Vajinismus neden olur? Asıl nedeni biliyor musunuz?

Mutsuz çift

Vajinismus neden olur

Vajinanın girişindeki kaslara pubik kasları denir. Bu kaslar kontrol dışı bir şekilde kasıldığında penisin vajinaya girmesi zorlaşır veya engellenir. Kaslar psikolojik nedenlerden dolayı kaslılarak cinsel ilişki gerçekleşmezse ya da ağrılı gerçekleşirse; bu durum uzun süre devam ederse vajinismustan bahsedilebilir.

Vajinismuslu kadınlar eşleriyle ya da sevgilileriyle ilişkilerinin gayet güzel olduğundan bahseder. Bu durumun başlarına geldiğine inanamazlar çünkü birleşme haricinde ön sevişmede hiçbir sorun yoktur. Cinsellikten zevk alırlar, eşleri ya da sevgililerini arzularlar. Penisin vajene girişi sırasında ise işler değişir.

Genellikle kadınlar vajinismuslu olduklarını ilk ilişki denemesinde acı bir şekilde öğrenirler. Farkedilmesi için bir diğer durum da jinekolojik muayenedir. Vajen kaslarının kasılması tamamen psikolojiktir ve tehdit yani penisin giriş denemesi ortadan kalktığında kasların kasılması da kendiliğinden durur. Vajen kaslarının kasılmasının nedenlerini daha çok açacağız ancak şunu belirtmek gerekir ki kaslar tamamen kadının kendisini ruhsal ve fiziksel olarak korumaya almasından dolayı kasılmaktadır.

Cinsellik ülkemizde büyük bir tabu olduğundan gerek kadınlar gerekse erkekler cinsellikle ilgili yeterli bilgiye sahip değil. Bu da vajinismusla karşılaştıklarında ne yapacaklarını bilmeyen birçok çiftin olmasına neden oluyor. Bu durumun çilesini ise özellikle kadınlar çekiyor. Kendisini eksik ve yetersiz hisseden kadın yakınlarına başından geçenleri anlatsa da ne çare bulabiliyor ne de teselli.

Vajinismus vakaları sanılanın aksine özellikle ülkemizde %10 gibi büyük bir orana sahip ki yeterince iyi veri alabilecek araştırmalar da yapılmamış durumda. Her ne kadar vajinismus cinsel ilişkinin gerçekleşememesi olarak bilinse de jinekolojik muayenenin gerçekleşememesi, aşırı acılı cinsel ilişki ve tampon kullanamama da vajinismus belirtileri arasında yer almaktadır. Yani cinsel ilişkiye giriyor fakat aşırı acı çekiyorsanız vajinismusa yakalanmış olabilirsiniz.

Peki vajinismus neden olur?

Kadınlar genellikle kızlık zarlarının korunması gerektiğine inanırlar. Ne kadar modern yetiştirilmiş olsanız da toplumun empoze ettiği bu fikir aslında bilinçaltınızda bir yerlerde dolaşıyor olabilir. Bazı kadınlar sevgilileriyle sevişmelerine karşın cinsel birleşmeden kaçınarak kızlıklarını korurlar. Uzun yıllar boyu devam eden bu durum, iş cinsel ilişkinin tamamlanmasına geldiğinde kendini bilinçsiz olarak devam ettirir.

Toplum tarafından dayatılan bir başka algı ise cinselliğin kaçınılması gereken bir şey olduğu yönündedir. Eğer kadın cinsellik yaşarsa kirlenir. Kadınlar cinsellik yaşadıklarında kirleneceklerini, kötü bir şey yapacaklarını, namuslarını kaybedeceklerini düşünür. Temiz kalmak isteyen kadın bilinçli olmayarak evli dahi olsa cinselliği yaşayamaz. Çünkü şartlar değişse de cinselliğe bakış açısı değişmemiştir.

Vajinismus bazı durumlarda fiziksel yaralanmaların sonucu olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bazen doğum sonrasında fiziksel olarak acı yaşayan kadın ilerleyen dönemlerde vajinasında bir problem olmasa da acı çekeceğinden korktuğu için cinsel ilişkiye girmekte güçlük çekebilir veya cinsel birleşme gerçekleşmeyebilir.

Aslı astarı olmayan hikayeler de vajinismus oluşumunu destekler. Örneğin duvarlara sıçrayan kanlar, vajinanın yırtılması ve yarılması gibi hikayeler genç kızlık döneminde sıkça duyulur.

Vajinismusla karşılaşan çifler büyük bir umutsuzluğa düşerler çünkü ne yaparlarsa yapsınlar işi zamana da bıraksalar sorun halen olduğu gibi durur. Aslında vajinismus tedavisi mümkün olan psikolojik bir hastalıktır. İnsanların kanseri bile yendiği günümüzde vajinismusa karşı ümitsiz olmak büyük bir yanılgıdır.

Vajinismus tedavisi

Vajinismuslu kadınların eşleri çoğunlukla ilk başlarda durumu anlayışla karşılarlar. Bir süre sonra bu anlayış kendini umutsuzluğa bırakır. Vajinismuslu eşleri olan erkeklerde de zamanla cinsel problemler baş gösterebilir. İlişki sırasında itilen, istenmiyormuş gibi hisseden erkek erken boşalmadan ereksiyon sorununa kadar birçok cinsel problemle karşı karşıya kalabilir. Zaman geçtikçe çiftler birbirlerine karşı cinsel yönden istek duymamaya başlar. Evlilik adeta bir ev arkadaşlığına dönüşür ve yıllar yılları izler. Bu nedenle vajinismusu ciddiye almalı ve vakit geçirmeden ilk olarak bir jinekologla görüşmelisiniz.

Vajinismuslu kadınlarda jinekolojik muayene veya cinsel birleşme sırasında vajinadaki kasların yaklaşık %35’i istemsiz olarak kasılır. Jinekoloğunuza öncelikle durumu anlatın ve hassasiyetinizi açıklayın. Jinekoloğunuz cinsel ilişkiye girememenizin fiziksel bir nedeni olup olmadığını kontrol edecektir. Bu yöndeki jinekolojik muayene acı vermez. Bu yüzden korkmanıza gerek yoktur.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir