Vajinismus tedavisi kaç liradır?

Vajinismus tedavisiVajinismus kadın hastalıklarının içerisinde tedavisi n kolay olanı olmasına rağmen hastaların çok fazla tedavi olma yöntemine başvurmadıkları bir durumdur. Vajinismus tedavisi kaç lira tutar gibi birçok farklı soru ile kafalarını karıştırırlar ve sonuç olarak çok az sayıda hasta hekime bu sebeple başvurur. Vajinismus hastalarının en büyük tedirginliği olarak vajinismus olduklarını bilmelerine rağmen cinsel terapistlerin devlet hastanelerinde bulunmaması ve dış merkezlerde de bu terapilerin çok pahalıya yapılmasını söyleyebiliriz. Ama artık çoğu devlet hastanelerinde de artık bu terapiler yapılmaktadır. Bu sebeple hastaların maddi açıdan kendilerini sarsacağını düşünmemesi gerekir. Sonuç olarak bu sizin hem cinsel sağlığınızı hem aile hayatınızı hem de psikolojinizin ciddi manada bozulmasına neden olabilecektir.

Böyle bir durum yaşamamak için hastaların kesin olarak jinekologa muayene olmaları ve ardından da önerilen tedavi ile tedavilerini devam ettirmeleri gerekecektir. Genel olarak vajinismus olan kadınlar jinekolog da yapılacak vajinal muayeneden de ciddi derecede korkabilirler. Bunun sebebi olarak da vajina içerisine sokularak vajinanın içinin görüntülenmesine ya da görülmesine imkân sağlayan araçlardan ciddi derecede korkmalarıdır. Tabi ki her vajinismus hastası korkacak diye de bir durum yoktur ama genel olarak çoğunluğunun korktuğunu söylemek mümkündür.

Vajinismus tedavisi için dış merkezlerde özel terapi almak istiyorsanız ciddi ücretlerle karşılaşmanız mümkün olabilecektir. Tabi ki bu gittiğiniz ya da başvurduğunuz özel kuruma göre de değişiklik arz edebilecek bir durumdur. Bir kurumda çok fahiş bir fiyat görebileceğiniz gibi bir diğer kurumda daha iyi bir fiyat görme imkânınız mümkün olabilecektir. eğer iyi bir terapi ile cinsel sağlığınızı geri kazanmayı istiyorsanız bunun için yapabileceğiniz ilk şey iyi bir araştırma yapmak olmalıdır. İyi bir araştırma yaparak bütçenizi çok da sarsmayacak bir terapist bulabilir ve cinsel sağlığınızı geri kazanmanıza imkan sağlayacak tedavinin başlamasını sağlayabileceksinizdir. Fakat devlet hastanelerinde de bu hastalık ile ilgili tedavi terapi hizmetleri verilmektedir. Yani bu gibi uygulamalar için illa ki özel kliniklere ya da özel terapi merkezlerine gitmenize gerek yoktur. Ama tabi ki bu tamamen sizin seçiminizdir.

Vajinismus hastalığı; kadınların cinsel ilişki esnasında istemsiz olarak oluşan kasılmalar durumudur. bu kasılmalar kimi durumlarda tüm vücutta görülebileceği gibi sadece vajinal ve pelvik bölgelerdeki kaslarda da oluşabilecektir. Kasılma ne kadar şiddetli ise ilişkinin gerçekleşmesi de o kadar zorlaşacaktır. Cinsel birleşme de kadının isteksiz olduğu düşünülmemelidir. Bu durumda hastaların isteklerinde bir sıkıntı yoktur ama istemsiz olarak ilişkiye de cinsel birleşme aşamasına geçilecekken oluşan bu kasılmalar kimi durumlarda eşin penisinin vajinaya girmesine bile engel olabilir. Bu gibi bir durumda çiftlerin cinsel ilişkiyi sonlandırmaları daha doğru bir karar olabilecektir. Ayrıca bir jinekologa da başvurulması gerektiği de unutulmamalıdır ki bu durumun sebebi ve tedavisi için sizlere yardımcı olunabilsin. İyi bir tedavi almazsanız bu durumun tam olarak iyileşmesi mümkün olmayabilir.

Ama jinekologda iyi bir vajinal muayene ile hastanın tam olarak hastalığının sebebi belirlenebilir ve bu belirlenen etmene göre de tedavi başlayabilir. Vajinismus iki sebeple olabilir ya psikolojik etmenlerin varlığından kaynaklı ya da fizyolojik bir vajinal hastalıktan kaynaklı gerçekleşebilecektir. Bunun belirlenebilmesi için iyi bir jinekolojik muayene yapılır ve fiziksel bir bulgu olup olmadığı kontrol edilir. Fiziksel bir sorun varsa vajinada o durumda hastaya ya cerrahi operasyon uygulanır ya da medikal tedavi önerilir ve kontrolleri uygun sürelerde yapılmak üzere planlanır. Ama herhangi bir fizyolojik sorun saptanmazsa vajinada o durumda hastanın sorununun psikolojik etmenlerden kaynaklandığı anlaşılır ve hasta cinsel terapiste gönderilir. Cinsel terapi ile hastanın cinselliği dair var olan bilgi eksikliğinin giderilmesi ve cinsel ilişkide yaşadığı panik duygusunun altında yatan sebebin ortaya çıkartılması sağlanır. Bu sayede de hastaya uygun terapi planı ve ev ödevi olarak da egzersizler öğretilir. Bu sayede hastanın eski sağlığına daha kısa sürede ulaşması da sağlanmış olabilecektir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir