabilir. Kızlık zarı ile ilgili bir diğer neden de kızlık zarının yırtılması korkusudur. Bu konuyla ilgili birçok mit ortaya atılmıştır. Duvarlara sıçrayan kanlar, ilişki sırasında kilitlenen çiftler ve şiddetli acı gibi çokça hikayeyi hemen hemen tüm genç kızlar duymuştur. Bazıları bu hikayeye kulak asmazken bazılarının bilinçaltlarında bu hikayeler derin kodlar şeklinde kalır ve hiç beklemedikleri şekilde karşılarına çıkar.

Bir diğer etmen de kadının vajinasının penise göre çok küçük olduğunu düşünmesidir. Bu düşünce aslında vajinanın yapısı hakkında yeterli bilgiye sahip olamamasından kaynaklanır. Vajina kendisini penisin boyutuna göre ayarlayabilir. Uzayabilen ve genişleyebilen esnek bir yapıya sahiptir. Vajinanın penise göre küçük olması gibi bir durum söz konusu olamaz.

Geçmişlerinde cinsel istismara ya da tecavüze uğrayan kadınlar vajinismusa yakalanabiliyor.

Vajinismus genellikle ilk cinsel ilişki sırasında meydana gelse de bazı durumlarda sonradan oluşabilmektedir. Örneğin sorunlu bir doğum veya üreme organında geçirilen bir operasyon sonrasında vajinismus ortaya çıkabilmektedir.

Dini kurallar da vajinismus etmeni olabilmektedir. Cinsellik günah olarak algılandığında evli çiftler bile gerek kadın gerekse erkek cinsellik yaşamaya çekinirler. Özellikle kadın toplumsal kuralların da etkisiyle cinsel ilişkiye girdiğinde günaha gireceğini ve kötü bir insan olacağını bilinçaltında düşünür. Bu da istem dışı kasılmalara sebebiyet verir. Kadınların çocukluklarında babalarıyla olan ilişkileri hiç akla gelmese de cinsel yaşamlarını da etkilemektedir. Kız çocuğu üzerinde aşırı baskı kuran babalar vajinismus nedenleri arasında sayılabilir. Ayrıca babanın kız çocuğuyla veya babanın anneyle olan kötü ilişkileri, kadının eşiyle olan cinsel birlikteliğini olumsuz etkilemektedir.

Çocukluk sırasında anne baba ilişkisinde annenin geri planda kalması, pasif olması da vajinismusa neden olur. Annelerini güçsüz ve yetersiz olarak gören kadınlar onlara benzemek istemezler. Bilinçaltındaki bu korku cinselliğin yaşanmasına engel olur.

Hamilelik korkusu da vajinismusa neden olabilmektedir. Hamile kalmaktan korkan kadınların savunma mekanizması ise vajina girişindeki kasları kasmaktır.

Vajinismusa sebep olan etmenlere bakıldığında hepsinin psikolojik kaynaklarının olduğu görülebilir. Cinsel terapi esnasında vajinismus nedeni bulunur ve terapi bu nedenle ilgili şekillenir. Vajinismus nadiren fiziksel nedenlere dayanır. Bundan dolayı vajinismus tedavisine başlamadan önce jinekolojik muayeneden geçilmesi gerekmektedir.

Vajinismus nasıl fark edilir?

En çok ilk cinsel deneyim esnasında kadın vajinismusla karşılaşır. Bazen de tampon kullanmayı denerken veya jinekolojik muayene sırasında kasılmalarla fark edilebilir.

Vajina girişinde bulunan kaslar istem dışı olarak kasılır ve vajina girişini deyim yerindeyse kapatırlar. Böylece ne jinekolojik muayene ne de cinsel ilişki mümkün olabilir. Cinsel birleşme gerçekleşse bile ilişki sırasında kadın acı duyacaktır. Bu nedenle ağrılı cinsel ilişkinin temel nedeni vajinismus da olabilir.

Vajina girişindeki bu kaslar kontrol edilebilmesine rağmen kontrol dışı olarak da kasılırlar. Biraz önce belirttiğimiz etmenler neticesinde kaslar bilinç dışı olarak adeta kilitlenir. Bu durum esasen bir nevi savunma mekanizmasıdır.

Vajinismus hakkında yeterli bilgiye sahip olunmadığında gerek kadın gerekse erkek büyük bir umutsuzluğa düşer. Vajinismus halihazırda yoğun endişe veren bir rahatsızlıktır. Kadınlar bu durumu en yakınlarına bile anlatmakta güçlük çekerler. Çoğu vajinismus hastası bu sorunun yaygınlığından habersizdir. Neyse ki, günümüzde vajinismus daha sık telaffuz edilmeye başlandı. Çiftler yardım almayı ya düşünmez ya da yardım almakta geç kalırlar. Bu da sorunun kronikleşmesine neden olur. Bazı vakalarda vajinismusun on yılı aşkın süreyle devam ettiği görülmüştür. Vajinismusun bu kadar uzun sürdüğü durumlarda gerek kadın gerekse erkek cinsellikten soğur. Bazen de erkekler durumu kabullenir ve eşleriyle beraber olmak yerine evlilik dışı ilişki yürütmeye başlarlar.

Vajinismus tedavi yöntemleri

Vajinismus kadını kaygılandıran ve umutsuzluğa düşüren bir hastalıktır. Bu nedenle erkeklerin anlayışlı ve ilgili olmaları gerekmektedir. Erkeklerin tavrı hastalığın tedavisinde yardımcı bir etkendir.

Vajinismus tedavisine başlanmadan önce jinekolojik muayene yapılması gerekmektedir. Jinekolojik muayene spekulumla yapılmayacağından endişe edilecek bir durum olmaz. Basit bir kontrolle vajinismusun fiziksel ya da psikolojik olup olmadığı saptanabilir.

Vajinismus tedavisini yapacak kişinin vajinismus konusunda deneyimli olması önemlidir. Deneyimli bir terapist hem nedenin bulunması sürecini hem de tedavi sürecini kısaltacaktır. Vajinismus tedavisin uzaması veya terapinin başarıyla sonuçlanmaması hastalığı daha kötü bir hale getirebilir. Bu nedenle terapistiniz konuya ne kadar hakimse, bu sizin için o kadar iyi olacaktır. Cinsel terapist cinsel geçmişiniz ve psikolojik geçmişiniz hakkında sizden bilgi toplayacaktır. Size ilk etapta nasıl bir tedavi yolu uygulayacağını söylemese de birkaç görüşmeden sonra tedaviniz ile ilgili ayrıntılı bilgi talep etmenizde fayda var. Terapistinize karşı ne kadar açık olursanız, sonuç almanız o kadar hızlı olur. Bazı durumlarda ise terapist her ne kadar iyi olursa olsun sonuç alınamayabilir. Bu durumda pes etmemeli farklı bir terapistle tedavinize devam etmelisiniz.

Vajinismus tedavisinde uygulanan yanlış yöntemlerden birisi kızlık zarının cerrahi yöntemle alınmasıdır. Bu uygulama şimdilerde nadiren yapılsa da hastanın talebi üzerine uygulanabilir. Ancak unutulmamalıdır ki vajinismusun nedeni psikolojiktir ve kızlık zarı alınsa dahi hastalık geçmeyecektir.

Vajinismuslular çocuk sahibi olabilir mi?

Vajinismuslular cinsel ilişkiye girmeden çeşitli yöntemlerle çocuk sahibi olabilmektedir fakat bu kesinlikle tavsiye edilmez.

Vajinismuslu kadınlar, rahatsızlıklarından kurtulmadan çocuk sahibi olurlarsa ilerleyen dönemlerde bu problemin çözümü daha da karmaşıklaşacaktır. Çocuk sahibi olan çiftlerin cinsel ilişki sıklığını göz önünde bulundurursak vajinismuslu kadınların cinsellikten daha da uzaklaşacakları kesindir.

Bazı durumlarda ise vajina girişine değen spermler hamileliğe neden olabilmektedir. Bundan dolayı sevişme sırasında dikkatli olunması gerekir. Çocuk sahibi olmak vajinismus hastalarına önerilmeyen bir durumdur.

Cinsel ilişki yaşanmadan hamile kalınabilmesi için aşılama veya tüp bebek yöntemi uygulanabilir. Bu yöntemler doğal yollarla hamile kalamayan veya hamile kalmakta güçlük çeken kadınlar için uygundur. Ayrıca bu tarz yöntemlerde sık sık jinekolojik muayene olunması gerekir ki bu durum vajinismus hastaları için çok zorlu bir süreç olacaktır. Böyle bir sürece girmek yerine sağlıklı bir cinsel ilişki ve doğal gebelik vajinismuslu kadınların psikolojisinin daha fazla bozulmasına engel olacaktır. Çocuklu ve halen cinsel ilişki yaşamamış olmak hiçbir kadının arzusu değildir.

Bazı kadınlar ise normal doğum yaptıktan sonra vajinismusun geçeceğini düşünürler. Çoğu vajinismuslu kadın doğum sonrası vajinalarının genişleyeceğini ve vajinismustan kurtulacağını düşünür. Doğum yapmak bu nedenle vajinismuslu kadınlara kurtuluş yolu gibi görünür. Doğum sonrasında ise vajinismus sorunu devam eder çünkü vajinismus vajinanın dar olmasından kaynaklanmamaktadır. Vajina kasları istemsiz olarak kaskatı kesildiğinde vajina girişi dar gibi gelir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir