Vajinismusa himenektomi ile çözüm sunmak faydalı mıdır?

Vajinismus tedavisiTıp dilinde himenektomi kızlık zarının ameliyatla çıkartılması olarak tanımlanır.. Özellikle anatomik vajinismus vakalarında kullanılan bir yöntemdir. Kızlık zarının normalden kalın kenarlı ve sert bir yapıda olması durumunda cinsel ilişki gerçekleşemeyeceğinden uygulanmaktadır.

Ancak vajinismus tedavisinde tak başına himenektomi uygulaması yeterlilik taşımamaktadır. Vajinismusun temelinde %90 psikolojik nedenler yatar. Cinsel terapi ile desteklenmeyen bir himenektomi uygulaması vajinismus hastasına daha ziyade zarar verecek ve tedavi sürecine olumsuz etki yapacaktır.

Himenoktomi ancak penisin vajinaya girişinin çok ağrılı bir hal alacağı durumlarda uygulanırsa çözüm sunar. Vajinismus için bir tedavi yöntemi değil tedavi sürecine yardımcı olacak bir araçtır.

Operasyon kısa sürer ve gün içinde hafif ağrı kesicilerle desteklenerek hiçbir komplike olmadan tamamlanır. Operasyondan 1 ay sonra cinsel ilişki yaşanabilir.

Kızlık zarının tamamının alınmasının gerekli olmadığı hallerde himenetomi uygulaması ile kızlık zarı üzerine kesiler açılarak vajina girişi genişletilmekte ve rahatlatılabilmektedir. Her iki uygulamada cinsel birleşmede yapısal bir engel varsa tam manasıyla başarı sunacaktır. Psikolojik sorunları çözmede fayda sunacak bir operasyon değildir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir