Vajinismus tedavisi nasıl olmalı? Nerede hata yapılıyor?

Vajinismus tedavisi

Vajinismus tedavisi

Cinsel ilişki esnasında, penisin vajinaya girişine gelene kadar herhangi bir problem görülmezken, cinsel birleşme denendiği anda kadınların pelvis kasları yaşadıkları aşırı anksiyete sonucunda kasılır ve cinsel birleşmeye izin vermez. Bu durum tamamen psikolojiktir çünkü cinsel birleşmeyi engelleyen herhangi bir fiziksel problem bulunmaz ( vajinismuslu kadınlarda).

Vajinismuslu kadınların düşündüğünün aksine vajina gevşeyip uzayabilen bir yapıya sahiptir. Penisin kalın veya uzun olması, vajinaya büyük geleceği anlamına gelmez. Vajina kendini penisin boyutuna adapte eder ve uzayıp genişleyebilir. Özellikle vajina girişindeki yapı buna çok müsaittir. Eğer vajina girişi kadındaki korku ve kaygıdan dolayı gerilir ve kasılırsa kadın acı ve ağrı hisseder. Bazen ilişki bu duruma bile gelemeden kadının bacaklarını kapaması ve eşini itmesiyle sonlanır.

Vajinismusa neden olan gerçek dışı korkular ve açıklamaları

Vajinismuslu kadınlar genellikle vajinalarının dar ve normalden küçük olduğu gibi yanlış bir düşüncenin peşinden giderler. Bu, aslında vajinanın yapısı hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaktan kaynaklanır. Vajina biraz önce de belirttiğimiz gibi genişleyebilen ve uzayabilen bir yapıya sahiptir. Kadın, cinsel birleşmeye ve çocuk doğurmaya uygun olarak yaratılmıştır. Cinsel birleşme sırasında hissedilen acı ve ağrılar da bu düşünceyi güçlendirir. Bu acı hissinin nedeni vajinadaki kasların aşırı derecede kasılmasıdır.

Ülkemizde kızlık zarına verilen önem ve kızlık zarıyla ilgili tabuların kadınların psikolojisini olumsuz yönde etkilediği inkar edilemeyecek bir gerçektir. Kızlık zarıyla ve ilk geceyle ilgili asılsız hikayeler kadınlarda kızlık zarına karşı bir korku oluşturur. Bazı kadınlar kızlık zarlarının çok kalın olduğunu ve ilk gecenin mutlaka kanlı ve acılı geçeceğini düşünürler. Bu düşüncenin sonucu bazı kadınlarda vajinismusa kadar varır. Kadınlar genellikle kızlık zarlarını aldırmaya yönelirler ve bu uygulama maalesef ki vajinismusun çözümü değildir. Kızlık zarı alınsa da vajinismus devam eder.

Vajinismus nedenleri arasında cinsel tabular, toplumda kadının yeri, namus kavramı genel olarak yer almaktadır. Tüm bu olgular cinsellikte kadının yerini ve kadının cinselliğe bakışını olumsuz yönde etkiler. Hamile kalma korkusu da vajinismus nedenlerinden birisidir.

Vajinismus tedavisinde uygulanan yanlış yöntemler

Vajinismuslu kadınlar bir kez cinsel ilişkiye girerlerse( kaslar etkisiz hale getirilerek ) sorunun bir daha tekrarlanmayacağını düşünürler. Nadiren de olsa bu doğrudur ancak ilerleyen dönemlerde her iki taraf için de sıkıntı yaratır. Vajinadaki kaslara uyuşturucu ilaçlar sürülerek veya genel anestezi altında doktor muayenehanesinde cinsel ilişki gerçekleşir ki bu büyük bir kısım psikiyatrist ve jinekologlar tarafından etik dışı bulunmaktadır. Böyle bir ortamda cinsel ilişki gerçekleştikten sonra genellikle vajinismus devam eder. Buna ek olarak gerek kadında gerekse erkekte tahrip edilen mahremiyet sonrası cinsel problemler oluşmaya başlar. Cinsel isteksizlik, erken boşalma, sertleşme sorunu bunlardan sadece bazılarıdır.

Bazı vajinismuslu kadınlar ise psikiyatrik ilaçlarla sorunu çözmeye eğilim gösterirler. Sakinleştirici ilaçlar panik halini geçirmez, geçirse bile vajinismus sadece yaşanan panikten ibaret değildir; vajinal kaslar istem dışı kasıldığından kasların kasılması engellenmez ve sonuç yine aynı olur. Alkol de aynı şekilde vajinismus için işlevsizdir.

Bazı durumlarda ise çiftler kendi kendilerine durumu çözme yoluna giderler. Sık sık cinsel birleşmeyi denemek bu yollardan biridir. Bu yöntem de tabii ki bir işe yaramaz çünkü her ilişki denemesi hüsranla sonuçlandıkça çiftler tedaviye olan umutlarını da kaybederler.

Vajinismusun psikolojik etkileri

Vajinismus kadınları en baştan itibaren büyük bir umutsuzluk ve kaygının içine çeker. Zaman geçtikte bu kaygılar ve umutsuzluk hissi geçecek gibi görünse de kartopu misali büyümeye devam eder. Bazı kadınlar konunun üzerine gidip çözüme kavuşturmayı seçer, bazıları da sorunu görmezden gelir. Esasen vajinismus kesinlikle tedavi edilen bir hastalıktır ancak vajinismusun getirdiği umutsuzluk gözlere bir perde indirir. Bu perdeyi çekip çıkarmak da sizin elinizdedir.

Duruma bir de erkekler açısından bakalım

Vajinismuslu kadınların eşleri ilk başlarda konuyu anlayışla karşılar. Bir süre sonra erkek sürekli itildiğinden ve cinsel ilişki sırasında panik ve korku dolu bir kadınla karşılaştıklarından kendilerini beğenilmeyen, sevilmeyen ve arzulanmayan bir erkek olarak görmeye başlarlarlar. Bu da eşlerinden ve cinsellikten soğumalarına neden olur. Bir süre sonra erkekler kendilerince konuya çözüm bulur, kaçınma davranışına girerler. Ya cinsel ilişkiye karşı isteksiz olurlar, ya erken boşalma gibi bazı cinsel problemler yaşarlar ya da eşlerini aldatırlar.

Vajinismuslu kadınların eşlerinde de halihazırda cinsel problemler bulunabilmektedir. Bu da vajinismusa daha ılımlı yaklaşmalarını sağlar. Toplumun genelinde cinselliğe olumsuz özellikler atfedilmiştir; daha doğrusu cinselliği yaşayan kadınlara. Erkekler eşlerinin temiz ve saf olmasını ister. Cinselliği yaşadıklarında onların kirleneceklerini düşünür. Bu da erkeklerin vajinismuslu eşlerine karşı anlayışlı davranmalarının bir diğer nedeni olabilmektedir.

Vajinismus tedavisi vajinismusa neden olan etkeni ortaya çıkarmakla başlanır. Vajinismus yaşamanızın sebebi biraz önce de belirttiğimiz gibi hamilelik korkusu olabileceği gibi kızlık zarınızın çok kalın olduğunu düşünüyor da olabilirsiniz. Neden ortaya çıktıktan sonra çözümü kolay olacaktır. Ortalama olarak üç ay gibi kısa bir sürede bu amansız gibi görünen hastalıktan kurtulmanız mümkün olacaktır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir