Vajinismus problemi nasıl çözülür?

Vajinismus hastalığı

Vajinismus problemi

Kadın hastalıklarından birisi olan vajinismus; kadınların cinsel ilişki esnasında yaşadıkları ciddi kasılmalar olarak ifade edilebilir. Vajinismus problemi kadınların cinsel birleşme esnasında erkek cinsel organın kadın cinsel organına girişi esnasında kadının istemi dışında gerçekleşen kasılma durumudur. Kasılmalar kadını istemi dışında gerçekleştiği için kadının tedavi olmaksızın bu kasılmalardan kurtulması imkânsız olabilecektir. O yüzden vajinismus hastalarının jinekologa başvurmaları ilk olarak yapmaları gerekenlerden biridir.

Vajinismus hastalığı iki önemli sebepten dolayı kaynaklanabilecektir. Fiziksel sebeplerden kaynaklanan bir durum ise; hastanın vajinal muayenesinde belli olacaktır. İşte tam da bu sebeple hastanın vajinal muayene olması şarttır. Tabi ki eğer cinsel birleşme gerçekleşmemiş ise yani kadın kız ise vajinal muayenesi yapılamayacaktır. Ama vajinal muayenede herhangi bir fiziksel bulgu var olduğu görülür ise; hastanın cerrahi bir operasyon yapılmasına neden olabilecektir ya da medikal tedavi ile de hastalığın tedavi edilmesine imkân sağlanabilecektir. Ama fiziksel bir bulgu yok ise yani kadının vajinal bölgesinde herhangi bir sorun yoksa bu durumda hastalığın sebebi olarak psikolojik nedenler gösterilebilecektir. Psikolojik sebepler genelde hastanın cinselliğe dair bilgisizliğinden kaynaklı nedenlerle gerçekleşebilir. Bilgi eksikliğinin yanı sıra kişilerin yanlış bilgilerinden de gerçekleşebilecek bir durumdur. Ayrıca hasta olan kadın tecavüz, taciz de neden olabilecektir. Ayrıca şiddet öyküsü ya da şiddet gören kişilerin görülmesi de buna neden olabilecektir. Vajinismus ayrıca kişilerin aile içinde yaşadıkları sıkıntıların da etkisi ile de gerçekleşebilecek bir durumdur.

Vajinismus jinekolojik muayene olmalıdırlar ki durumun fiziksel mi yoksa psikolojik bir durum mu olup olmadığı hakkında bilgi verilir. Eğer jinekolojik muayene yapılmaz ise hastanın sorunun sebebi tam olarak belirlenemez ve doğru bir tedavi de uygulanamaz. Tabi ki bu da tedavi sürecinde istemsiz uzamaya neden olabilir. Bu durumda hastanın eşinin de destek sağlamalıdır ve cesaretlendirmelidir. Cesaretlendirmeler neden önemlidir derseniz kadınlar genel olarak jinekolojik muayenelerden korkmaları mümkündür ve bu korkulardan kaynaklı olarak da hekime başvurmaktan çekinecektir. Sonuç olarak hekime başvuran kişiler eğer herhangi bir fizyolojik sorun saptanmazsa yapılacak şey ise; cinsel terapist ile görüşmeleri önerilecektir. Cinsel terapilerde hastaların cinsel bilgi eksikliğinin giderilmesine imkân sağlanır, cinselliğe dair yanlış bilgilerin giderilmesine de imkân sağlanır. Bunun yanı sıra çift olarak katılırsalar cinsel yaşamdan beklentilerini anlatmalarına da olanak sağlanır ve hastanın cinsel korkularını eşinin yanında anlatması da imkân sağlar. Kısacası hastaların cinsel manada yaşadıkları her sorun ve bilgi eksikliğinin giderilmesine imkân sağlamak amaçtır. Cinsel terapiler ne kadar sürer derseniz? Bu durum kişiden kişiye ciddi değişiklikler gösterebilecektir. Ama cinsel terapilerin yanında cinsel egzersizlerde önerilir ve hastaların bu egzersizleri evlerinde uygulamaları önerilir.

Cinsel terapilerin en başında gelen ise; kegel egzersizleri ve parmak egzersizleri olacaktır. kegel egzersizlerinde amaç hastanın cinsel ilişki esnasında yaşadığı kasılma sorunlarını en aza indirgemek için kas hareketlerini kontrol etmek için kasma gevşeme egzersizleridir. Kegel egzersizleri sadece vajinismus durumlarda değil aynı zamanda idrar kaçırma durumlarında da hastalara önerilen egzersizlerdendir. Bu egzersiz sayesinde kişilerin pelvik kaslarının güçlenmesine de imkân sağlanmış olacaktır. Bir diğer egzersiz ise; parmak egzersizdir ve parmak egzersizleri ile hastanın cinsel birleşme esnasında yaşadığı sorunların nasıl geçirilebileceğini öğrenmesine imkân sağlar. Bu egzersizle hastanın işaret parmağının ilk boğumuna kadar olan kısmı vajinaya sokulur ve kademeli olarak ilerletilir. Son olarak parmağın tamamı sokulur ve ardından da iki parmak sokularak kasılan kasın nasıl rahatlatılabileceği anlaşılır. Parmak egzersizi eğer eşler kabul eder ise; eşinde uygulayabileceği bir egzersizdir. Bu egzersiz ile kadının cinsel organın da gerçekleşen kasılmayı erkeğin algılaması daha da kolay olabilecektir. Ayrıca verilebilecek diğer egzersizler ise; ayna egzersizi, derin solunum egzersizi, dokunma ve okşama egzersizi gibi egzersizlerde sayılabilecektir. Eğer bu egzersizleri önerildiği şekilde uygularsanız iyileşme süreciniz daha da hızlı bir şekilde ilerleyebilecektir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir