Vajinismus için verilen ödevleri aksatmayın

Vajinismus rahatsızlığıVajinismus hayattaki 10 kadından 1’inde görülme sıklığına sahip olan ve cinsel birleşme esnasında yaşanan ciddi sıkıntılar olarak da tanımlanabilen bir durumdur. Vajinismus hastalarının hekime başvurmaları gerekmektedir ve hekimin verdiği vajinismus ödevleri de düzenli olarak yerinme getirmelidirler. Yerine getirilmemesi durumunda iyileşme görülemeyebilecektir. Yani ödev dediğim verilen cinsel egzersizlerdir ve bu egzersizler size uygulamanız söylendiği kadar uygulanması gerekecektir ki sizin cinsel birleşmeye hazır hale gelmeniz sağlanabilsin.

Vajinismus hastalığı; kadınların cinsel ilişkiye başladıklarında yani ön sevişme esnasında herhangi bir sıkıntı yaşamamalarına rağmen, cinsel birleşmenin başlayacağı sırada erkek cinsel organı olan penisin kadın cinsel organı olan vajinayı girmeye çalıştığı sırada oluşan kasılma durumudur. Bu kasılmalar kadının istemi dışında gerçekleşirler ve duruma göre tüm vücut kaslarında görülebileceği gibi sadece pelvik ya da vajinal kaslarda da görülebilecektir. Bu sırada ayrıca kadının yüz ifadesinde de ciddi korku ve endişe hali de göze çarpabilir. Bunların dışında kadının bacakları kaslarda oluşan kasılmalardan kaynaklı ciddi bir şekilde kilitlenebilecektir. Bunun yanı sıra kişinin elleri ile eşini itmesi de görülebilecek durumlardandır. Vajinismus hastalığı iki nedenden dolayı gerçekleşebilecektir. İlk olarak fiziksel bir hastalıktan kaynaklı olarak oluşabileceği gibi psikolojik sebeplerden dolayı da görülebilecektir.

Hastaların fiziksel bir hastalıktan kaynaklı bu durumu yaşamaları çok sık görülen bir durum değildir. Fiziksel hastalıklardan kaynaklı vajinada oluşan anormallikler cinsel birleşmeyi imkânsız kılabilir. Eğer cinsel birleşmede yaşanan bir sorununuz var ise; bu durumda hemen jinekologa başvurmalısınız ki size detaylı bir jinekolojik muayene yapılabilsin ve bunun sonucunda da var olan fiziksel bir sorun olup olmadığına karar verilsin. Eğer jinekolojik muayene de enfeksiyon, mantar, travmatik yaralar gibi durumlar görülüyorsa hemen medikal tedavi başlatılır ve o oluşmuş olan olguların iyileşmesi süreci gözlemlenir. Belirlenen aralıklarda hastanın kontrollere gelmesi beklenir. Ayrıca bu hastalarda uygulanan medikal tedavi iyileşme gerçekleştikten sonra kesilmelidir. Bu tedavinin bitmesine rağmen çiftler cinsel birleşmede sıkıntı yaşıyorlarsa bu durumda hekimleri tarafından cinsel terapi uygulayacak olan terapiste yönlendirilirler. Ayrıca fiziksel bulgular illa ki sonradan gerçekleşecek bir durum olmayabilecektir. Fiziksel ve doğuştan olan hastalıklarda çiftlerde cinsel ilişkiye girmede sorun yaşanmasına neden olabilecektir. Ayrıca hastaların bir kısmında görülen durumlar ise; vajinanın kısa olması, kör vajina, vb durumlarda hastanın doğuştan gelen ve vajinal anomali olarak adlandırılan durumlarda vajinismus gerçekleşebilecektir. Bu durumlarda genel olarak cerrahi operasyonlar gerçekleştirilmek zorunda olunabilir. Bu cerrahi uygulamaların ardından ise duruma göre medikal tedavi uygulanır ve ardından da hastanın kontrolleri gerçekleştirilir. Eğer hasta bu tedavilere rağmen cinsel bir birleşme yaşama da sorun yaşıyorsa; o durumda da çiftin cinsel terapiye yönlendirilmesi gerekli olacaktır.

Jinekolojik muayene de hastada herhangi bir fiziksel bulgu görülmezse; hastanın direk olarak cinsel terapi alması için terapiste yönlendirilecektir. Bu terapilerde kişilerin cinselliğe dair var olan bilgi eksiklileri giderilmeye çalışılır, var olan ama yanlış olan bilgilerin düzeltilmesi amaçlanır ve ayrıca çiftler birlikte katılırsa cinsel birliktelikten beklentilerini anlatmalarına olanak sağlar. Bu terapiler çiftin durumuna göre uzar ya da kısalabilir. Bu terapilerle birlikte hastanın yapması beklenen cinsel egzersizlerde vardır ve bu egzersizleri evde uygulaması için detaylı olarak öğretilirler. Bu cinsel egzersizlerden ayna egzersizi ve dokunma ve okşama egzersizleri hastanın cinsel organını tanımasına imkân sağlayacaktır. Bunun yanı sıra hastanın cinsel hazzı yaşamasına ve cinsel birleşmeye hazırlanmasına yardımcı olacak egzersizlerde vardır. Bu egzersizlerden bir kaçı ise; kegel egzersizi, parmak egzersizi, gibi egzersizler olabilecektir. kegel egzersizleri özellikle pelvik kasların 10 saniye sıkılması ve 10 saniye serbest bırakılması ile yapılan bir egzersizdir ve bu egzersiz sayesinde çiftin cinsel ilişki başladığı esnada birleşme oluşurken kasların kasılmasını engellemesine ve penisin rahatça içeri girebilmesine imkân sağlayacaktır. Ikınma egzersizleri de ilişki esnasında eğer penisin girişinde zorlanma oluşursa bu zorlanmanın giderilmesine imkân sağlayabilecektir. Ayrıca derin solunum egzersizleri de çok faydalı olabilecektir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Parmak egzersizleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir