Vajinismus hastalığının belirtileri nelerdir?

Vajinismus hastalığı belirtileriVajinismus hastalığı; kadınlarda görülen cinsel hastalıkların başında gelmektedir. Vajinismus hastalığı belirtileri kadınlarda fiziksel ve psikolojik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan olumsuzluklardan dolayı meydana gelmektedir. Vajinismus konusunda yapılan araştırmalara göre bu hastalığın görülme oranı her on kadında bir kişidir. Vajinismus hastalığı eşlerin cinsel hayatını olumsuz bir biçimde etkilemektedir ve sonucu ayrılıklar ve boşanmalara kadar varan sonuçlar doğurmaktadır. Vajinismus hastalığını anlamak için bu rahatsızlığın tarihçesi hakkında bilgi vermek yararlı olabilecektir. Vajinismus hastalığı kadınlarda yüz yıllardır görülen çok eski bir rahatsızlıktır. Kadınlardaki utangaçlık duygusu, toplumsal baskılar ve yetersizliğin ön plana çıkarılmasından korktukları için çoğu zaman ön plana çıkarılmamış ve bu nedenle sıklıkla dile getirilmemiştir. Vajinismus hastalığını ilk olarak tanımlanması 1861 yılında Amerikalı Jinekolog Sims tarafından gerçekleştirilmiştir. Sims bir hastasını şu şekilde tanımlamıştır ;”kadın ile ilgili en belirgin şey 25 yıldır evli olmasına rağmen hala bakire olmasıdır ve kadın ile yapılan jinekolojik muayene tamamen başarısız olmuştur. Vajina ağzına hafif bir dokunma büyük bir tepkiye neden oluyordu ve sinir sistemi tam bir karmaşa içindeydi. “

Vajinismus hastalığı kadınlarda cinsel ilişki sırasında meydana gelen bir rahatsızlıktır, kadınlar cinsel ilişki sırasında vajinal ve pelvik kasları istemsiz olarak kasılır ve bunun sonucunda cinsel birleşme ya hiç meydana gelmez ya da ağrılı, yangılı veya sancılı bir birleşme meydana gelir. Böyle bir durum meydana gelmesi; eşlerin cinsel hayatlarını büyük darbe vurur ve anlamsız hale getirir. Vajinismus hastalığında kadın cinsel birleşme sırasında meydana gelen kasılmanın farkında bile değildir. Bu rahatsızlığa sebep olan faktörlerin başında davranışsal nedenler gelmektedir ve cinsellikte bütün davranışlar olduğu gibi öğrenilen bir durumdur. Buna bağlı olarak bu konuda yanlış öğrenmeler, geçmişte yaşanan olumsuz deneyimler bunların başında gelmektedir. Bu sebeple vajinismus rahatsızlığının tedavisinde davranışsal yaklaşım ele alınmalıdır.

Vajinismus hastalığının belirtilerinin başında cinsel birleşme sırasında vajinanın istemsiz olarak aşırı kasılması ve kadının büyük panik ve stres yaşaması gelmektedir. Kadın bu hastalık ve yaşadıklarından dolayı sürekli üzgün olduğunu ve bu durumun kendi isteği dışında geliştiğini söyler. Kadın sanki bilinç dışı ve trans hale geçmiş bir şekilde tavır sergilemektedir. Vajinismus hastalığını tanısı için en önemli ve ilk yapılması gereken şey doğru bir jinekolojik muayenedir. Bu rahatsızlığı yaşayan kadınlar jinekolojik muayene sırasında büyük bir panik ve kasılma yaşayabilir. Jinekolojik muayene sırasında mutlaka fiziksel bir bozukluk olup olmadığı doğru bir şekilde tespit edilmelidir. Jinekolojik muayenede doğumsal ve fiziksel bir anormallik tespit edilirse buna bağlı olarak cerrahi müdahale ve medikal tedavi uygulaması da yapılabilir.

Vajinismus hastalığının tedavisinde fiziksel bir anomali yoksa kesinlikle bir ilaç tedavisi önerilmemektedir. Hastaların öncelikle yapmaları gereken ilk şey kendilerini iyileşmeyi istemeleri ve bunu takiben iyi bir cinsel terapist bulmalarıdır. Cinsel tedavi uzmanı ile bağlantı kurulduktan sonra kesinlikle durumlarını açık ve net bir şeride çekinmeden anlatmalılardır. Cinsel terapist kadının durumunu çok iyi analiz etmeli ve duruma göre eşleri bir arada terapiye almalıdır. Bu rahatsızlığı yaşayan eşler tedavi sürecinde birbirlerine anlayışlı ve hoşgörülü bir tavır sergilemelidirler, cinsel terapist eşler arasındaki iletişimi iyi kurmalı ve maksimium seviye getirmelidir. Eşlerin birbirlerine daha da bağlanartak bu rahatsızlığın tamamen geçici bir durum olduğunu bilmeleri ve bunu göz önünde bulundurarak birbirlerine karşı iyi davranışlar geliştirmelidirler. Tedavi sürecinde aceleci davranışlardan kaçınmalı ve birbirlerine destek olmalıdırlar.

Vajinismus hastalığı sadece cinsel ilişki yaşayamama sıkıntısı değil bunu yanında yetebilir duygusu, cinsel utanç ve çekinme, toplumsal baskılar ve evliliğini sürdürme gibi birçok duygusal ve ruhsal sıkıntı ile baş etmek zorunda kalırlar. Kadınlar eşleri ile bir bütün olarak hareket etmiş ve tamamen iyileşmeyi istemeli normal duruma dönme konusunda öz güven ve inançları tam olmalıdır. Cinsellik bütün insanlar için yaşamı sürdürebilmek için bir ihtiyaçtır, buna bağlı olarak da cinsel rahatsızlıklar ve özellikle vajinismus rahatsızlığı konusunda bilinçli ve mantıklı tavır sergilemek. Eşlerin birbirine karşı en büyük görevlerinden biridir. Bu rahatsızlığı yasayan çiftler mutlaka destek almaktan çekinmemeli ve mutlaka birbirlerine karşı olan inançları tam olmalıdır.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir