Vajinismus için jinekolojik muayene nasıl olur?

Jinekolojik muayeneVajinismus jinekolojik muayene gerektiren bir kadın sağlığı hastalığıdır ve kadınlarda ciddi bir şekilde cinsel ilişkiye girememe sorunu yaşatırlar. Bu hastalık genellikle kadınların erken yaşlarında görülen, kadını cinsel ve duygusal manada oldukça sıkıntıya sokup olumsuz etkileyen ve hayat kalitesini ve doyumunu düşüren bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık kadının ve erkeğin sağlıklı bir cinsel aktivitesinin olmasının önüne geçerek cinsel hayatı olumsuz etkiler. Bu rahatsızlık hakkında çok detaylı araştırmalar olmamasına rağmen sonuç olarak her on kadından birinde bu durumun görüldüğü ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığı yalayan kadınlar ya da eşler gerek toplumsal baskılar gerek utanma duygusu gerekse yetersizliği ortaya çıkarmama korkusu nedeniyle rahatsızlıklarını ortaya çıkarmaktan korkmakta ve profesyonel yardım almaktan kaçınmaktadırlar.

Vajinismus hastalığının tanımını kısaca yapacak olursak kadının eşiyle beraber cinsel ilişki yaşaması sırasında panik atak seviyesinin artması istemsiz olarak kendini sıkıp vajinal ve pelvik kaslarını şiddetli olarak kalması sonucu cinsel birleşmenin gerçekleşememesidir ya da çok ağrılı ve sancılı gelişmesidir. Bu rahatlığı yaşayan kadınlar sürekli olarak üzgün olduklarını ve bu durumun kendi istekleri dışında geliştiğini ifade ederler. Durumun bu şekilde olması eşlerin cinsel hayatını çok olumsuz etkilemekte ve evlilik hayatına darbe vurmaktadır. Sonuç olarak çiftler mutluluğunu kaybetmekte ve aylıklar gelişmektedir.

Vajinusmas hastası olan kadınlar öncelikle bu durumun kesinlikle geçici ve yenilebilir bir durum olduğunu bilmeleri ve buna göre eşlerin birbirine karşılıklı anlayış, sabır ve hoşgörü ile davranmaları gerekmektedir. Bu hastalığın tedavisinde öncelikle ilk olarak doğru ve düzgün yapılan jinekolojik muayenenin çok büyük önemli vardır, çünkü bazı durumlarda vajinal kanalda tıkanıklık ve darlık gibi durumlar meydana gelmekte durum anlaşılamadığı için uygun tedavi yöntemi bulunamadığı için başarısızlık ile sonuçlanmaktadır. Eşler öncelikle uzman bir jinekolog tarafından muayene edilmelidir. Yapın bu jinekolojik muayene ile durumun fiziksel ve doğumsal bir neden mi yoksa psikolojik bir sorun mu olduğu konusunda doğru ayrım yapılmalıdır. Tedavinin ikinci aşamasına geçildiğinde ise yapılacak şey iyi bir cinsel terapiste başvurulmasıdır. Ancak fiziksel bir bozukluk sonucu meydana gelmiş ise uygun bir medikal tedavi ve cerrahi uygulama ile tedavi edilebilecektir. Cinsel terapist mutlaka hastaya davranışsal yaklaşım ile ele almalıdırlar. Davranışsal yaklaşım kişilerin davranışlarının öğrenerek yapıldığını savunur ve cinselliğinde öğrenilmiş bir yaklaşım olduğunu bunu sonucunda geçmişte yanlış öğrenilen davranış sonucu bu rahatsızlığın geliştiğini savunur.

Cinsel terapist eşleri mutlaka birlikte ele almalıdır ve terapide beraber değerlendirmelidir. Eşler arasındaki iletişimi iyi değerlendirmeli ve mümkün olan en yüksek seviyeye çıkarmalıdır. Eşlere bu durumun geçici ve tamamen iyileşebilir bir durum olduğu konusunda telkinde bulunmalıdır. Eşlere psikolojik destek dışında ev ödevleri de verilmelidir. Kadına vajinada meydan gelen kasılması azaltmak ve bu durumu rahatlatmak için vajinal parmak egzersizleri yaptırılmalıdır ve bu egzersizler kadına öğretilmelidir. Cinsel terapist kadına terapi sırasında kadında cinsel ilişki sırasında meydana gelen panik atak ve kasılma durumunu tekrar ortaya çıkarmalı ve bu durumu yenmesi için kendine ve eşine gevşetme telkininde bulunmalıdır. Evde kendi ve eşinin parmağı ile vajinal gevşetme egzersizleri yaptırmalıdırlar. Eşlere cinsel ilişki öncesinde kayganlaştırıcı kremler önerilmeli ve eşlerin vazgeçmemesini bu rahatsızlığı yenme konusunda ısrarcı olmalarını telkin etmelidir. Eğer vajinismus rahatsızlığına sebep olan faktör vajinal enfeksiyon vb gibi bir durum ise uygun medikal tedavi verilmeli ve iyileşme süreci izlenmelidir.

Vajinismus rahatsızlığının tedavisinde hastaya ıkınma egzersizleri de yaptırılabilebilir. Bu egzersizlerde kadına cinsel ilişki ya da parmak egzersizleri sırasında derin bir nefes alıp kuvvetlice ıkınırken penis girişine izin vermesi sağlanmalıdır. Bütün bu egzersizler eşlerin rahat ve kendilerini güvende hissettikleri bir ortamda yaptırılmalıdır. Vajinismus rahatsızlığının kadından kaynaklanabildiği gibi Erkeğin yetersizlikleri sonucu da ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Erkeklerde sertleşme sorunu ya da farklı cinsel yetersizlikler sonucu da ortaya çıkabilir ve bu durum takip edilip buna yönelik uygun tedavi uygulanması gerekir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir