Vajinismus muyum diye merak mı ediyorsunuz?

Vajinismus muyumVajinismus birçok genç kadının korkulu rüyası haline gelen ancak kolay bir tedavi ile tamamen başarı ile bitirilebilen bir cinsel rahatsızlıktır. Vajinismus çifteleri cinsel yönden oldukça kötü etkileyip cinsel hayatlarına darbe vurmaktadır. Buda ayrılıkları ve olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Vajinismus hastalığı kadınlarda vajinanın cinsel ilişki sırasında pelvik kaslarında istemsiz kasılması ile beraber cinsel birleşmemin gerçekleşememesidir ya da acılı ve ağrılı bir cinsel birleşmenin meydan gelmesidir. Bu durum eşleri mutsuz eder ve ayrılığa kadar varabilen olumsuz durumlar ortaya çıkarabilir.

Vajinismus tanısı ve kadının vajinismus olup olmadığının doğru anlaşılması gerekmektedir. Vajinismus hastalığı yalnızca cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi olarak algılanmamalıdır. Kesin tanı konulabilmesi için çeşitli belirtiler yönünden değerlendirilmesi gerekir. Bunların başında vajinal kasların kasılması sonucu penisin vajinanın içine girememesi gelmektedir. Cinsel birleşme gerçekleşse bile çok şiddetli ağrı ve sancılı olması, penisin vajinanın içinde rahat hareket edememesi ve sıkışması, cinsel ilişki sırasında kadının kendini aşırı sıkması bacakların kapaması ve eşini uzaklaştırmak istemesi, vajinanın içinde parmak sokamama ve vajinanın içine hiç bir şekilde fitil, tablet ilaç vb sokulamaması, jinekolojik muayene yapılmasına izin vermemesi, smear testi, kültür alınması vb gibi işlemler izin vermemesi ve aşırı panik atak geçirmesi gibi semptomlar ortaya çıkar.

Vajinismus rahatsızlığını yaşayan çiftlerin ilk yapması gereken şey uzman bir jinekolog ile iletişime geçmeleri ve doğru bir jinekolojik muayene yapılması olmalıdır. Jinekolojik muayenenin doğru yapılması çok önemlidir, çünkü vajinismus fiziksel ya da psikolojik nedenli olabilir. Vajinada meydana gelen enfeksiyon, darlık ve doğumsal bozukluklar sonucu gelişebildiği gibi fiziksel sebeplerden olabileceği gibi, cinsellik konusunda geçmişte yaşanmış olumsuz tecrübeler ve yanlış öğrenmeler sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Vajinismus rahatsızlığı yaşayan kadınlara duruma göre uygun medikal tedavi ve psikolojik destek verilmelidir. Eşlerin daha sonraki aşamada yapması gereken şey uygun bir cinsel terapist ile irtibata geçmek olmalıdır. Cinsel terapist eşleri birlikte değerlendirmeli ve iyi analiz etmelidir. Bazı durumlarda erkeğin sertleşme sorunu ya da cinsel yetersizliği sonucu yanlış değerlendirmeler de yapılabilmektedir. Cinsel terapist eşler arasındaki iletişimi iyi değerlendirmeli ve olabilecek en yüksek seviye çıkarmalıdır.

Vajinismus rahatsızlığı yaşayan eşlere öncelikle cinsel birleşme sırasında ortay çıkan panik ve stres durumunun sebepleri ortaya çıkarılmalıdır. Kadında jinekolog eşiğinde parmak egzersizleri yaptırılmalıdır, bu egzersizlerde kadına parmağını vajinasına kontrollü bir şekilde sokabilmesini sağlamalıdır ayrıca kadının eşinin de parmağı ile egzersiz yapabilmesi için ilerleyen dönemlerde eşe de egzersiz öğretilmelidir. Bu egzersizlerin yanında kadına ıkınma egzersizleri de yaptırılabilir, bu egzersizde kadına derin bir nefes alması ve nefesini tutarken kuvvetlice ıkınması öğretilmelidir ve böylece vajinanın içine penisin girişi sağlanmaya çalışılmalıdır.

Vajinismus hastalığında eşler kayganlaştırıcı kremler ve çeşitli kas gevşemesine harcı olan kremler kulanmasının konusunda bilgilendirilmeler yapılmalıdır. Vajinismus kesinlikle tedavi olmayan ve yenilemeyen bir rahatsızlık değildir. Eşler bunu bilincinde olmalı, birbirlerine hoşgörü göstererek birbirlerine destek olmalıdırlar. Vajinismus hastalığı gerek toplumsal baskılar gerek kadının yetersizliğini ortaya çıkarmaması ve utanma duygusu gibi nedenlerden ötürü eşler tarafından çok belli edilmemektedir, bu sebepten dolayı bu rahatsızlık konusunda çok net araştırmalar yapılamamıştır. Ancak yapılan araştırmalar sonucu her on kadından birinde bu rahatsızlığın görüldüğü ortaya çıkmıştır. Vajinismus rahatsızlığı yaşayan kadınlar cinsel haz yaşama konusunda da büyük problem yaşamaktadırlar, cinsel birleşme ya hiç olmaz ya da ağrılı ve yangılı olur ancak ön sevişme aşamasında büyük haz duyarlar hatta sürtünme golüyle bile orgazm olabilirler, eşlerin yaşadığı en büyük sorun penisin vajinaya girememesidir. Vajinismusta alınacak terapiler ve egzersizlere uyulmalıdır. Aksi takdirde istenilen sonuç alınamayabilir. Vajinismus tedavisi mümkün olan bir kadın hastalığı olduğu halde bu sorunu olup da jinekologa başvuran hasta sayısı çok azdır. Ama bu demek değil ki bu hastalık çok rastlanan bir hastalık değildir. Aksine çok rastlanır ama jinekologa başvuran hasta sayısı çok azdır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir