Vajinismus için cinsel terapi

Vajinismus psikoterapiVajinismus hastalığı için uygulanacak birçok alternatif tedavi yöntemi bulunmaktadır. Vajinismus cinsel terapi de bu yöntemlerden biridir. İlk olarak vajinismusun bir hastalık olduğunun kabul edilmesi gerekecektir. Bu durumunun kabul edilmemesi durumu sonuç olarak hastanın da tedavi almasına engel olacaktır ve bu rahatsızlık sürecinin devam etmesine ve uzamasına hatta hastalığın daha da ilerlemesine neden olacaktır. İyi bir tedavi için ilk olarak kişinin hastalığı olduğunu ve bu durumu çözmek için çareler araması gerekecektir. Tedaviye gitmek için çekinmek gereksizdir ama vajinismus hastaları jinekolojik muayenelerden de çok fazla korkarlar ve bu sebeple kadın hastalıkları doktorlarına başvurmaktan korkar ve çekinirler. Ama bu durumda eşe ciddi bir iş düşecektir. İlk olarak karısının destekçisi olmalıdır ve korkusunu yenmesi için hekime onu kendisi götürmelidir. Bu kadında ciddi bir rahatlama ve özgüven oluşturabilecektir.

Vajinismus hastalarında uygulanan cinsel terapide amaç kişinin özellikle cinsel manada bildiği yanlışların giderilmesi ve doğru bilgilerin kodlanması amaçlanmaktadır. Bu sayede hastanın yanlış bildiği ya da yanlış gördüğü şeylerin aslında gerçek olmadığı ve bu durumun sadece bir abartı olduğunu anlaması sağlanır. Bu tedavi de ilk olarak kadından cinsel birleşmede korktuğu şeyleri anlatması istenir ve ardından da varsa daha önceden yaşanmış kötü deneyimler veya kötü deneyim yaşamış kişilerin hikâyelerini dinlemek ya da görmek gibi durumların varlığı da anlatılması beklenen durumlardandır. Bunun ardından kişinin anlattıkların da var olan yanlışlıkların giderilmesi sağlanır ve hastanın korkularının da giderilmesi amaçlanır. Ayrıca hastaya kendi cinsel organı ve eşinin cinsel organı hakkında detaylı bir şekilde bilgi verilir. Bunun yanı sıra cinsel ilişki esnasında yaşanabilecek durumlardan da bahsedilir. Bunun dışında hastanın cinsel ilişki esnasında acı duyma korkusunun giderilmesi için yapabileceklerinden de bahsedilir. Yani krem ve yağlar önerilir. Bu krem ve yağlar hastanın ilişki esnasında ıslanmaması gibi bir durumda alternatif bir çözüm olur ve acı oluşmasını engeller.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir