Vajinismus için parmak egzersizleri nasıl yapılır?

Vajinismus ödevleri

Vajinismus için parmak egzersizleri

Vajinismus hastalığı kadınlarda görülen bir kadın hastalığıdır ve cinsel ilişki esnasında yaşanan zorlanma durumudur. Cinsel ilişki esnasında yaşanabilecek kasılma durumudur ve bu kasılmaların en aza indirgenebilmesi için de verilen bazı egzersizler vardır ve bu egzersizlerin en başında vajinismus parmak egzersizleri gelir. Bu egzersizden bahsetmeye başlamadan önce ilk olarak vajinismus hastalığı nedir ve hangi sebeplerden dolayı gerçekleştiğine değinelim. Vajinismus; cinsel ilişkiye giren kadınların ilk etap olan ön sevişme halinde iken hiçbir sorun yaşamazlarken bunun aksine cinsel birleşmeye geçildiği durumda ise; kadının vajinal veya pelvik bölgelerindeki kasların kasılması nedeniyle birleşmenin gerçekleşmemesi durumudur. Bu kasların kasılması asla kadının istemi ile gerçekleşen bir durum değildir. Kasılmanın gerçekleşmesi ile erkek cinsel organı olan penisin kadın cinsel organı olan vajinaya girişinin imkânsızlaşması ya da zorlaşması durumudur. vajinismus vakalarında cinsel birleşmenin gerçekleşmesi çok zordur, penisin içine girmesi mümkün olsa bile içeride rahat bir şekilde hareket etmesine imkân verilmeyecektir.  Bunun sebebi ise; hastanın kasılan kaslarını söylememiz doğru olacaktır.

Vajinismus hastalarında bu durumun gelişmesinin birçok sebebi olabilecektir. Fiziksel sebepler olabileceği gibi psikolojik sebeplerde gerçekleştirebilir bu hastalığı. Fiziksel sebepler psikolojik sebepler kadar sık görülmeseler de görülen durumlardır. Hastanın fiziksel hastalıkları olması daha çok medikal ve cerrahi tedaviler uygulanmasını gerektirecektir. Fiziksel sebeplerden kaynaklı oluşan hastalıklarda tedaviler bittikten sonra hastalar yine de cinsellikte sorun yaşıyorlarsa bu durumda yapılması gereken cinsel terapistlere yönlendirmek olmalıdır. Psikolojik etmenlerden kaynaklı oluşan olgularda ise; hastanın psikolojik sebeplerden dolayı yaşadığı bir durum söz konusu olacaktır. Özellikle ilk gece korkusu yaşayan kadınlarda çok sık görülebilecek bir durumdur. İlk gece korkusunun birçok sebebi olabilecektir. Örneğin ilk geceye dair yanlış bilgilere sahip olmak ya da cinselliğe dair hiç bilgiye sahip olmaması sayılabilecektir. Bu gibi nedenlerle gerçekleşen durumların çözümlenebilmesi için terapistlere gidilmesi gerekecektir. Ayrıca cinsel tacize ya da tecavüze uğramak, ya da cinsel mana da kötü deneyimleri olan kişilerden yalan yanlış bilgiler duymuş olmak ya da cinsel mana da kadının kötü deneyimi olması da sayılabilecektir.

Vajinismus hastalarının çok sık olarak yaşadıkları kasılma durumlarının giderilmesi için ise; terapi ile birlikte birçok egzersiz önerilebilecektir. Bu egzersizlerin en başında gelen ise; parmak egzersizi olabilecektir. Parmak egzersizinde amaç, kadının cinsel ilişki esnasında yaşanabilecek olan kasılmalarını kontrol etmesini sağlamak ve penis giriş yapacakken de oluşabilecekleri nasıl geçiştirebileceğini de öğrenmesine yardımcı olabilecek bir egzersiz çeşididir. Bu egzersizde ilk olarak hastanın işaret parmağının ilk boğumuna kadar olan kısmını vajinasına sokması beklenir. Bu işlem giderek daha da öteye götürülür ve ikinci boğuma kadar olan kısmını sokma, sonuna kadar olan kısmını vajinasına sokma şeklinde devam edecektir. Bunun ardından ise; hastanın iki parmağını vajinasına sokması istenecektir ve sokması durumunda oluşan o kasılma durumu ile nasıl baş edebileceğini öğrenmesi sağlanacaktır. Sonuç olarak hastanın bir penis girdiğinde de ne yaşayacağını anlaması ve aslında korkulan bir durum olmadığını görmesi büyük bir önem taşıyacaktır. Parmak egzersizinde hastanın eşinin de katılımı istenebilecektir. Tabi ki bu durum eşlerinde istemesi ile gerçekleşebilecek bir durumdur. Eğer eş de isterse bu egzersiz eşe de öğretilir ve cinsel ilişki esnasında da oluşabilecek kasılmada neler yapılması gerekeceğini bilmesine imkân sağlayacaktır. İyi bir cinsel hayat için çiftlerin birbirlerini anlaması ve destek olması çok ciddi bir önem taşımaktadır. Parmak egzersizi dışında daha birçok egzersizde mevcuttur. Ayna egzersizi ile kadının ayna karşısına geçmesi ve ayna karşısında cinsel organını tanıması amaçlanacaktır. Dokunma ve okşama egzersizi ile de kadının cinsel organını tanıması ve haz duygusunu öğrenmesine imkân sağlayacak bir egzersizdir. Ayrıca hastanın kegel egzersizi yapması da kaslarının kontrolünde başarılı bir adım atmasına imkân sağlayacaktır. kegel egzersizi ile kişinin cinsel organında var olan kaslarının kasılıp gevşetilmesi imkânı sağlayacaktır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Parmak egzersizleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir