Vajinismus için jinekolog

vajinismus jinekologVajinismus tedavisi olan bir kadın hastalığıdır ama kadınlar tarafından genel de gizlenmek istenen bir durumdur. Gizlendiği durumda tedavisi gerçekleştirilemediği için doğal olarak iyileşme gecikebilir ya da görülmeyebilir ama vajinismus jinekolog muayenesi ile çok kolay bir şekilde çözülebilecek bir sorundur. Vajinismus tam olarak nedir; kadınların cinsel ilişki başlangıcında çok istekli ve arzulu olmalarında hiç sıkıntı yoktur ama cinsel birleşmeye geçilecekken kadında istemsiz olarak oluşan kasılma durumlarıdır. Bu kasılmalar genel olarak pelvik bölge ile vajina da bulanan kasların kasılması durumu olarak açıklanır fakat durumun ciddiyetine göre kadının tüm vücut kaslarında da kasılma oluşabilecektir. Bu kasılmaların şiddeti ile birlikte eş de bu durumu fark edebilir ve fark ettiğinde de kesinlikle ilişkiyi sonlandırmalıdır. Sonuç olarak kadın cinsel birleşmeye hazır değilse ve zorla olacak gibi ise bu kadında kötü bir deneyim izlenimi bırakabilir. Bu kasılmalara ek olarak kadınlarda neler görülebilir. Kadın istemsiz bir şekilde eşini kendinden uzaklaştırmaya çalışabilir ya da yüzünde endişeli bir ifade olabilir. Bu gibi durumlarda eşler hanımlarını ilişkiye zorlamamalıdırlar.

Vajinismus olduğuna dair belirtileri kendinde gören kişiler bir jinekologa başvurmaktan çekinmemesi gerekir. Ama genel olarak bu hastalıktan muzdarip olan kişiler jinekologların yapacağı vajinal muayene yapılmasından da çok fazla korkmaları mümkün. O sebeple eşlerin hanımlarını desteklemesi ve jinekologa gitme konusunda ikna etmesi de gerekecektir. Hatta mümkün olabilecek bir durum ise eşi ile birlikte doktora gitmesi de kadınlar için daha iyi olabilecektir. Jinekologa gittiğinizde vajinal muayenenin yapılmasına izin vermelisiniz aksi takdirde doğru bir teşhis konulamayacaktır ve tabi ki doğru bir tedavi yöntemi de uygulanamayacaktır. Jinekologunuz sizleri muayene ederken amaç ne derseniz. Şöyle ki vajinanız iç bölgesinde ya da dış bölgesinde oluşmuş bir hastalık olabilir ve bu durumda sizlerin cinsel birleşme yaşamanıza engel olabilir. Bu hastalık nedir? Kör vajina, kısa vajina, kalın ya da yüksek kızlık zarı gibi durumlar sizlerin cinsel birleşme yaşamanıza neden olabilir. Ayrıca vajinanızın iç florasında ya da dış dokusunda oluşan enfeksiyonlar ya da travmalarda cinsel birleşmeye engel olabilecektir. bu gibi durumlarda hekimler enfeksiyon ya da travma durumu için medikal tedavi önerebilecektir. Hastalık var ise; hastanın operasyon edilmesi gerekecektir.

Ama jinekolojik muayenede herhangi bir bulgu bulunamadı o zaman ne olacak derseniz? O zaman ise sizin vajinismus hastalığınızın sebebi olarak psikolojik etmenler denecektir. Bu hastalık zaten çoğunlukla psikolojik etmenlerden dolayı görülmektedir. Ne gibi bir şey bu hastalığa sebep olur? Bu hastalık en fazla ilk gece ilişkiye girmeden korkan kişilerde görüldüğü söylenir. Bunun sebebi ise kişilerin cinsel bilgi eksikliği, çevresinden duyduğu kötü cinsel deneyimler gibi sebepler olabilecektir. Ayrıca bu durum evli ya da cinsel hayatı olan kişilerde de görülebilir. Herhangi bir sebeple ağrılı ilişki oluşması kadında bu hastalığı da başlatabilir. Ama bu durum çok sık görülebilecek bir durum değildir. Bunun yanı sıra aileden gelen cinsel baskı gibi birçok sebep de bu hastalığa neden olabilecektir. Jinekologunuz sizi cinsel terapiste yönlendirecektir. Bu sayede cinselliğe dair bilmedikleri ve merak ettikleri her şeyi öğrenmeleri sağlanacaktır.

Var olan bilgi eksikliğinin giderilmesinin yanı sıra yanlış bilgilerinde giderilmesi amaçlanacaktır. Ayrıca kadının cinselliği dair olan korkularını anlatmasına imkân verilecektir. Ayrıca bu terapilere eşinde katılması sağlanabilir ve çiftin karşılıklı olarak birbirini cinsel manada anlamasının da önünün açılması sağlanabilir. Bu terapinin yanında hastaya egzersizler de öğretilir ve evde yapması için önerildiği şekilde yapması beklenir. En sık kullanılan egzersizlerden bahsedecek olursak; ayna egzersiz, dokunma ve okşama egzersizi, kegel egzersizi, parmak egzersizi gibi egzersizler çok fazla önerilenler arasındadır. Cinsel ilişkiye girmeye hazır hale gelene kadar kişilerin cinsel ilişkiye girmeye çalışmamaları önerilir. Cinsel ilişkiye girerken kayganlaştırıcılar kullanılabilir ve ayrıca cinsel birleşme adımına geçmeden önce eş hanımını rahatlatmalıdır. Yani ön sevişme çok önemlidir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir