Vajinismus tetikleyicisi : disparöni

disparöni

disparöni

Vajinanın istemsizce kasılması sonucu cinsel ilişki sırasında acı hissedilmesi durumu olarak tanımlanan Disparönü için gerekli önlemlerin alınmaması yada tedavi uygulanmamasını sonucunda vajinismus oluşabilir. Disparöni varlığından bahsetmek için cinsel ilişkinin seyri ve sonrasında vajinanın verdiği tepkilerin izlenmesi gerekmektedir.İlişki sırasında yada sonrasında vajinanın herhangi bir bölgesinde hissedilen acı batma yanma kram kasılma gibi durumlar Disparöni’yi işaret etmektedir.

Disparöni ilk bakışta psikolojik bir olgu gibi görünse de altında fiziksel yada organik başka bir sorunu barındırabileceğinden psikolojik nedenlerden önce gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir. Normal bir cinsel ilişki sırasında kayganlığı ve vulvanın hazır olmasını sağlayan akıntıların salgılanmaması ilişki sırasında hazdan çok acı hissedilmesine neden olacaktır. Vajina girişinde hissedilen bu acının olması durumunda yüzeysel Disparöniden bahsedilebilir.

Genel kontroller sonucunda başka bir hastalığın olmadığı tespit edildiği hallerde tedavi için kayganlaştırıcı jel sürülmesi, penis girişinin el ile kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmesi, vajinal genişliğin arttırılması için ön sevişmenin uzun tutulması gibi yöntemler vajinal kuruluğun engellenmesinden sonra cinsel ilişkiye girilmesi önerilecektir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir