Vajinismus için en etkili yöntem hangisi?

vajinismus en etkili tedavisiKadınların bir kısmında görülen ve cinsel hayatı ciddi manada sıkıntıya sokan bir hastalık olan vajinismus; kadın cinsel organında bulunan kasların ilişki esnasında kasılması ilişkinin gerçekleşmesine izin vermemesi durumudur. Vajinismus en etkili yöntem diye bir yöntem yoktur çünkü bu rahatsızlık kişisel sebeplerden gerçekleşebilir ve herkeste farklı yöntemler daha da başarılı sonuçlar verebilir. Bu sebeple bir arkadaşınızın hekime danışıp iyileşme sağladığı bir yöntemin sizlerde de iyi bir sonuç vereceğini düşünmek anlamsız olacaktır. Vajinismus hastalarında en belirgin belirtiler; ilişki esnasında oluşan ağrılar olabilecektir. Bunun yanı sıra hastanın ön sevişme esnasında çok rahat olması ve çok istekli olması halinin cinsel birleşme aşamasına geçileceği sırada birden tüm vücutta yaygın ya da sadece belden aşağıdaki kaslarda kasılmaya sebep olabilir ve bu kasılma ile birlikte hastanın bacakları da kilitlenir ve açılma oluşmaz. Bu kasılma durumu kadının istekli olarak gerçekleştirdiği bir durum değildir. Ayrıca birleşme bir şekilde ucundan da olsa gerçekleşiyorsa kadının yüz ifadesinde korku ve acı şeklinde ifadeler oluşabilecektir. Bu gibi durumlar yaşandığında partnerin ilişkiyi sonlandırması doğru bir adım olacaktır çünkü ilişkinin bu şekilde devam etmesi kadının bu ilişkiyi de kötü deneyimler içine yerleştirmesi ve bir sonraki ilişki deneyiminde daha büyük tepkiler vermesine neden olabilecektir. Böyle bir sorun yaşanmaması için ilişkinin kesilmesi en mantıklısı olacaktır. Bu sıkıntı sadece kadında depresyon oluşturacak bir durum da değildir eşte de ciddi manada sıkıntılar yaratabilecek bir durumdur. Bunun sebebi ise; karısının kendisini istemediğini ya da ilişkiyi istemediğini düşünebilir hatta daha ileri düşüncelere bile girebilir ve kendini yetersiz ve mutsuz hissedebilir. Bu gibi sıkıntılar yaşamamak için bir jinekologdan destek almak çok yerinden bir karar olacaktır.

Bir hekime başvurduğunuzda vajinal muayene yapması gerekecektir ve genel olarak vajinismus hastaları vajinal muayenelerden de korkabilirler. Bu sebeple de hekime başvurmaktan çekinirler veya başvurduklarında vajinal muayene yapılmasına izin vermezler ama bu doğru bir tavır değildir. Çünkü eğer iyi bir muayene yapılmazsa sizin tam olarak sıkıntınızın ana sebebi belirlenemez ve siz aslında almanız gereken tedavi yerine başka bir tedaviyi alarak vakit kaybeder hatta daha da öteye gider ve cinsel sağlığınızın asla düzelmeyeceğini düşünebilirsiniz. En iyi yöntem kişiye göre değişir dedik ama en iyi davranış hekiminizin önerilerini kulak ardı etmemeniz ve önerilerine uymak olacaktır. Şimdi vajinismusun tedavi yöntemlerinden olduğu ifade edilen cinsel terapi ve eşliğinde de cinsel egzersizler önerilecektir. Cinsel terapide hastaya eksik olan cinsel bilgiler verilir ve ayrıca da korkusu olan cinsellikte tam olarak nelerin onu rahatsız ettiğini anlatması sağlanır. Terapilerde bazen eşlerde istenebilir ama bu hekim ile sizin birlikte karar vermeniz gereken bir durumdur. Kimi durumlar da buna hiç gerek duyulmayabilir. Terapilere ek olarak hastanın bazı egzersizlerde yapması istenir. Bu egzersizlerin yapılmasındaki amaç kişinin cinsel birleşmeye hazırlanmasını sağlamaktır. Kişiye verilecek çok fazla egzersiz vardır. İlk olarak kegel egzersizinden bahsedebiliriz. Bu egzersizde pelvik bölge ile vajinada bulunan kasların sıkılıp gevşetilmesi amaçlanır. Bu sayede kişinin kaslarını kontrol etmesine yardımcı olunmuş olunur. Ayrıca cinsel organını tanıması ve incelemesi için ayna karşısında cinsel organını incelemesi egzersizi de verilir. Bunların dışında dokunma egzersizi verilir ve bu egzersizle hasta kendi cinsel organına dokunur. Bu şekilde de organını incelemeye devam ederken aynı zamanda okşayarak da haz duygusunun gelişmesi amaçlanır. Bir diğer egzersiz ise; kişinin işaret parmağını ilk boğumuna kadar olan kısmını vajinal bölgesine sokması şeklinde başlatılan egzersiz olacaktır ve bu egzersize parmak egzersizi denilmektedir. Bu egzersizde ilk boğumdan ikinci boğuma ve sonrasında ise; iki parmak birden sokularak cinsel birleşmeye hazırlık son derece ilerletilmiş olunur. Bu egzersiz ilk olarak itici gelse de kişilere aslında çok başarı yüzdesi yüksek bir egzersizdir. Bunun en büyük sebebi ise kişi kendi parmaklarını soktuğu için acı ya da herhangi bir huzursuzluk olduğunda yavaşlayabilir ya da durabilir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir