Vajinismus kimlerde daha çok görülür?

Vajinismus

Vajinismus kimlerde görülür

Eğer vajinismusa yakalanmışsanız muhtemelen aklınızdaki en önemli sorulardan birisi vajinismusun neden sizin başınıza geldiğidir. Düşündüğünüz kadar şanssız değilsiniz çünkü Türkiye’de vajinismusa yakalanma oranı Avrupa’nın iki üç katı kadar fazla. Peki kimler vajinismusla daha büyük oranda karşı karşıya kalıyor? Gelin birlikte inceleyelim.

Baba baskısı

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki vajinismusa yakalanan kadınların bir kısmı fiziksel veya cinsel olarak travma yaşamış kişilerdir. Ayrıca babalar kız çocuklarını daha korumacı yetiştirdiğinde vajinismusun ortaya çıkma olasılığı artıyor. Fazla baskı altında büyüyen çocuklar cinselliğin kötü bir şey olduğunu bilinçaltlarına kaydediyorlar.

Güçsüz anne modeli

Bilinçaltımızda kendimizi annemize göre konumlamaya yatkınız. Güçsüz bir anne modeli ile büyümüş bir kadın bilinçaltında kendisini annesiyle özdeşleştirerek kadınlığa adım atmak istemiyor. Cinsellikle ilgili tabulara sahip anne modelleri de bir başka bilinçaltının önyargısına neden olabiliyor.

Eğitim düzeyi   

Vajinismuslu kadınlar üzerinde yapılan araştırmalara göre eğitimini tamamlamış kadınlar eğitim düzeyi düşük kadınlara oranla daha az. Kısaca eğitim düzeyi yükseldikçe vajinismus olma olasılığı da azalıyor.

Kızlık zarının korunması

Kızlık zarının korunması ve kaybedilmemesi gereken bir şey olduğunu düşünen kadınlarda vajinismus görülebiliyor. Kızlık zarını kaybetme korkusu öyle çok oluyor ki ilişki sırasında istem dışı kasılmalar yaşanıyor. Bu da bir nevi bilinçaltının kızlık zarını koruma mekanizması….

Geçmişte şiddet görme

Henüz çocukken babasıyla ilişkileri yeterli olmayan, babasından şiddet gören kızlar bilinçaltında bir tepki olarak cinsel birleşmeyi reddediyor. Bu da aslında erkeğe yüklenen anlamlarla ilgili. Böyle bir ortamda büyüyen kız çocukları erkekleri güvensiz buluyor. Cinselliğe karşı da yüklenen anlamlar erkeklere yüklenenlerden farklı değil. Cinsellik vajinismusa yakalanan kadınlar için kötü bir şey. Cinsel ilişki yaşayan kadın onlara göre kirlenmiş oluyor.

Hamilelik korkusu

Henüz anneliğe kendini hazır hissetmeyen kadınlarda da vajinismus görülüyor. Hamilelik korkusu cinselliğin olmasını bile engelleyecek kadar büyük olabilir.

Erkekler durumun ne kadar farkında?

Yapılan bir araştırmada ilk cinsel deneyimin sorunsuz gerçekleşip gerçekleşmediği sorusu bir grup kadın ve erkeğe yöneltildi. Her 100 kadından 54’ü ilk deneyimde başarısız olduğunu kaydederken bu oran erkeklerde 22. Bu durumda ya erkekler problemin yeterince farkında değil ya da araştırmadaki yanıtları gerçeği yansıtmıyor.

Vajinismuslu kadınlar nasıl erkekleri tercih ediyor?

Vajinismusa yakalanmış kadınların çoğunlukla otoriter babalara sahip olduğunu söylemiştik. Vajinismuslu kadınlar eş seçiminde bu modelin tam tersine yöneliyor. Eş adayları genellikle içine kapanık, cesaretsiz ve kibar erkeklerden oluşuyor. Bu cesaretsizlik de kendini cinsellik sırasında ele veriyor. Vajinismuslu kadınlar cinsel olarak girişken olmayan ve ilişkiyi evlilik öncesinde sınırlandıran erkekleri tercih ediyor.

Vajinismuslu kadınların eşlerinde en çok görülen durum ise erkeklerin cinselliğe bakış açısındaki benzerlik. Vajinismuslu kadınların eşleri cinsellik yaşayan kadınların kötü olduğu yolunda. Ayrıca kendilerinin de cinsellikle ilgili tabuları var. En çok da bu yüzden vajinismus boşanma nedenleri arasında yer almıyor. Genellikle evlilik devam ediyor ancak cinsel birleşme tam olarak gerçekleşmiyor. Cinsel birleşme olmadan sevişme yoluyla cinselliği yaşayan çiftler bazen yıllarca bu problemin üzerini kapayıp hayatlarına devam edebiliyorlar.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir