Vajinismus öyküsü

Vajinismus öyküsüKadınlarda görülen ve cinsel ilişki esnasında yaşanan birleşmeye izin vermeyen duruma vajinismus denilmektedir. Vajinismus öyküsü olan kadınların büyük bir kısmı hekime başvurmayıp bunun aksine evde kendi çabalarıyla sonuç almaya çalışıyorlar ama bu doğru bir yol değil. Çünkü bu hastalığın hekimler tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. vajinismus hastalığı; kadınların eşleriyle cinsel ilişkiye girmeye başladıkları esnada erkeğin cinsel organı olan penisinin kadın cinsel organına gireceği esnada oluşan istemsiz kasılma durumudur. bu kasılmalar kimi durumlarda tüm vücuttaki kaslarda görülür kimi durumlarda ise sadece vajinal ve pelvik bölgelerde var olan kaslarda oluşur. Bu gibi kasılmaların oluşması sonucunda çiftin cinsel ilişkiye girmesi imkansızlaşacaktır. Penis ya cinsel organa giremez ya da girdiğinde vajinada rahat hareket edemeyecektir. Kısacası cinsel birleşme olayının tam manasıyla gerçekleşmesi mümkün olamayacaktır.

Vajinismus hastalığı yaşayan kişilerde görülen birçok belirti vardır ve bu belirtiler eğer doğru olarak değerlendirilebilirse hemen hekime başvurulması gerektiğinin farkına varılabilir. Yani cinsel ilişki esnasında kadının erkeği itmesi ya da yüzünde korku ya da endişe görülmesi gibi belirtiler oluştuğunda ya da cinsel birleşmenin imkânsızlaştığı durumlarda kesinlikle hekime başvurulması gereklidir. Zira hekime başvurulmaması bu hastalığın giderilmesinde ciddi gecikmelere neden olabilecektir. Ayrıca zaman kaybı ile birlikte cinsel hayatınızda zarar göreceği için eşinizle de aranızda sorunlar oluşabilecektir. Yani hastalığı kabullenip bir jinekologa başvurulması gereklidir. Eğer jinekologa başvurmaktan eşiniz korkuyorsa ki bu durumdaki hastaların çoğunda vajinal muayene olmada da korkular yaşanabilecektir. Bu sebeple eşlerin çok destekçi ve cesaret verici şekilde konuşmaları gerekecektir. Hatta desteğinizi yanınızda hissetmesi için de jinekologa beraber gidebilirsiniz ki bu kadında rahatlama sağlayabilecektir.

Jinekologa başvurulduğunda hastaların kendilerini kasmamaları ve derin soluk alıp vermeleri önerilir. Ayrıca vajinal muayene esnasında sokulan cihazlarında rahatça vajinaya girebilmeleri için ıkınma şeklinde egzersizlerde yapılabilir. Bu egzersizler cihazın içeri girmesine imkân sağlayacaktır. Jinekolojik muayenenin ardından hastada fiziksel bir sorun olup olmadığı incelenmiş olur ve eğer fiziksel bir sorun ya da hastalık durumu mevcut ise hastaya medikal ya da cerrahi müdahaleler ya da tedaviler uygulanabilir. Bu tamamen jinekologunuzun kararı ile alakalı olacak bir durumdur.

Eğer jinekolojik muayenede fiziksel bir sorun tespit edilemez ise hastanın vajinismusunun sebebi olarak psikolojik etmenler görülebilecektir. Psikolojik etmenler neler olabilir denirse; ilk akla gelen cinsel deneyimi ilk defa yaşayacak olanlarda görülen ve daha çok bilgi eksikliği ya da yanlış bilgilerden kaynaklı yaşanan ilk gece korkuları sayılabilecektir. Bunun yanı sıra kötü cinsel deneyim yaşayanlarda da ciddi vajinismus belirtileri görülebilir. Tecavüz ya da şiddet ya da taciz gören kişilerde de bu hastalığın görülme sıklığı yüksektir. Ayrıca aile içinde baskılanan ve cinsel manada eğitimsizliğe itilen kişilerde de bu hastalığın görülme sıklığı yüksektir.

Vajinismus psikolojik etmenlerden kaynaklı bir durumsa yapılacak ilk şey jinekologunuzun sizleri cinsel terapistlere yönlendirmesi olacaktır. Cinsel terapistlerde sizlere neler yapılacak sorusu aklınıza takılıyor olabilir. Bu terapilerde asıl amaç hastanın cinsel bilgi eksikliğinin giderilmesi amaçlanır. Eğer var olan yanlış bilgiler varsa bunların doğru bilgiler ile yer değiştirmesine imkân verilir. Ayrıca da cinsel terapilerde kadınların cinselliğe dair var olan korkularını ve endişelerini anlatmaları da beklenir. Eğer cinsel terapiye eşlerde katılmak isterse bu durum daha da iyi olacaktır. Çünkü cinsel terapide terapistin uygulayacağı bazı soru cevap testleri ile çiftlerin iletişim sorunları ve cinsellik ya da aile yaşantılarından beklentilerini de anlatabilmelerine de imkân sağlanabilecektir. Bu gibi paylaşımlarla çiftlerin birbirlerinden beklentilerini ortaya koymalarına ortam sağlanmış olacak ve buradan sonrasında o şekilde davranışlar gösterilmesine neden olabilecektir. ayrıca cinsel terapi ile birlikte kadına cinsel egzersizlerde öğretilecektir ve bunları belirli sıklıklarla evde yapması istenecektir. Özellikle ayna egzersizi ve dokunma-okşama egzersizleri ile kişinin cinsel organını tanıması, parmak egzersizi ve kegel egzersizleri ile de cinsel birleşmeye kendini alıştırması sağlanabilecektir. Bu egzersizleri ilerleyen süreçlerde eş de kabul ederse eşe de öğretilir ve eş de yapar.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir