Vajinismus nedenleri ve tedavi yöntemleri

Birlikte olamama nedenleri

Vajinismus nedenleri

Vajinismus hastalarının en büyük kabusu cinsel birleşme olsa da tıp dünyası hastaların altta yatan farklı korkuları olduğunu da söylüyor. Vajinismuslu kadınlarda en çok görülen korkular ise; diş doktoruna gitmek ve muayene olmak, evde tek başına gecelemek(veya tek başına olmak), klostrofobi, kenofobi, hekim korkusu, doğum yapmaktan korkma, böcek korkusu, hayvan korkusu ve jinekolojik doktor kontrolü korkusudur. Vajinismus dahil olmak üzere tüm bu fobiler kişinin sosyal yaşamını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Vajinismuslu kadın gebe kalabiliyor

Vajinismuslu kadın her ne kadar cinsel birleşme tam olarak yaşanmasa da sevişme ve sürtünme yoluyla cinselliği yaşamaya devam eder. Böyle cinsel birlikteliklerden kaynaklanan gebelik vakaları ise azımsanmayacak seviyede. Örneğin vajinismuslu her 100 kadından 5 ila 10’u vajinismus hastalığı tedavi edilmeden önce hamile kalıyor. Hatta normal doğum yapıp, vajinismusla yaşamaya devam eden kadınlar da var.

Bazı durumlarda ise çiftler hamile kalabilmek için tıbbi tedavilere de başvurabiliyor. Aslında doğru olan önce vajinismusun tedavi edilmesidir. Vajinismus normal doğum sonrasında bile devam edeceğinden çocuk olsa bile çiftler vajinismusla yaşamaya devam eder.

Vajinismusun nedeni ne?

Vajinismusa sebep olan birkaç bileşen aynı anda rol oynuyor. Gelin bu nedenleri birlikte inceleyelim;

Psikolojik olarak vajinismusa yatkınlık

Tüm insanların korkuları vardır. Kimi yüksekten kimi asansörden kimi mikroplardan korkar. Akla en uç gelecek örnekler için bile birer fobi adı vardır. Kişinin cinsellikle ilgili korkuları da bir çeşit fobi niteliği taşımaktadır. Cinselliğe karşı olan korku vajinismusu da beraberinde getirmektedir.

Yanlış inanışlar

Toplumumuzda cinsellik hala kapalı bir kutu. Her ne kadar toplumumuz cinselliği yaşamımızın gizlenmesi gereken bir parçası olarak görse de aynı zamanda cinsellikle ilgili aslı astarı olmayan hikayeler ortaya atmaktan ve yaymaktan da geri kalmıyor.

Cinsel bilgi eksikliği

İnsan bilmediğinden korkar. Özellikle de eğer bilgisiz olduğu konularda korkutucu şeyler duymuşsa! Zamanla öğrenilen bu olumsuz bilgiler kişinin cinselliğe bakış açısını da değiştirir. Cinsellik bir süre sonra korkulması gereken, kirletici ve kötü bir davranış olarak algılanmaya başlar.

Olumsuz cinsel deneyimler

Çocukluk döneminde yaşanan cinsel taciz vajinismus nedenlerinden biri olabilir.

Suçlu kızlık zarı değil!

Kızlık zarını çoğu kadın vajen girişini kapayan bir yapı olarak düşünür. Halbuki sanılanın aksine kızlık zarı ne kalındır ne de geniş. Yaşanan ilk cinsel deneyimde eğer bir acı hissedilirse bunun suçlusu da kızlık zarı değildir. Ayrıca ilk cinsel deneyimlerini yaşayan kadınların %40’ında kanamaya rastlanmaz.

Vajinismus kimlerde görülür

Son zamanlarda yapılan değerlendirmelere göre vajinismus eğitim seviyesi yüksek olan kadınlarda görülüyor. Aslında bu durum eğitim düzeyi yükseldikçe, kadının tıbbi destek görmek için başvurmasından kaynaklanıyor. Eğitim düzeyi düşük kadınlar bu gibi durumlarda ne yapacaklarını bilemediklerinden doktora başvuranların sayısı da haliyle az oluyor. Bu yanılgı halen sürse de vajinismusun oldukça yaygın olduğunu söylemek mümkün.

Daha net bir araştırma sonucu bize batı ülkelerinde vajinismusun görülme sıklığının doğu ülkelerine göre daha seyrek olduğunu gösteriyor. Bu da toplumsal tabuların kadınların cinsel yaşamlarına nasıl yansıdığının da bir göstergesi.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Vajinismuslu kadınlar için uygulanan ve gerek Türkiye’de gerekse diğer ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılan tedavi türü cinsel terapidir. Her hafta görülen terapi 2 ila 3 ay boyunca devam eder. Tedavinin tamamlanma süresi kişiden kişiye değişir. Bazı kadınlarda sonuç ilk ay alınırken bazı kadınlarda 3 ay ve daha fazlasını bulabilir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir