Vajinismus için hangi jel kullanılmalı?

Vajinismus hastası olan kadınlar bu hastalık nedeniyle cinsel birleşme esnasında ciddi sıkıntılar yaşayabilirler ve bu durumu kadınların ıslanmaması gibi bir şeye bağlayabilirsiniz ve bunun içinde vajinismus jel kullanırlar. Ama bu ne kadar etkili olacaktır tabi ki bu bir soru işaretidir. Çünkü vajinismus hastalığı kuruluktan dolayı oluşan bir durum değil aksine psikolojik ya da fizyolojik sebeplerde n oluşabilecek bir durumdur. Hastalık psikolojik etmenlere bağlı olması ne demek? Hastanın ilk gece korkusundan dolayı oluşan paniği nedeniyle vajinal bölgedeki kaslarının ya da tüm vücudunda bulunan kasların kasılması durumu olabilir. Ya da kadının daha önce yaşadığı ve onda kötü deneyim olarak kalan durumlarda cinsel birleşmeyi engelleyebilecektir. Vajinismus sadece psikolojik sebeplerden olacak diye bir durumda yoktur kadınların vajinal bölgelerinde oluşabilecek fiziksel bulgular da bu hastalığa sebep olabilecektir.

Vajina da ne gibi fiziksel bulgular oluşur denirse; vajina içinde ya da dışında ciddi enfeksiyon ya da travma durumu olabilir ki bu hasta da cinsel ilişkiye girememe durumu oluşturabilir. Ayrıca vajinada doğuştan ya da sonradan oluşmuş olabilecek rahatsızlıklarda bu duruma neden olabilecektir. bu rahatsızlıklar nelerdir derseniz; kızlık zarının kalın veya yüksek olması, vajinanın kısa olması, kör vajina gibi sebepler olabilir. Enfeksiyon ya da travma gibi durumlarda hastaya medikal tedavi uygulanabilir. Bir anormallik var ise de cerrahi tedavi uygulanabilir.

Hastanın vajinal muayenesinde hiçbir sorun olmadığı görüldüğünde ise bu durumun psikolojik bir sorun olduğu düşünülebilir ve bu nedenle hasta cinsel terapi uygulanabilmesi için cinsel terapiste yönlendirilebilir. Bu sayede kişinin cinselliği dair var olan bilgi eksikliği giderilebilir, var olan korkularını anlatması beklenir, cinsellik hakkında yanlış olarak kodlanmış bilgilerin doğru bilgilere dönüştürülmesi sağlanır, cinsel organın tanınmasına imkân verilir. Bu terapilerde duruma göre ve hastanın isteği de göz önüne alınarak eşi ile birlikte yapılabilir. Bu terapistin değerlendirmesi açısından iyi olabilecektir. Sonuç olarak çiftlerin birbirlerini anlaması ve desteklemesi de bu hastalığın atlatılmasında çok ciddi önem taşımaktadır. Hastanın cinsel hayatının eski sağlığını geri dönmesi için terapinin yanında cinsel egzersizlerde verilebilecektir. Bu egzersizlerle kişinin cinsel organını tanıması ve cinsel hazzın ne olduğunu algılamasının sağlanması amaçlanır. İlk olarak ayna egzersizi verilebilir. Bu egzersizle kişinin ayna karşısında genital bölgesini incelemesi beklenir. İnceleme ile genital organı hakkında bildiği yanlışların düzeltilmesi de kolaylaşır.

Çünkü kadınların çoğu penislerin genital bölgelerini giremeyeceğini ya da genital bölgelerinde yırtılma oluşacağını düşünürler. Ama aslında çok esneme payı olan bir organ olduğunu düşünemezler. Bu sebeple de incelerken içini dışını incelemeleri istenir ki bu sayede kişinin cinsel organının ne kadar esnek yapıda olduğunu anlaması sağlanabilsin. Dokunma ve okşama egzersizleri; bu egzersizlerle kişinin cinsel organını okşaması ve eliyle dokunarak incelemesi beklenir bu hastanın haz duygusunu hissetmesi içinde çok sık hastaya verilen bir yöntemdir. Bunun yanı sıra kegel egzersizleri de çok sık önerilen yöntemlerdir. Bu egzersizle hasta kaslarını kullanmayı öğrenir. Özellikle pelvik bölgedeki kaslarını kasması belli bir süre o şekilde tutması ve sonra serbest bırakması istenir. Bu şekilde kaslarını kontrol etmeyi öğrenmesi sağlanmış olunur. Cinsel birleşme esnasında oluşabilecek korku esnasında bu uygulama uygulanması ile rahatlama sağlanabilecektir.

Parmak egzersizi; bu egzersiz genel olarak kadınlar tarafından çok sevilmemektedir ve bu sebeple tedaviyi bırakıp kaçan kişiler bile vardır. Ama ilk başta ne kadar rahatsız edici gelse de aslında bu egzersiz sonuç açısında çok iyi bir yöntemdir. Çünkü egzersiz de hastanın kademeli olarak parmağını cinsel organına sokması eğitimi verilir. İlk etapta işaret parmağının ilk boğumuna kadar olan kısmı sokulur ve kademe kademe olarak ileriye gidilir son olarak ise; iki parmak tam olarak sokulur ve kişinin cinsel birleşmeye alışması da sağlanmış olacaktır. Bunların dışında hastanın eşi tarafından desteklenmesi de hastalığın iyileşme sürecinde ciddi fark yaratabilecektir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir