Vajinismus tedavisinde uygulanan yanlış yöntemler

Cinsel işlev bozukluğu

Vajinismus tedavisinde yanlışlar

Gelişmiş ülkelere baktığımızda her 100 kişiden 1’i ila 6’ında görülen vajinismus Türkiye’yede her 100 kişiden 10’unda görülüyor. Bu rakamın iyimser olduğu yapılan araştırmalar ışında tespit edildi. Türkiye’de her 100 kadından 54’ü ilk kez denedikleri cinsel ilişkide başarısız oluyor. Toplumun dayattığı kadına yönelik cinsel baskı maalesef bu rakamların yükselmesine neden oluyor.

Neyse ki, vajinismusun tedavisi var. Cinsel terapi ortalama olarak 1,5 ay sürüyor. Bazı kadınlarda 2 haftada sonuç alınırken bazı kadınlarda bu süreç biraz daha uzuyor. %95 başarı oranına sahip olan vajinismus tedavisi parmak egzersizleriyle vajina kaslarının kasılmasını önlemeyi, kegel egzersizleriyle vajinal kasları kontrol etmenin sağlanması ve yanlış düşünce kalıplarının değiştirilmesi ile sağlanıyor.

Alkol ve sakinleştirici ilaçlar kullanmak

Bu yöntemler aslında vajinimusun nasıl bir rahatsızlık olduğunun tam olarak anlaşılmamasından dolayı denenmektedir. Bilinmelidir ki bilinçaltı sarhoşken de çalışır ve sakinleştirici ilaçlar da aynı şekilde bir işe yaramaz.

Kızlık zarı operasyonu

Kızlık zarı yapısı son derece incedir ve üzerinde sinir bulunmaz. Bu nedenle de kızlık zarı vajinismus sebebi değildir. Vajinismusa neden olan etmen ortadan kaldırılmadığı sürece bu durum yaşanılmaya devam edecektir. Kızlık zarının operasyonla alınması bir çözüm değildir zira kasılmalar kızlık zarından değil pelvik kaslarından kaynaklanmaktadır.

Lokal anestezi ile cinsel ilişki

Lokal anestezi ile cinsel ilişki, vajina kaslarının kasılamamasından dolayı mümkün. Doktor muayenehanesinde uygulanan bu yöntem hem kesin bir tedavi sunmuyor hem de erkek ve kadının cinsellikle ilgili yeni problemler edinmesine sebebiyet veriyor.

Tüm bu yöntemler maalesef hayal kırıklığıyla sonuçlanıyor. Cinsel ilişki çiftin ortak hazzına, kendilerine ve birbirlerine olan güvenine dayalı. Başarısızlıkla sonuçlanan her cinsel ilişki deneyimi iki taraf için de umutsuzluğa neden oluyor. Bazı vajinismus vakaları on yıllarca devam edebiliyor. Bunun nedeni tedaviyi geciktirmek olabileceği gibi uygulanan yanlış tedavi yöntemleri de olabiliyor.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir