Vajinismus lokal anestezi ile tedavi edilir mi?

Vajinismus lokal anestezi

Vajinismus lokal anestezi

Vajinismus; kadın hastalıklarından olan ve tedavisi uyum sağlandığında çok kolay olabilen bir durumdur. Çok seyrek olarak kullanılsa da vajinismus lokal anestezi ile de cinsel ilişkiye girilebilen bir durumdur. Ama çok tasvip edilmeyen bir durumdur. Çünkü vajinismus hastalığı, kadınların cinsel ilişki esnasında vajinal kaslarının kasılması ile oluşan bir durumdur. Bu kasılmalardan kaynaklı da hastanın cinsel birleşmeye girememesi durumu olarak ifade edilebilir. Yani aslında bu hastalıkta sıkıntının sebebi cinsel istekte eksiklik ya da ön sevişme esnasında ıslanmama gibi bir durum değildir aksine kadın istekli olabilir ama cinsel ilişkiye girmekten korktuğu ya da yaşadığı bir olay nedeni ile penisin vajinaya girişine izin veremeyebilir. Bu tamamen istem dışı gelişen bir durumdur. çoğu hekim tarafından doğru bulunmamasına rağmen bazı özel durumlarda ya da hastada ilk ilişki korkusunun geçirilmesi için uygulanabilen yöntemlerdendir lokal anesteziler.

Lokal anestezi ile ilişkiye girmek isteyenler içi birçok şekli bulunan ürünler önerilebilir. Ama tavsiyemizdir ki normal terapi yöntemi ile tedavi işlemine başvurmanız daha kesin ve etkili çözüm olacaktır. Lokal anestezi genelde vajinal bölgeye krem şeklinde sürülebileceği gibi daha da ileri giderek belden uygulanan anestezi ile de gerçekleştirilebilir. Ama bu uygulamalar gerçekten kesin çözüm değildir çoğunlukla. O yüzden kendinize bu gibi yöntemleri uygulamak ve zaman kaybı yaşamak yerine iyi bir jinekolojik muayene olun ve onun ardından kesin sonucu elde edebileceğin tedavinizi başlatın. Çünkü uygulanacak anesteziler sizin hem ilişkiden haz almanızı engeller hem de ilişki bittikten ve anestezi maddesinin etkisi geçtikten sonra tekrar aynı sıkıntıları yaşamayacağınızın bir kesinliği yok. Hatta eğer fizyolojik sebeplerden gelişen bir durumsa anestezi ile bile cinsel birleşme gerçekleşemez. Psikolojik etmenlerden dolayı gerçekleşen bir durum ise de anestezinin etkisi ile ilişkiye girebilirsiniz ama etki geçtikten sonra psikolojik etmenlerden dolayı kasılmanız aynen devam eder. Her ilişkiye girmek istediğinizde de anestezi içerikli kremler ya da diğer ürünlerden kullanmanız hem sağlığınız da hem de cinsel hayatınız da ciddi sıkıntılara ve sallantılara neden olabilecektir.

Sonuç olarak bu tedaviler sizin cinsel hayatınızın düzene girmesine neden olmayacaktır çünkü siz cinsel birleşmede hiçbir şey hissetmeyeceksiniz ve eşinizde belki sizin hissiz olduğunuz düşüncesinden dolayı kendisini kötü hissedebilecektir. Kısacası çok etkili bir yöntem değildir. bu sebeple iyi bir jinekologa başvurmanız ve detaylı bir jinekolojik muayene olmanız en doğrusu olacaktır. İlla ki jinekolojik muayene olmalı mıyım? Diye düşünüp kendini daha sıkıntıya sokanlar olabilecektir. Bunun sebebi ise; vajinismus sıkıntı olan kişilerin jinekolojik muayenede kullanılan ve vajinaya sokulan araçlardan da çekinme ve korkmaları sayılabilecektir. Evet, her ne kadar bu uygulamalardan korksalar da bu muayenelerin yapılması çok ciddi önem taşımaktadır. Sonuç olarak eğer bu muayeneler yapılmazsa etkili bir teşhis konulamaz ve sonuç olarak da tedavi için gerekli olacak yönteme de karar verilemez. Çünkü vajinismus hastası olan kişilerde fizyolojik sebepler varsa alternatif tedavi yöntemler uygulanabilir psikolojik etmenlerden kaynaklı bir sorun ise gene uygulana bilecek birçok tedavi yöntemi var olabilecektir.

İşte tam da bu sebeple yanlış bir tedavi yöntemi seçilmemesi için iyi bir jinekolojik muayene yapılması çok önemli olabilecektir. Çok sıkıntı yaşasanız da dişlerinizi sıkarak bu muayenenin gerçekleşmesine izin vermelisiniz. Bu sayede sizin için en etkili tedavi yöntemine karar verilerek tedavinizin en kısa sürede gerçekleşmesine ve cinsel yaşamınızın da eski sağlığına kavuşmasına imkân sağlayacaktır. İlk olarak fizyolojik bir sorun olduğu tespit edilirse ya medikal tedavi ya da cerrahi operasyon önerilebilecektir. Ama fizyolojik bir sorun yoksa ve hasta cinsel ilişkiye girme de ciddi sorunlar yaşıyorsa yapılacak işlem ise; hastanın ve eşinin cinsel terapistten destek alması olacaktır. Bu sayede hastanın cinselliği dair var olan bilgi eksikliği giderilebilir, var olan yanlış bilgilerin düzeltilmesi imkânı bulunabilir, cinselliğe dair var olan korkularını anlatması istenebilir ve çiftin birbirlerinden cinsel manada beklentilerini anlatmasına da imkân sağlanabilir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir