Vajinismus hastalığı neden olur? Vajinismus hastalığı nasıl tedavi edilir?

vajinismus hastalığıVajinismus hastalığı; bayanların yaşadığı ve cinsel ilişki esnasında pelvik bölgede bulunan kasların kasılması ile erkek cinsel organı olan penisin kadın cinsel organı olan vajinaya girişine engel olmaktadır. Bu durum ilerlemiş düzeyde ise cinsel ilişki imkânsız olabilir ama bazı durumlarda kaslar nasıl kasılı olsa da ilişkiye girilebilir fakat ağrı oluşabilir. Genel itibari ile birleşme oluşması çok zor olan durumlar oluşabilecektir. Vajinismus kaslarda oluşan gerilme demiştik ve bu gerilme asla istemli olarak gerçekleştirilen bir durum değildir. Yani kadının istemsiz olarak kasılan kaslarından dolayı yaşadığı bir rahatsızlıktır. Tabi ki bu kasların kasılması psikolojik sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Fakat ne olursa olsun bunu bayanlar bilerek gerçekleştirmemektedirler. Ya yanlış bilgilerle nedeniyle korkarlar ve cinsel ilişki esnasında da bu korkuları öne çıkar ve vücut kendi kendine kasılma işlemi oluşturur. Ya da geçmişte bir anlatılan ya da gördüğü kötü cinsel ilişki aklındadır ve ilişki esnasında aklına gelir ve istemsiz olarak kasılma gerçekleşebilir. Ya da tecavüze uğrayan kişilerde de istemsiz olarak korku ile bu kaslar gerilir ve tecavüzün ardından tedavi edilmemesi durumunda başka bir cinsel ilişki esnasında bu kötü deneyim göz önüne gelir ve ilişki esnasında kasılma oluşabilir. Bunlar dışında başka sebeplerde oluşabilir ama genel itibari ile bu sebeplerden oluşan bir süreçtir.

Vajinusmus cinsel manada ciddi bir bilgi eksikliği durumunda daha da ciddi boyutlarda olabilecektir ama her kesim ve her eğitim düzeyindeki insanda görülebilecek bir hastalıktır. Yani zengin kişilerde olmaz ya da öğretmende olmaz gibi bir durum söz konusu değildir bu her kesimden bayanda görülebilecek bir hastalıktır. Ama tabi ki belli grupta daha ağırlıkta olduğunu da söylemekte tabi ki fayda vardır. Özellikle cinsel manada bilgisi olmayan olmadığı gibi de yanlış bilgilerle doldurulmuş olan kişilerde daha çok görülmektedir. İşte bundan dolayı vajinismus tedavisinde ilk etapta cinsel organa karşı doğru bilgiler verilir ve ardından da cinsellikle ilgili bilgilendirmeler yapılarak beyinde cinselliğe karşı oluşturulan kötü kodlamalar ortadan kaldırılmış olur. Tabi ki tek başına psikolojik tedavinin yeterli olduğu kişiler olabileceği gibi aynı zamanda egzersizlerde gerekli olabilecek durumlar olabilir. İşte bu gibi durumların belirlenebilmesi için ilk olarak bir hekimden destek almaya karar vermelisiniz. Eğer hekimden destek almazsanız belki iyileşirsiniz ama süreç uzayabilir ya da iyileştik sanabilirsiniz fakat aslında iyileşmeyebilirsiniz. Ama hekime başvurmanızla tıbbi bir tedavi ve terapi alma imkanına sahip olabileceksinizdir. Kadın doğum uzmanlarına başvurmanız halinde şikayetlerinizden bahsetmenizle birlikte tedavi sürecinizde başlayabilecektir. İyi bir tedavi sürece olması için ilk olarak bu durumun bir hastalık olduğunu kabul etmeniz ve bunun bir tedavi gerektirdiğine de inanmalısınız. Yoksa doğal olarak bir tedavi sürecine geçemezsiniz ve bu sıkıntı ile evlilik ya da ilişkinizi de ciddi sıkıntılara sokabilirsiniz. Sonuç itibari ile evliliklerin ve ilişkilerin tabi ki de amacı cinsellik değil ama o da bir parçası ve eğer sağlıklı bir cinsel ilişki yoksa bir yerden sonra partnerleriniz ile ilgili sıkıntı yaşama imkânınız olabilecektir. Evlilikleri ya da ilişkilerde iki tarafında ciddi manada psikolojik olarak bunalıma girilmesine neden olabilir. Bu gibi sıkıntıların yaşanmaması için hekime danışmaktan çekinilmemelidir.

Vajinismus genel olarak kendiliğinden geçecek basit bir hastalık olarak düşünülmektedir ki bu ciddi bir yanlıştır. Evet bazen enfeksiyon nedeniyle oluşan ilişkiden kaçınma durumları geçer ama vajinismusla bu durum farklı durumlardır. Nasıl farklı derseniz; enfeksiyon nedeniyle ağrı olduğu için kişi kendi isteği ile ilişkiden kaçınırken, vajinismus da tam tersine bir sorun var ama o esnada belki o sorundan bile habersiz olan bayanın kaslarının istemsiz olarak kasılması durumudur. Yani bir durumda istemli olarak ilişkiden kaçınma ya da kasılma varken, vajinismusta tamamen istemsiz olarak gerçekleşen bir durumdur. Bu sebeple de iki durum arasında farklılık olduğunun bilincinde olmalısınız ve ona göre hareket etmeli, karar vermelisiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir