Vajinismus nedir? Vajinismus tedavisinde neler yapılır?

Vajinismus nedirVajinismus nedir? Nasıl bir hastalıktır? Tedavisinde neler uygulanmalıdır? Gibi sorulara cevap verelim. İlk olarak vajinismus; kadınlar da görülen cinsel ilişkiye girileceği sırada pelvik kaslarında istem dışı oluşan kasılmalar olarak ifade edilebilir. Vajinismus cinsel ilişki başlangıcında kadınların korkması, tedirgin olması ya da başka psikolojik sıkıntılar sebebiyle oluşabilecek bir durumdur. Fakat kadınların kendi istekleri ile yaptıkları bir kasılma olmadığından gene kendi istekleri ile bu kasılmaların giderilmesi mümkün olmamaktadır. Kesin olarak tıbbi manada destek alınması gerekmektedir. İlaç tedavisinden ziyade daha çok psikolojik tedavi uygulanan hastalarda çok kısa sürede iyileşme gözlemlenmesi mümkün olabilmektedir. Bu hastalıkta özellikle bayanlarımızın sıkça yaptığı bir hata vardır ki bu da durumların partnerlerinden gizlemeleridir.

Vajinismus durumunda kişilerin cinsel ilişkiye girebilme durumları çok sıkıntılı bir süreç olabilmektedir. Fakat bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Kimisinde cinsel ilişkiye girilmesine imkân yokken yani hiçbir şekilde cinsel ilişkiye girilemiyorken, kimisinde ise çok ağrılı ve acılı bir cinsel ilişkinin gerçekleşebiliyor. Kimi hasta da cinsel ilişki esnasında sadece penisin ucu girebilirken kimisinde bu birleşme mümkün olamayabiliyor. Fakat çok nadir olarak olsa da cinsel ilişkide sadece penisin ucunun girmesi ile gebeliğin gerçekleşmiş olduğu vakalar tıp tarihinde mevcuttur.

Bu hastalıktan muzdarip olan ya da bu sıkıntıyı bir defa yaşamış olan ya da hiç yaşamamış olan bayanların kısacası tüm bayanların dikkat etmesi gereken belli başlı şeyler mevcuttur. İlk olarak cinsel ilişkiye ilk defa girecekseniz bu duruma kendinizi hazır hissetmeden ilişkiye girmemeye özen gösterin. Yani partnerinizin sizleri rahatlatmadan cinsel ilişkiye girmemesi çok önemlidir. Özellikle ön sevişme her durumda önerilmektedir. Bu kadının kendini rahatlatmasına ve kötü düşüncelerden uzaklaşmasına yardımcı olacak bir durumdur. Cinsel ilişkiden önce ayrıca bayanın vajinasının ıslanmış olması da önemlidir. Islanmayan vajina kuru olacağında ilişki daha sıkıntılı olabilir. Bazı durumlarda ciddi bir durumdasınızdır ama ilişki esnasında siz çok fazla ağrı hissetmeyebilirsiniz. Ya da aslında o kadar ileri derecede bir durumda değilsinizdir ama hissettiğiniz ağrı çok fazla olabilecektir. Bu gibi durumlarda asla geçer diye düşünüp boş vermeyin. Çünkü iyileşme olabilir ama vajinanızda bir hasar ya da sıkıntı oluşmasına neden olabilir. Ya da hiçbir sıkıntı oluşmaz ama ağrılar devam edebilir. Boş vermeden hemen bir ilk olarak kadın doğum uzmanına başvurmanız önerilir. Kadın doğum uzmanı incelemesinin ardından kendi adına yapması gereken bir işlem varsa yani bir enfeksiyon ya da tahriş durumu için tedavi önerebilir ve ardında bu durumdan kurtulabilmeniz için sizleri psikolojik destek almanız için psikologa yönlendirebilir. Büyük çoğunluk psikolojik bir destek aldıktan sonra bu sıkıntılı rahatsızlıktan kurtulabilmiştir.

Vajinismus ayrıca derecelendirilmiş ve derece olarak da ikiye ayrılmıştır. Birincil yani primer vajinismus ve sekonder yani ikincil vajinismus olarak ikiye ayrılmaktadır. Birincil vajinismusda durum hiç cinsel ilişkiye girilememesi olarak tanımlanabilir. Bu aslında hayatının hiçbir evresinde cinsel ilişkiye girmemiş yani bakire olan kişilerde çok sık rastlanabilen bir durumdur. Bunun en büyük sebebi ise; maalesef etraftan duyulan kötü cinsel deneyimler, anlatılan yalan yanlış bilgiler veya da abartılar olmaktadır. Çoğu bakire olanlar ilk ilişkilerinde çok canlarının acıyacağına kendilerini inandırdıkları için kasları da istemsiz olarak kasılıyor ve ilişki imkansız bir hal alabiliyor. Bu gibi durumlarda partnere ciddi bir iş düşmektedir. Eğer ilk ilişki esnasında eş daha sevgili ve anlayışlı davranarak tedirginliğini gidermeye çalışırsa ilişki daha da kolay bir şekilde sağlanabilir. İkincil vajinismus ise; daha seyrek olarak görülmektedir. Fakat yine de az sayılamayacak kadar çok kadının yaşadığı bir durum olarak görülebilir. Bu durum birincil vajinismustakinin aksine düzenli bir cinsel hayatı olan kişilerde görülen bir durumdur. Bu durum nedeniyle kadınlar eşleriyle ilişkiye girmek istemez ya da ilişki esnasında ciddi acı ya da hassasiyet yaşabilirler. Bu gibi durumların sebebi olarak birçok neden gösterilebilir ama en çok; kötü bir cinsel deneyim, tecavüz, ilişkiye girmek istememek gibi daha birçok sebebi olabilecektir. Özellikle kötü cinsel deneyim eş tarafından yaşatılmışsa eşle ilişkiye girmek ciddi manada sorun yaratabilecektir. Ama her şekilde bir terapi desteği almak en kolay ve faydalı olabilecektir.

Bayanların pek çoğu bu sıkıntıyı yaşayabilirler ama korkulması gereken bir durum değildir aksine tedavi süreci çok kolay olan ve çok çabuk eski düzene dönülme imkânı olan bir hastalıktır. Yeter ki sizler iyileşmek için istekli olun ve tedavi için bir sağlık kurumuna başvurun. Bu durum genelde bayanların anlatmaktan ve tedavi almaktan çekindikleri bir durumdur. Fakat çekinilmemesi gerekmektedir sonuçta bu da bir tıbbi hastalıktır. Nasıl dişimiz ağrıdığında ya da başımız ağrıdığında hekime başvurmaktan çekinmiyorsak bu durumda da hekime başvurmaktan çekinmemeliyiz ve asla hafife almamalıyız. Çünkü cinsel hayatınızı etkileyebilecek bir durum bunun yanı sıra psikolojinizde de sorun yaratabilir. Ayrıca vajinal bölgede enfeksiyon, kanama, tahriş gibi sorunlar oluşabilir. Bu gibi sorunlar yaşamamak için en küçük belirtide veya rahatsızlıkta hekiminize başvurmanız önerilmektedir. Sonuç olarak erken dönemde teşhis edilen sorununuzun çözümü geç dönemde fark edilen soruna nazaran daha kolay bir şekilde çözülebilecektir. Sorunlarınızın üstünü örtmek yerine üzerine gitmeyi ve çaresini aramayı kendinize amaç edinmelisiniz ki daha büyük problemlerin yaşanmasını önleyebilesiniz.

Tedavi de iki aşama vardır. İlk olarak hasta olan ya da kendisinin vajinismus olduğunu düşünen kişiler kadın sağlığı uzmanlarına başvurmaları gerekecektir. Kadın sağlığı uzmanı durumuna göre muayenesini gerçekleştirecek ve gerekli tahliller yapıldıktan sonra sizin durumunuzun tam olarak ne olduğu ile ilgili sizlere bilgi verecektir. Bunun arkasından eğer teşhisiniz vajinismus olarak belirlenirse sizleri psikologa konsülte edecektir. Yani sizleri bir psikologun da görmesini isteyecektir ve sizleri yönlendirecektir. İkinci adım ise psikologla başlayacaktır. Psikologda durumunuzu ve şikâyetlerinizi anlatmanız ile birlikte seanslarınız belirlenecektir. Seanslara gidip geldikçe ne kadar fark yaşayacağınız tamamen sizlerin tedaviye olan uyumunuzla ilgili olacaktır. Yani inanmakla alaka bir durum olduğunun unutulmamalıdır. Yani hastalığınızı kabullenmeli ve yenmeyi istemelisiniz.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir