Vajinismus ile ilgili kitapları okuyun

Ümitsiz kadınVajinismus hastalığı kadınlarda yaşanılan ve ciddi bilgi eksiliğinin olduğu bir hastalıktır. Bu sebeple vajinismus ile ilgili kitaplar piyasa sürülmüş ve kadınların bu konu ile ilgili bilgilendirilmesi amaçlanılmıştır. Vajinismus ile kadınların çok ciddi bilgi eksiklileri mevcuttur ve buna bağlı olarak da kadınlar bu durumundan ciddi manada korkarlar. Ayrıca da bu durumu dillendirmekten de çok fazla çekinirler ve utanırlar. Ama bu çok yersiz bir tutumdur çünkü bu durumun kadının istemli olarak yaptığı bir durum değildir. Özellikle kadınların bu durumu eşleri ile paylaşmaları çok ama çok önemli olacaktır. Çünkü bu durum tek başına kişinin kaldırabileceği bir durum olmayabilir, destek ve şefkate ihtiyacı da olabilir. Ayrıca ağrılı ya da zorlamayla bir ilişki varsa da bu ilişkinin sonlandırılabilmesi için de eşin durumu bilmesi önem taşıyacaktır. Vajinismus ile ilgili bilgi eksikliği olan kadınlar bu hastalığın tedavisi olmadığını ve bununla yaşamak zorunda olduklarını düşünürler ama bu tamamen yanlış bir bilgidir. Çünkü tedavi sürecine uyulduğunda tedavisi en kolay hastalık olduğunu söylememiz mümkün olabilecektir.

Vajinismusa dair birçok bilgilere yer verilen bir iki kitaptan örnek vermek gerekirse; Her Yönü İle Vajinismus, 10 Adımda Vajinismus Tedavisi, Bir Kaçınma ve Erteleme Hastalığı Olan Vajinismus’un Üstesinden Gelmek, Vajinismus Cinsel Bilgilenme ve Kendi Kendine yenmek gibi kitaplar mevcuttur. Bu kitaplarda vajinismusa dair birçok bilgi yer almaktadır. Bu bilgilerden özet yapacak olursak bu yazı oluşacaktır.

Vajinismus hastalığıyla ilgili olan ciddi yanlış bilgileri hastaların hastalıkla mücadele etmelerine engel olmaktadır. Kadınların ilk olarak bu hastalığın belirtilerinden haberdar olmalıdırlar. Bu hastalıkta ilk göze çarpan; hastanın cinsel ilişki esnasında ağrı ya da acı hissetmesi olabilir. Hatta bu sebeple hasta kendini istemsiz bir şekilde kasabilir. Bunun sebebi illa ki o anda oluşacak bir ağrı olmaya da bilir yani eğer kişi ilk defa ilişkiye girecekse böyle bir ağrının oluşacağı düşünülmesidir. Hâlbuki kişi kendini böyle şartlamasa aslında oluşacak çok dayanılmaz bir ağrı yoktur. Yani bu şartlanmadan kaynaklı oluşan bir kasılma durumu olacaktır ve bu da cinsel birleşmenin imkânsız hale gelmesine neden olabilecektir.  Bu durumda çiftlerde ciddi bir moralsizliğe neden olabilecektir. Bu gibi durumda moral kaybı yaşamadan hemen hekime başvurmak en doğru yol olacaktır. Ayrıca kötü bir cinsel deneyimi olan kişilerde de bu durum ortaya çıkabilir. Daha doğrusu birçok psikolojik neden ile bu hastalık oluşur ve cinsel hayat kötü etkilenir. Böyle bir durum yaşadığınız da hiç vakit kaybetmeden bir kadın sağlığı uzmanına başvurun ve tedavinize başlayın.

Jinekolojik muayene gittiğiniz illaki vajinal muayene yapılmalı mı diye sorular sorabilirsiniz ama bu muayene kesinlikle yapılmalıdır. Çünkü siz vajinismusun bir psikolojik korku ya da bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünebilirsiniz ama bu aslında bir fiziksel sorundan da olabilir yani ilk etapta fiziki muayenenin tamamlanması ardından psikolojik tedaviye geçilmesi gerekmektedir. eğer vajinanızın fizyolojisi incelenmeden terapi tedavisine geçilirse ve aslında sizin fizyolojik bir sorununuz varsa bu sizin ve hekimlerin ciddi vakit kaybetmesine neden olur. Bu hafife alınabilecek bir durum değildir. O sebeple vajinal muayene önemlidir ve kesinlikle detaylı bir şekilde yapılmalıdır. Vajinal muayenede fizyolojik ne gibi sorunlar olacak diye düşünebilirsiniz. Ama çok ciddi enfeksiyonlarınız olabilir ve bu da sizlerin ciddi rahatsızlık duymanıza neden olabilir. Ayrıca vajinanızda doğuştan gelen ya da sonradan oluşmuş olan bir anormallikte olabilir. Bu gibi durumlarda da sadece terapi sorununuzun çözülmesine yetmeyecektir. Enfeksiyon ya da ona benzer bir durum varsa medikal tedavi artı terapi gerekebilir. Ya da anormallik mevcut ise; hastaya cerrahi müdahale ve terapi gerekebilir. Kısacası asla benim ki psikolojik deyim hekiminizin vajinal muayene yapmasına engel olmayın. Evet, vajinismus olan hastalar genelde spekulumla ya da başka şekilde yapılan vajinal muayenelerde de ciddi manada korkarlar. Ama tanı konulabilmesi için kısa süreliğine dişlerini sıkmalı ve muayeneye izin vermelidirler.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir