Vajinismus için mum egzersizleri nasıl yapılır?

Vajinismus mum egzersizleri Vajinismus kadınlarda görülen ve cinsel ilişki esnasında ciddi kasılmalarla kendisini gösteren bir hastalıktır. Bu hastalıktan kurtulmak için birçok egzersiz önerilmektedir ve bu egzersizlerden olan vajinismus mum egzersizleri her hastaya önerilir. Bu egzersiz haricinde kadınlara önerilebilecek bir sürü egzersiz yöntemi de vardır. Ama bu egzersizlere değinmeden önce vajinismus ile ilgili kısa bir bilgi vermek faydalı olabilecektir. vajinismus hastası olan kişilerin ön sevişme de herhangi bir sorunları olmaz istek ve arzuları da yerindedir ama cinsel birleşme için erkek cinsel organı olan penisin kadın cinsel organına yaklaşması esnasında oluşan kasılma durumu olarak tanımlanabilir. Bu kasılmalar kadının elinde olan bir kasılma durumu değildir. Yani kadın herhangi bir psikolojik etmenden dolayı istemsiz olarak yaşayabilir bu durumu. Bu durumda kas kasıldığı için penisin vajinaya girmesi bile mümkün olmayabilir ya da içeride hareket etmesi imkânsız olabilir bu gibi durumlara neden olabilir vajinismus hastalığı. Bu belirtilerin yanı sıra kadın eşini eliyle kendinden uzaklaştırmaya çalışabilir, yüzünde korku ve panik şeklinde bir ifade bulunabilir. Bu gibi durumlar da eşler karılarını sakinleştirmeye çalışmalıdırlar fakat eğer kadın hazır olmadığını ifade ediyorsa asla zorlanmaması gerekecektir. Aksi halde daha da sıkıntılı bir durum oluşabilecektir.

Vajinismus tedavi edilmesi gereken ve bunun için de kadının bir jinekologa gitmesi gerekli olan bir hastalıktır. Genellikle vajinismus hastası olan kadınlar jinekolojik muayenelerden korkabilirler. Bunun sebebi ise hastaların jinekolojik muayene yapılabilmesi için vajinaya sokulması gereken alet ve cihazlardan korkabilirler. Bu gibi durumlarda eşler karılarını desteklemeli ve kısa süre için bu korkularını yenmeleri tekin edilerek gerekirse muayene esnasında yanlarında olunmalıdır. Ayrıca birkaç egzersizle hastanın sakinleşmesi de sağlanabilecektir. Derin solunum egzersizi ve ıkınma egzersizi ile vajinasına girecek cihazların daha kolay ve ağrısız girmeleri sağlanabilecektir. Bu muayeneler yapılmalıdır ki hastanın sıkıntısının fiziki bir hastalıktan mı yoksa psikolojik bir sebepten mi olduğu belirlenmeli ve ona göre tedavi yöntemi seçilebilecektir. İyi bir tedavi seçimi için vajinal muayene şart olacaktır. Tabi hasta daha önce cinsel bir ilişki yaşayamamışsa bu durumda vajinal muayene yapılmaz hastanın ultrason cihazı ile muayenesi gerçekleştirilmeye çalışılır. Bu muayeneler sonucunda hastanın vajinal bölgesinde tespit edilen fiziksel bir sorun varlığı hastanın medikal tedavi ya da cerrahi girişimlerle tedavi edilerek sonuca vardırılmaya çalışılır.

Ayrıca bu tedavilerin içerisindeki hasta hekim tarafından belirlenen süre aralıklarında kontrole gelmelidirler. Ama jinekolojik muayene de herhangi bir fiziksel bulgu görülmezse o zaman hastalığın sebebi olarak psikolojik etmenler denir ve hasta cinsel terapi uygulanması için terapiste yönlendirilir. Terapilerde amaç hastanın cinselliği dair var olan yanlış bilgilerinin giderilmesini sağlamak, kişinin var olan cinsel bilgi eksikliğini gidermek, eşlerin cinsel beklentilerini anlatmalarına imkân tanımak, vb. birçok konuya değinilebilecektir. Bunun yanı sıra hastaya cinsel egzersizler hakkında da bilgi verilmelidir. Bu egzersizlerde ilk olarak amaç kadının cinsel organını tanımaktır ve bunun için; ayna egzersizi, dokunma ve okşama egzersizleri verilmektedir. Bunların dışında çiftlerin birbirlerine olan isteklerini arttırmaları için de mum egzersizi gibi egzersizler verilebilmektedir. Bu egzersizlerde çiftin mum ışı eliğinde yemek yemeleri ve ardından da dans etmeleri ya da öpüşmeleri gibi egzersizler yapmaları önerilir.

Bunun yapılmasındaki amaç cinsel isteğin artması ve kişilerin başka şeyler düşünmesinin engellenmesidir aslında. Yani romantik tavırlar ve hareketler sizleri heyecanlandıracaktır ve bu da ilişkinizi daha da heyecanlı hale getirecektir. Bunun yanı sıra sizlere farklı ortamlarda ilişki de önerilebilir. Ev ortamında kendinizi rahat hissetmenize izin vermeyen bir kalabalık yaşam varsa bu durum sizleri etkileyebilir. Bu durumu anlattığınızda da terapist sizlere başka bir yere tatile gitmenizi önerebilir. Sonuçta psikolojik baskının oluşması kişilerin cinsel birleşme yaşamalarına engel olabilecektir. Ayrıca cinsel hayatınıza renk katacak değişikliklere de açık olun ve partnerinizi şaşırtacak kıyafetler ve rollere bürünün. Bu sizi de eşinizi de cinsel birleşme için daha da rahat kıvama getirebilecektir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Parmak egzersizleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir