Vajinismus neden olur? Ne yapmak gerekir?

Vajinismus neden olur

Vajinismus neden olur

Vajinismusla ilgili çoğumuz bir şeyler duymuşuzdur ancak dünyadaki tüm dertler gibi bu hastalığı da maalesef en iyi çeken biliyor. Vajinismusu kısaca vajen kaslarının istem dışı kasılmasıyla cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi olarak tanımlayabiliriz. Vajinismus beraberinde depresyon ve kaygı bozukluğunu da getirir. Kısaca hasta, sadece vajinismusla değil; olumsuz tüm belirtileriyle ve bir de hastalığın kendine yüklediği suçluluk ve çaresizlik duygularıyla da baş etmek durumunda kalır.

Vajinismus çok büyük oranda ilk gece ortaya çıkar. Cinsel ilişki sırasında meydana gelen korku ve kaygılar ( canının acıyacağı, kan akacağı v.s. gibi düşüncelerden kaynaklanan) hızla büyür ve bilinçaltı bu durumda vücudun kendini koruması için kasları kasmaya başlar. Vücuttaki tüm kaslar, vajina kasları da dahil sıkıca kasılır. Kadın bacaklarını kenetler ve açmak istemez.

Peki vajinismus neden olur? Vajinismusa sebep olan etmenler birbirinden farklı ve fazladır. Ülkemizde kadınlara yönelik bakış açısı cinsellikten uzak olmaları ve cinselliğin kadınları kirleteceği yönündedir. Hatta kadınlar vajina bölgelerine dokunmaktan bile çekinirler. Bunun sebebi yetişme çağındaki kız çocuklarının yanında ya da direkt kendilerine cinsellikle ilgili yeterli bilgi verilmez. Bilgi verilse bile bunlar çoğunlukla olumsuz niteliktedir. Özellikle ilk gece hikayelerini tüm kadınlar duymuştur. Büyük acılar, akan kanlar v.s. gibi… Bu nedenle de ilk geceye ilişkin hemen hemen her genç kızda az çok bir korku vardır.

Vajinismusun akla zor gelen nedenlerinden birisi de kadınların genç kızlıklarını koruma arzularıdır. Cinsellikle ilgili bilinçaltlarında olumsuz tanımlamalara sahip olan kadınlar, kötü biri olmak istemediklerinden genç kızlıklarının ellerinden gitmesini istemezler. Bu kulağa garip gelebilir ama kadınlar bunu bilinçli olarak yapmıyor. Tamamen bilinçaltının yönlendirmesinden kaynaklandığından, kaslar istemsizce kasılmaya başlıyor.

Kızlık zarıyla ilgili nedenler daha çok ülkemiz gibi Müslüman ülkelerde ve kızlık zarına önem verilen ülkelerde bulunuyor. Örneğin batı ülkelerinde vajinismus nedenlerine baktığımızda daha çok cinsel taciz ve tecavüz gibi saldırıların vajinismusa sebebiyet verdiğini görüyoruz. Vajinismus kadının kendisine olan bakış açısını da olumsuz yönde değiştirmektedir. Kendini değersiz ve suçlu hisseden kadın git gide depresyona daha çok yaklaşır. Ne de olsa kadınlığın getirdiği doğal bir şeyi bile yaşayamamaktadır. Bu da onda kendisine ve eşine karşı suçluluk hissi uyandırır. Vajinismus çoğu kez yakın arkadaşlar da dahil kimseyle paylaşılmaz. Bu yüzden de kadın aynı suçluluk hissini ailesine karşı da taşır.

Aslında genel kanının aksine vajinismus eşlerin ikisini de ilgilendiren bir hastalıktır. Bu hastalık kadına ait olsa da etkileri erkeği de kapsar. Ayrıca erkeğin kadına olan davranışları ve tedavide eşinin yanında olması hem tedavinin genel seyri için hem de birlikteliğin sağlamlaşabilmesi için önemlidir.

Vajinismus basit bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Tedavi süresi ise kişiden kişiye değişir. Bazı kadınlar bir hafta içinde vajinismusu atlatırken, bazılarında tedavi on ayı bulabilmektedir. Tedavinin bu kadar uzamasının sebebi hastalığın ağırlığıyla ilgili olabileceği gibi hastanın tedaviye olan tutumu da olabilir. Vajinismus için uygulanan cinsel terapide ilk adım vajinanın fiziksel yapısı hakkında hastaya bilgi verilmesiyle atılır. Ardından vajinismusa sebep olan etmen keşfedilmeye çalışılır. Neden tespit edildikten sonra bunun üzerinde çalışılır. Ayrıca nefes teknikleri, gevşeme teknikleri öğretilir. Evde uygulanabilmesi için kegel egzersizleri, parmak egzersizleri gibi ev ödevleri de verilmektedir.

Cinsel terapide eşlerin birbirine desteğinin önemli olduğunu biraz önce belirtmiştim. Şunu da unutmamalısınız ki eşiniz de kendini bu durumla ilgili suçlu hissediyor olabilir. Ayrıca kendini istenmeyen erkek olarak da hissetmiş olabilir. Dolayısıyla bu dönemde sadece onun desteğini almakla kalmayıp aynı zamanda ona destek vermeniz de gerekecektir.

 

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir