Vajinismus tedavisinde fizik tedavi dönemi

Mutsuz çift

Vajinismus tedavisi

Vajinismus hastaları cinsel terapiye giderek problemlerini ortalama 8 haftalık bir sürede giderebilmektedir. Bazı durumlarda terapistle olan uyuşmazlıklar veya hastanın tedaviye olan direnci nedeniyle cinsel terapi süresi uzayabilir. Bu durumda yeni bir yöntem olmasa da vajinismus tedavisinde yeni yeni kullanılmaya başlanan fizik tedavi yöntemini deneyebilirsiniz.

Özel hastanelerde yapılan bu uygulamada Tens ve Emg gibi yöntemler kullanılarak vajina kaslarının kullanılması hastaya gösterilmektedir. Kegel egzersizlerini yapamıyorsanız veya zorlanıyorsanız bu uygulama çok işinize yarayacaktır. Bu yöntemi uygulayarak vajinismusu yenen kadınlar da tedavi henüz yeni olmasına rağmen çok fazla. Sizin de bildiğiniz gibi vajinismuslu kadınların en büyük sıkıntısı cinsel birleşme sırasında kontrol dışı kasılan kaslardır. Bu kasların aşırı kasılması birleşmeyi acılı, ağrılı ve hatta imkansız hale getirebilir.

Vajinismuslu kadınlar kasıklarında, karınlarında ve vajinal bölgelerinde acı olmasından endişe ederler. Bu durum sadece cinsel ilişki yaşamamış olan kadınlarda görülmez. Doğum sonrası da vajinismus bu korkularla ortaya çıkabilir. Daha önce herhangi bir sorun yaşamamış olan bu kadınlar vajinismuslu olduktan sonra jinekolojik muayene olamamaya başlarlar.

Cinsel ilişkiye karşı duyulan aşırı endişenin nedeni her kadında farklı olsa da sonuç ne yazık ki aynıdır. Cinsel birleşme gerçekleşemez.

Vajinismus nedenlerine kısaca değinmek gerekirse; vajinismusun kaynağı cinsel ilişkiye bakış açısıyla ilgili olabileceği gibi geçmişte cinsellikle ilgili yaşanan cinsel şiddet, cinsel taciz gibi olumsuz durumlardır.

Vajinismus için nasıl fizik tedavi olabilirsiniz?

Vajinismusta hangi tedavi yolunu seçerseniz seçin ilk olarak hastalığınızın kaynağının fiziksel olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Bunun için bir jinekologdan randevu alın ve durumunuzu, korkularınızı net bir şekilde anlatın. Jinekoloğunuzun durumunuz hakkında bilgi sahibi olması hem muayenenizin daha iyi geçmesini hem de jinekoloğunuzun sizi sakinleştirebilmesini sağlar.

Fizik tedavi yönteminde, hedef grup cinsel ilişki sırasında istem dışı olarak vajinal kaslarını kasan kadınlar. Peki fizik tedavide neler yapılıyor? Bu yöntemde vajinayla ilgili parmak egzersizleri gibi fiziki bir egzersiz olmadığı için, vajinismuslu kadınlar fizik tedaviye sempatiyle yaklaşıyor.

Jinekolojik muayenede herhangi bir fiziksel bulguya rastlanmaması durumunda ürojinekolojik fizik tedavi için hastanın kas yapısı ve eklem yapısı gözlemleniyor. Ardından hasta görerek ve işiterek kaslarını kasıp gevşetmeyi öğreniyor. Bunun için kullanılan teknolojide kaslarınızın kasılmasını ekran yardımıyla takip edebiliyorsunuz. Böylece kaslarınızın ne zaman kasıldığını ve ne zaman gevşediğini anlamak çok kolay oluyor.

Vajinismus için fizik tedavi yönteminde kegel egzersizleri de hastaya gösteriliyor. Kegel egzersizleri kasları kasmayı öğretirken, fizik tedavi yöntemi ise nasıl gevşetebileceğinizi size gösteriyor. Kısaca cinsel ilişki sırasında korkudan hakim olamadığınız kaslara hakim olmayı öğreniyorsunuz.

İleri seviyelerde aşırı kasılan kasların oluşturduğu sancıları gidermek için ultrason tedavisine başvuruluyor. Bu tedavide kasların gevşetilmesi sağlanıyor. Vajinal bölgedeki kan dolaşımının artışı sağlanıyor. Böylece duyulan sancı geçiyor. Bu yönteme Tens adı verilmektedir. Yöntemin uygulanış biçiminde ise cilt üzerine minimal düzeyde elektrik verilmesi ile sinirlerin harekete geçmesi yer alıyor.

Vajinismusta uygulanan tüm tedavi yöntemlerinde olduğu gibi bu yöntemde de tedavi devam ederken cinsel ilişkiye girmeyi denememek gerekiyor. Tedavi tamamlanmadan cinsel ilişki denemeleri genellikle hüsranla sonuçlanıyor. Biraz önce de belirttiğimiz gibi tüm tedaviler gibi fizik tedavi de bir süreç. Bu süreç tamamlanmadan cinsel ilişkinin yaşanması ve tamamlanamaması hastayı karamsarlığa itiyor. Bu nedenle tüm endişelerinizi bir kenara bırakarak tedavinizin tamamlanmasını beklemeniz ve doktorunuzun izin verdiği zaman cinsel ilişkiye girmeyi denemeniz gerekiyor. Böylece tüm süreç doktor kontrolünde başlayıp mutlu sonla bitiyor.
 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir